سبک آشپزی

۳ روش آسان بخارپز کردن لوبیا سبز

بخارپز روشی عالی برای پخت لوبیا سبز است که ‌رنگ سبز لوبیا و ارزش غذایی آن حفظ می‌شود. با سه روش می‌توان لوبیا سبز را بخارپز کرد: درون سبد، درون تابه روی گاز؛ داخل ماکروویو. در هر سه حالت لوبیا با بخارآب جوش می‌پزد. رطوبت و حرارت نسبتاً ملایم لوبیا را می‌پزد و بافت آن را نرم و دلپذیر می‌کند...

بیشتر بخوانید ...

روش نگهداری قارچ تازه

اگر روش صحیح نگهداری از قارچ را یاد بگیرید قارچ‌های شما بیشتر از یک هفته تر و تازه خواهند ماند. این کار بسیار راحت است. در اینجا روش صحیح نگهداری از قارچ را به شما آموزش می‌دهیم. تمام قارچ‌ها را بدون آنکه بشویید در یک پاکت کاغذی قهوه‌ای رنگ بریزید و درِ پاکت را تا بزنید.

بیشتر بخوانید ...

توفو چیست؟

توفو که شیر لخته‌ی لوبیا یا شیر لخته‌ی سویا نیز نام دارد محصولی خامه‌ای، غنی از پروتئین و کم‌چرب است که از سویا تهیه می‌شود و معمولاً به‌صورت قالبی به‌فروش می‌رسد. توفو سرشار از کلسیم و آهن است و از سویا، آب و یک عامل انعقادی (لخته‌کننده) تهیه می‌شود و طعم ادویه‌ها، سس‌ها و مارینادها را به خود می‌گیرد.

بیشتر بخوانید ...

تمپه چیست؟

تمپه یکی از فرآورده‌های سویاست که گمان می‌رود منشأ پیدایش آن به هزاران سال پیش در اندونزی برمی‌گردد. اولین مورد مشاهده‌شده از کاربرد کلمه‌ی «تمپه» در اوایل قرن نوزدهم و در یکی از کتاب‌های تاریخی جاوه بوده است. از دهه‌ی 1970 و با دسترسی آسان به تمپه، این محصول جایگزینی رایج برای گوشت در آشپزی به سبک گیاه‌خواری و وگان شده است.

بیشتر بخوانید ...

سیتان چیست؟

سیتان یا «گوشت گندم» از چند قرن پیش رایج بوده و نام «سایتان» اخیراً به این غذا داده شده است. گرچه سیتان از گندم تهیه می‌شود ولی، نقاط اشتراک کمی با آرد یا نان دارد. سیتان پخته‌شده از نظر بافت و ظاهر به‌طرز شگفت‌انگیزی شبیه گوشت است. سیتان اسامی دیگری نیز دارد که عبارتند از: گلوتن، پروتین گندم یا گلوتن گندم.

بیشتر بخوانید ...

برگ‌بو چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

برگ‌بو برگی معطر از درخت لورل است که از آن به‌عنوان گیاه خوراکی استفاده می‌شود. برگ‌بو به صورت کامل - تازه یا خشک - یا پودر شده موجود است. برگ‌بو را به دستورهای غذایی آرام‌پز مانند انواع سوپ، سس، و خورش اضافه می‌کنند و پیش از سرو غذا آن را در می‌آورند. برگ‌بو رایحه گل و گیاه مانند دارد که یادآور عطر پونه کوهی و آویشن است.

بیشتر بخوانید ...

شوید چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

امروزه با شنیدن واژه‌ی شوید به یاد ترشی شوید و سالاد سیب‌زمینی می‌افتیم، اما این گیاه برای قرن‌ها جایگاه خاصی در آشپزی ایرانی داشته است. دانه‌ی شوید بعنوان ادویه و برگ آن بعنوان گیاه مصرف می‌شود. فصل رویش شوید در بهار و اوایل تابستان است، اما معمولا درگلخانه‌ها نیز پرورش می‌یابد تا در همه‌ی فصول سال در دسترس باشد.

بیشتر بخوانید ...

لیموترش چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

لیموترش‌ها از جمله مرکبات سبزرنگ کوچکی هستند که تشخیص آن‌ها بسیار راحت است. متداول‌ترین این نوع میوه‌ها لیموترش‌های ایرانی هستند. از لیموترش در غذاهای سرتاسر جهان استفاده می‌شود. اگرچه بسیاری از مردم با آب‌لیموی بطری‌شده آشنا هستند، اما استفاده از لیموترش تازه واقعاً می‌تواند طعم غذا و نوشیدنی‌های شما را متفاوت کند.

بیشتر بخوانید ...

اسید سیتریک چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

در بین نگهدارنده‌ها و افزودنی‌های غذایی اسید سیتریک معمول‌ترین و فراوان‌ترین آن‌ها است. این ماده‌ی پرکاربرد بطور طبیعی در خانوادۀ مرکبات یافت می‌شود ولی، بصورت مصنوعی نیز تولید می‌شود. نام اسید سیتریک برگرفته از یک اسید طبیعی و ارگانیک است که در بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها بویژه مرکبات یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید ...

رب تمبر هندی چیست؟ خواص و آشپزی با آن

رب تمبر از میوه‌ای ترش، تیره‌رنگ و چسبنده به‌دست می‌آید که روی درخت تمبر هندی و در غلاف رشد می‌کند. در بعضی از غذاها از رب تمبر برای درست کردن دسر و حتی آبنبات استفاده می‌کنند، اما در آشپزی تایلندی غالبا آن را در غذاهای ترش‌مزه به‌کار می‌برند.

بیشتر بخوانید ...

مواد اولیه‌ی اصلی نان مخمر

برای اینکه نانوای خوبی باشید، بهتر است اندکی با علم چگونگی ترکیب این مواد اولیه برای تهیه‌ی نانی سبک و نرم با پوسته‌ای لطیف و در عین حال ترد آشنا باشید. در اینجا توضیح می‌دهیم که مواد اولیه‌ی نان مخمر در خمیرابه یا خمیر چه می‌کنند. تنها به چهار ماده‌ی اولیه‌ی نان مخمر واقعاً نیاز دارید: آرد، مخمر، آب و نمک.

بیشتر بخوانید ...

زنیان رومی چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

زنیان رومی نوعی میوه‌ی دانه‌مانند است که در بسیاری از غذاهای هندی به عنوان ادویه کاربرد دارد. ظاهر زنیان رومی مشابه دانه رازیانه و زیره است. زنیان رومی بسیار مطعر بوده و عطری مشابه آویشن دارد. با این وجود، مزه‌ی آن، به علت طعم غالب و تلخی دارد، بیشتر به طعم ارگانو (پونه کوهی) و بادیان رومی نزدیک است.

بیشتر بخوانید ...