سبک آشپزی

بهترین نوع روغن زیتون

روغن زیتون با فشردن زیتون تازه و استخراج روغن آن به دست می‌آید. این روغن برای پخت و پز بسیار محبوب است. روغن زیتون یکی از سالم‌ترین چربی‌ها محسوب می‌شود. روغن زیتون جایگاه خود را در آشپزخانه‌های سرتاسر دنیا پیدا کرده و کاربرد سرد آن نیز به عنوان سس سالاد در کنار سرخ کردن، تفت‌دادن و پختن رواج دارد.

دمای دود دهی چربی‌ها و روغن‌های پخت‌وپز

در هنگام انتخاب چربی یا روغن برای پخت‌وپز، مهم‌ترین درجه حرارتی که باید در نظر بگیرید نقطه‌ی دود دهی است. قبل از اینکه چربی یا روغن پخت‌وپز به نقطه‌جوش خود برسد، شروع به دود دهی خواهد کرد. دانستن نقطه دود دهی آن‌ها یکی از تکنیک‌های پختن غذای خوشمزه است.

تفت دادن سبزیجات

برای پختن سبزیجات روش‌های زیادی وجود دارد، ولی بهترین راه تفت دادن است. هر نوع سبزی، از مارچوبه ترد تازه تا ریشه مقوی سبزیجات، وقتی با این روش آماده شود، طعم فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند و همچنین تفت دادن سبزیجات آسان است.

ادویه زدن غذا

ادویه زدن روشی برای بهبود طعم غذا می‌باشد که عمدتاً از طریق افزودن نمک و فلفل صورت می‌گیرد. اگرچه سبزیجات، ادویه‌جات، ترشی جات، چیزهای شیرین و اسیدی را نیز می‌توان ادویه تلقی کرد، اما در این نوشته روی نمک و فلفل تمرکز می‌کنیم.

۵ نکته‌ی مهم برای پخت در فر برقی

درست است که فر برقی دردسرهای خودش را دارد اما فر برقی برای پخت کیک، شیرینی و غذاهای خمیری نمره خوبی می‌گیرد. در فر برقی حرارت به صورت یکنواخت توزیع می‌شود تا پخت یکنواخت شود و همچنین محیط را خشک نگاه می‌دارند. چند نکته مهم یاد بگیرید تا از فر برقی خود نهایت بهره را ببرید.

۵ نکته مهم برای پخت در فر گازی

فرها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند اما فر گازی بدقلق‌تر از بقیه است. در فر گازی ممکن است قسمت بالایی مرغی که می‌پزید به رنگ قهوه‌ای در نمی‌آید یا کیک پخت یکسانی ندارد. از خود می‌پرسید دلیلش چیست یا چه کاری باید انجام دهید؟ چند نکته برایتان داریم که به شما کمک خواهد کرد.

تابه تفت دادن! تابه سرخ کردن! این دو اصطلاح اغلب به جای هم به کار برده می‌شوند اما حقیقتاً بین این دو تفاوتی وجود دارد. آیا استفاده از این اصطلاحات به جای هم در بعضی موارد خاص اشتباه است؟ آیا به هردو نیاز دارید؟ چه کسی بهترین نوع این تابه‌ها را می‌سازد؟ بیایید نگاهی بیاندازیم!

انتخاب ظروف پخت‌وپز باکیفیت

انتخاب ظرف پخت‌وپز مناسب نیاز در خانه آن هم با وجود بی‌تجربگی در آشپزی احتمالاً به نوعی دشوار است. انواع بسیار مختلفی از ظروف پخت‌وپز استیل، ظروف آلومینیومی و ظروف تفلون وجود دارد و همین تنوع باعث می‌شود انتخاب ظروف پخت‌وپز مناسب برای شما کاری انجام‌نشدنی باشد.

اصول اساسی در آشپزی

نمک، چربی، اسید و حرارت، قدمت دیرینه دارند و اگر آنها را بشناسید و نحوه اثر متقابل آنها را بدانید، آشپز بهتری می‌شوید. سال‌ها طول می‌کشد تا سرآشپزها این مباحث مسلط شوند و آنها را درک کنند.

سالم‌ترین روش‌های پخت و پز

روش‌های زیادی برای پخت غذاهای آبدار و طعم‌دار بدون اضافه کردن مواد افزودنی وجود دارد. در حالی که اکثر مردم می‌دانند هنگام پختن وعده‌های غذایی سالم سرخ‌کردنی‌ها را کنار بگذارند، بسیاری به این فکر نمی‌کنند روش پخت و پز آنها چگونه بر ترکیب غذایی موردنظر تأثیر می‌گذارد.

چرا تفلون به تابه فلزی می‌چسبد اما به غذای شما نمی‌چسبد؟

یکی از مسائلی که باعث می‌شود عاشق علم باشیم، اکتشافات اتفاقی –مثل پنیسیلین– است که به نتایجی شگفت‌انگیز منجر می‌شوند و دنیا را دگرگون می‌کنند. تفلون نمونه‌ی دیگری از اختراعاتی  است که علم موفق می‌شد پیروزی را از میان آرواره‌های خطا بیرون بکشد.

برای اینکه یک آشپز خوب باشیم باید در آشپزی اصولی را رعایت کنیم. دانستن تکنیک‌های اساسی آشپزی برای پخت غذاهای خوشمزه و مغذی ضروری است. ما در اینجا مواردی را که آشپزهای حرفه‌ای هنگام آشپزی رعایت می‌کنند را برای شما توضیح می‌دهیم.