بلاگ و مطالب آموزشی پویان‌مهر

این سبزی‌ها اگر تفت‌داده شوند خوش‌مزه‌تر می‌شوند

تفت دادن غذا از زمان کشف آتش مایه‌ی مصیبت آشپزی خانگی بوده است، اما برخی از سبزی‌ها وجود دارند که اگر کمی بسوزند طعم بهتری می‌دهند. کمی تفت دادن نه‌تنها طعم کبابی عالی به غذا می‌دهد، بلکه می‌تواند سبزی‌ها خاصی را به نسخه‌های دودی، نرم‌تر و لذیذتر از آنها تبدیل کند.

سرکه را می‌توان برای زمان طولانی در ظرفی دربسته در دمای اتاق نگهداری کرد. زیرا سرکه بسیار اسیدی بوده و به طور طبیعی در برابر رشد و باکتریایی و فساد مقاوم است. سرکه غیرپاستوریزه همچنان به تجربه رشد باکتری‌های حاصل از کشت باکتری ادامه می‌دهد و ممکن است رسوب ایجاد کند.

زمانی که شروع به استفاده از ظروف سرامیکی می‌کنید، دیگر از آشپزی با هیچ ظرف دیگری لذت نخواهید برد. ماهی‌تابه‌های سرامیکی یکی از بهترین ابداعات در وسایل آشپزی است. می‌توانید به‌آسانی از ماهیتابه سرامیکی استفاده کنید. علاوه بر این، نگهداری و مراقبت از ماهیتابه سرامیکی آسان است.

هر سبکی از آشپزی، غذاهای پرطرفدار مخصوص به خودش را دارد. در این مطلب می‌خواهیم شما را با معروف‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین غذاهای خاورمیانه‌ای و دستور پخت هریک از آنها، آشنا کنیم. در خاورمیانه، «حُمُص» بسیار معروف است.

پیاز جزو مواد غذایی پر کاربرد است. پیاز باعث بهتر شدن طعم غذاها می‌شود. با کمی تمرین و با استفاده از این روش ساده برای خرد کردن پیاز، سرعت‌تان در پخت غذاها بیشتر خواهد شد. تسلط بر این روش باعث صرفه‌جویی در وقت‌تان می‌شود، که می‌دانیم یعنی گریه ناشی از آب پیاز هم کمتر است.

برای تفت دادن، سرخ کردن و کباب کردن ماهی کدام روغن مناسب است؟ اگر برای پخت غذاهای مختلف از یک روغن استفاده می‌کنید، لازم است این عادت را ترک کنید. انتخاب روغن مشخص برای روش‌های مختلف پخت و پز ماهی نه تنها طعم آن را عالی می‌کند بلکه نحوه پخت ماهی را تغییر می‌دهد.

برای پخت ماهی روش‌های سرخ کردن در ماهیتابه، سرخ کردن بدون روغن با هوا یا مغز پخت کردن در روغن وجود دارد. در این نوشته یاد می‌گیرید چطور ماهی را حتی بهتر از یک سرآشپزی حرفی در رستوران سرخ کنید.

مهارت تیز کردن و استفاده از چاقو برای ایمنی مهم بوده و باعث می‌شود دستورهای غذایی‌تان بهتر شوند. مواد اولیه‌ای که به صورت یکنواخت بریده شوند یکنواخت می‌پزند و در نتیجه ظرف غذای حاصل به طور کلی درست و کامل پخته شده و ظرف غذای آماده شده ظاهر خوبی خواهد داشت.

بادمجان پخته روش عالی برای پختن این میوه‌های بزرگ است. می‌تواند به اندازه‌ی بادمجان سرخ شده لطیف و سبک باشد ولی بدون زحمت، چربی و کالری سرخ کردن. برای حفظ خوشمزگی بادمجان، این دستور پخت از یک روش دو مرحله‌ای استفاده می‌کند.

ارده، یکی از ضروریات آشپزی خاورمیانه‌ای است. اگرچه کاربرد آن بسیار فراتر از چند دستور آشپزی است. با وجود اینکه می‌توانید ارده‌ی از پیش ‌آماده‌شده را از خواروبار فروشی‌ها تهیه کنید، اما ممکن است گران باشد. در اینجا روش تهیه ارده را توضیح می‌دهیم.

کندن پوست گوجه‌فرنگی چه با آب جوش چه پوست‌کنِ لبه‌دار کاری مشقت‌بار است. برخی اعتقاد دارند لازم نیست گوجه‌فرنگی پوست کنده شود. پوست گوجه‌فرنگی کاملاً خوردنی است، اما در بعضی مواقع خاص برای بهتر شدن غذا لازم است پوست گوجه‌فرنگی کنده شود.

بسیاری از دستورهای غذایی از سیر تازه استفاده می‌کنند چون سیر وقتی بهترین بو و مزه را می‌دهد که تازه پوستش را کنده‌اند. در اکثر غذاها، بدون اینکه لطمه‌ای به مزه وارد شود، می‌توان به جای حبه‌ی تازه از سیر خشک ورقه‌ورقه یا پودر شده استفاده کرد. اما باید دستور غذا را کمی تغییر بدهید.