بلاگ و مطالب آموزشی پویان‌مهر

نیتروژن مایع باعث دگرگونی روغن، توت و حتی همبرگر می‌شود. از زمانی که بشر آتش را کشف کرد، پخت‌وپز همواره روندی از گرمادهی بالاست که از نظر شیمیایی، رنگ، طعم و بافت را تغییرمی‌دهد. اما اختراع فناوری کرایوژنیک، ابزار جدید و هیجان‌انگیزی که همان نیتروژن مایع است را جهت دگرگونی موادغذایی به روش‌های جالب و دلچسب، در اختیار آشپزان قرارداد. در آزمایشگاهِ تحقیقاتیِ مربوط به مواد خوراکی، از این مایع فوق‌العاده سرد جهت انجماد روغنِ حرارت‌دیده، انجماد پنیر خوردشده، انجماد پودر داروهای گیاهی و انجماد گوشت ریزشده استفاده می‌کنیم. برای تهیهٔ بستنیِ فوری و همبرگرِ مغزپخت عالیست.

ورق‌های سیلیکونی شیرینی پزی، وسایل قنادی، قالب‌های آبنبات، قالب‌های یخ، کفگیرها و ابزارها به لطف تنوع، نچسب بودن و سهولت استفاده در همه جا در دسترس هستند. این نچسب بودن جواب می‌دهد زیرا سیلیکون هیچ گونه روغن و چربی از غذا جذب نمی کند و آنها را روی سطح وسایل قنادی باقی می گذارد تا خوراکی‌ها روی سطح بلغزند. این عالی است تا زمانی که روغن ها در حین تمیز کردن کاملاً از بین نمی‌روند. آنها روی هم انباشته می‌شوند و به تله های چسبنده برای ذرات غذا تبدیل می شوند و وسایل قنادی سیلیکونی دیگر به خوبی کار نمی کند.

با این که بسیاری از آشپزهای خانگی این خط جدید محصولات پخت‌وپز را پذیرفته‌اند، برخی از آن‌ها کمی با جدا شدن از قالب‌های سنتی‌تر شیشه‌ای یا فلزی مخالفند. دلیل این مخالفت این است که این ابزارهای پخت کیک وشیرینی استاندارد سنتی در گذر زمان امتحانشان را پس داده‌اند، در حالی که برای یادگیری نحوۀ استفاده از قالب‌های سیلیکونی زمان زیادی نیاز است. و بهتر است از قبل بدانید که نظرات در مورد ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی، در مجموع، متفاوت است. برخی از استفاده کردن از این قالب‌ها نتیجه گرفته‌اند و برخی نه.

این مطلب در مورد این بحث می‌کند که اگر در یک وعده غذایی یا روزانه بیش‌ازحد نمک میل کنید چه اتفاقی می‌افتد و این امر را با تأثیرات طولانی‌مدت یک رژیم غذایی غنی از نمک مقایسه می‌کند.

۵ دلیلی که شما به ظروف تفلون نیاز دارید؟

آیا می‌دانستید می‌توان از تفلون به جای شیشه استفاده کرد؟ باور کنید یا نه، از این روش در بسیاری از شرایط صنعتی استفاده می‌شود. همچنین در موقعیت‌های مختلف به عنوان روکش استفاده می‌شود. روکش تفلون با دوام است و کیفیت بسیار مطلوبی را به قطعه‌ای که با آن کار می‌کنید اضافه می‌کند. چرا به ظروف تفلون نیازدارید؟

این سبزی‌ها اگر تفت‌داده شوند خوش‌مزه‌تر می‌شوند

تفت دادن غذا از زمان کشف آتش مایه‌ی مصیبت آشپزی خانگی بوده است، اما برخی از سبزی‌ها وجود دارند که اگر کمی بسوزند طعم بهتری می‌دهند. کمی تفت دادن نه‌تنها طعم کبابی عالی به غذا می‌دهد، بلکه می‌تواند سبزی‌ها خاصی را به نسخه‌های دودی، نرم‌تر و لذیذتر از آن‌ها تبدیل کند.

سرکه را می‌توان بدون محدودیت زمانی در ظرفی دربسته در دمای اتاق نگهداری کرد. از آنجا که سرکه بسیار اسیدی است، به طور طبیعی در برابر رشد و باکتریایی و فساد مقاوم است. سرکه غیر پاستوریزه همچنان به تجربه رشد باکتری‌های حاصل از کشت باکتری مادر ادامه می‌دهد و ممکن است رسوب ایجاد کند. این رسوب به هیچ وجه خطرناک نیست و ممکن است ذرات بزرگتر به راحتی صاف شوند. قرار دادن سرکه غیر پاستوریزه در یخچال به کند شدن این روند کمک خواهد کرد.

زمانی که شروع به استفاده از ظروف سرامیکی می‌کنید، دیگر از آشپزی با هیچ ظرف دیگری لذت نخواهید برد. ماهی‌تابه‌های سرامیکی یکی از بهترین ابداعات در وسایل آشپزی نیز تلقی می‌شود. می‌توانید به‌آسانی از این ماهی‌تابه‌ها استفاده کنید. اضافه بر این، نگهداری و مراقبت از این ماهی‌تابه‌های سرامیکی آسان‌تر از همیشه است.

هر سبکی از آشپزی، غذاهای پرطرفدار مخصوص به خودش را دارد. مثلا در بین غذاهای انگلیسی، خوراک ماهی و سیب زمینی سرخ‌شده معروف هستند؛ غذاهای ایتالیایی را با بشقاب‌های پاستای بی‌نظیرش می‌شناسند و در خاورمیانه، «حُمُص» بسیار معروف است؛ با این حال می‌توان به غذاهای گوناگونی در سبک‌های مختلف آشپزی در جهان، اشاره کرد.

غذاهای زیادی شامل پیاز هستند. پیاز بسیار خوشمزه است و باعث بهتر شدن طعم غذاهای محبوب‌تان می‌شود. با کمی تمرین و با استفاده از این روش فوق العاده ساده برای خرد کردن پیاز، سرعت‌تان درتمام وعده‌های غذایی مناسب خواهد شد. تسلط بر این روش باعث صرفه‌جویی در وقت‌تان می‌شود، که می‌دانیم یعنی گریه ناشی از آب پیاز هم کمتر است.

هنگام تفت دادن، سرخ کردن، کباب کردن یا حتی طعم دار کردن ماهی، استفاده از کدام روغن مناسب‌تر است؟ اگر تقریبا برای تمام دستورهای غذایی از یک روغن استفاده می‌کنید، حالا زمان مناسبی است که این عادت را ترک کنید. انتخاب روغن‌های مشخص برای روش‌های مختلف پخت و پز نه تنها طعم غذا را عالی می‌کند بلکه همچنین به طور چشمگیری نحوه پخت ماهی را تغییر می‌دهد.

به مفهوم سرخ کردن در ماهیتابه، سرخ کردن بدون روغن با هوا یا مغز پخت کردن در روغن توسط خودتان معتاد شوید. بله، می‌توانید یاد بگیرید چطور در خانه ماهی سرخ کنید که به خوبی (یا حتی بهتر از) ماهی باشد که از رستوران سفارش می‌دهید.