اخبار و مطالب آموزشی پویان‌مهر

کندن پوست گوجه‌فرنگی چه با آب جوش چه پوست‌کنِ لبه‌دار کاری مشقت‌بار است. برخی اعتقاد دارند لازم نیست گوجه‌فرنگی پوست کنده شود (هر چه باشد پوست گوجه‌فرنگی کاملاً خوردنی است)، اما در بعضی مواقع خاص برای بهتر شدن محصول نهایی لازم است پوست گوجه‌فرنگی کنده شود.

بسیاری از دستورهای غذایی از سیر تازه استفاده می‌کنند چون سیر وقتی بهترین بو و مزه را می‌دهد که تاز پوستش را کنده‌اند. در اکثر غذاها، بدون اینکه لطمه‌ای به مزه وارد شود، می‌توان به جای حبه‌ی تازه از سیر خشک ورقه‌ورقه یا پودر شده استفاده کرد. اما باید دستور غذا را کمی تغییر بدهید.

۱۵ دستورالعمل سالاد خیار

خیار یکی از مواد اولیه تابستانی سالاد با خاصیت رفع تشنگی است که در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستورالعمل‌های سرحال‌کننده درست کردن سالاد خیار را که از هندوستان، اسرائیل و فراتر از آنها گرفته شده است امتحان کنید.

نحوه‌ی نگهداری سبزیجات

همه‌ی سبزیجات یکسان نیستند، به این معنی که روشی یکسان برای ذخیره‌ی همه آن‌ها وجود ندارد. سبزیجات تازه مانند کاهو را نمی‌توان مانند سبزیجات ریشه‌ای مثل سیب‌زمینی یا هویج ذخیره کرد. علاوه بر این، برخی از اعمال، مانند لایه‌برداری یا شستشو، بسته به عوامل مختلف می‌توانند عمر سبزیجات را طولانی یا کوتاه کنند.

بهترین نوع روغن زیتون

روغن زیتون با فشردن زیتون تازه و استخراج روغن آن به دست می‌آید. این روغن برای پخت و پز بسیار محبوب است. طعم روغن زیتون طرفداران بسیاری دارد. چربی آن که یکی از سلامت‌ترین چربی‌ها محسوب می‌شود باعث شده این روغن جایگاه خود را در آشپزخانه‌های سرتاسر دنیا نیز پیدا کند و کاربرد سرد آن نیز مثلاً به عنوان سس سالاد در کنار سرخ کردن، تفت‌دادن و پختن رواج دارد.

این مطلب در مورد این بحث می‌کند که اگر در یک وعده غذایی یا روزانه بیش‌ازحد نمک میل کنید چه اتفاقی می‌افتد و این امر را با تأثیرات طولانی‌مدت یک رژیم غذایی غنی از نمک مقایسه می‌کند.

دمای دود دهی چربی‌ها و روغن‌های پخت‌وپز

در هنگام انتخاب چربی یا روغن برای پخت‌وپز، مهم‌ترین درجه حرارتی که باید در نظر بگیرید نقطه‌ی دود دهی است. قبل از اینکه چربی یا روغن پخت‌وپز به نقطه‌جوش خود برسد، شروع به دود دهی خواهد کرد. این امر باعث می‌شود که غذا، حتی اگر کاملاً خوب به نظر برسد، طعم سوختگی بدهد. چه با روغن نارگیل، روغن حیوانی، روغن‌زیتون یا هر روغن دیگری آشپزی می‌کنید، دانستن نقطه دود دهی آن‌ها یکی از راه‌های درست کردن غذای خوشمزه است.

این سبزی‌ها اگر تفت‌داده شوند خوش‌مزه‌تر می‌شوند

تفت دادن غذا از زمان کشف آتش مایه‌ی مصیبت آشپزی خانگی بوده است، اما برخی از سبزی‌ها وجود دارند که اگر کمی بسوزند طعم بهتری می‌دهند. کمی تفت دادن نه‌تنها طعم کبابی عالی به غذا می‌دهد، بلکه می‌تواند سبزی‌ها خاصی را به نسخه‌های دودی، نرم‌تر و لذیذتر از آن‌ها تبدیل کند.

تفت دادن سبزیجات

برای پختن سبزیجات روش‌های صحیح زیادی داریم، ولی همین حالا پیش‌دستی کرده و می‌گویم که درست‌ترین راه تفت دادن است (البته من طرفدار سرسخت روش خاصی در آشپزی نیستم). هر نوع سبزی، از مارچوبه ترد تازه تا ریشه مقوی سبزیجات، وقتی با این روش آماده شود، طعم فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند و انجام دادن آن هم مثل آب‌خوردن است.

ادویه زدن غذا

ادویه زدن راهی برای بهبود طعم غذاست که عمدتاً از طریق افزودن نمک و فلفل صورت می‌گیرد. اگرچه گیاهان، ادویه‌جات، ترشی جات، چیزهای شیرین و اسیدی را نیز می‌توان ادویه تلقی کرد، اما امروز روی نمک و فلفل تمرکز می‌کنیم.

۵ نکته‌ی مهم برای پخت در فر برقی

درست است که اجاق برقی قطعاً دردسرهای خودش را دارد. اما فرهای برقی عموماً در زمینه‌ی پخت کیک، شیرینی و غذاهای خمیری نمره خوبی می‌گیرند. این فرها حرارت را به صورت یکنواخت منتقل می‌کنند تا پختی یکدست حاصل شود و همچنین محیط را خشک نگاه می‌دارند. چند نکته مهم یاد بگیرید تا از فر برقی خود نهایت بهره را ببرید.

۵ نکته مهم برای پخت در فر گازی

همه‌ی فرها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند اما فر گازی بدقلق‌تر از بقیه است. بیشتر اوقات همه چیز طبق روال پیش می‌رود و سپس ناگهان متوجه می‌شوید قسمت بالایی مرغی که می‌پزید به رنگ قهوه‌ای در نمی‌آید یا کیک پخت یکسانی ندارد. از خود می‌پرسید دلیلش چیست یا چه کاری باید انجام دهید تا مشکل رفع شود؟ چند نکته برایتان داریم که به شما کمک خواهد کرد.