چه زمانی باید ظروف آشپزی را تعویض کرد؟

توسط پویان‌مهر

ظروفی دارید که برای مدتی مورد علاقه‌ی شما بوده‌اند. با این ظروف غذاهای جدید را امتحان کرده‌اید و برای مدتی طولانی غذاهای مورد علاقه‌تان را در آن‌ها تهیه کرده‌اید؛ اما دیگر کهنه و فرسوده شده‌اند. می‌دانید که با انجام کارهایی می‌توان این ظروف را تمیز و تعمیر کرد و عمر ظروف نچسب تفلونی، استیل یا آلومینیومی را افزایش داد، اما چه زمانی باید ظروف را تعویض کرد؟ راهنمای معتبر تعویض ظروف را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

مشکلات رایج ظروف آشپزخانه: تاب برداشتن، شل شدن دسته، شل شدن بست

گرمای بیش‌ازحد باعث تاب برداشتن ظروف و تغییر شکل یا کج شدن آن‌ها می‌شود. با قرار دادن ماهیتابه یا قابلمه بر روی سطح صاف می‌توانید بررسی کنید آیا ظرف کج شده است یا خیر. اگر ظرف روی سطح نوسان می‌کند احتمالاً تاب برداشته است. تاب برداشتن باعث می‌شود یک نقطه از ظرف بسیار داغ شود، چون تمام قسمت‌های ظرف با گرما تماس کامل ندارد و ممکن است غذا بسوزد.
شل شدگی بست ماهیتابه هنگام پخت‌وپز باعث ریختن مایعات می‌شود. با دقت همه‌ی دسته‌ها و میخ پرچ‌ها را بررسی کنید.

چه زمانی باید تابه‌ی نچسب تفلونی را تعویض کنیم؟

چندین خراشیدگی کوچک بر روی پوشش ظروف نچسب تفلونی نشان‌دهنده‌ی تمام شدن عمر آن‌ها است، حتی اگر به‌درستی از آن‌ها استفاده و مراقبت کرده باشید. اگر تابه نچسب یا قالب شیرینی‌تان خراشیدگی بسیاری دارد یا اگر پوشش نچسب تفلونی آن‌ها کنده‌شده است، نه‌تنها غذا به آن‌ها می‌چسبد بلکه خرده‌های پوشش تفلون با غذای‌تان مخلوط خواهد شد.

آیا باید تابه‌ی استیل ضدزنگ را تعویض کنیم؟

تابه‌های استیل ضدزنگ جدید تلفیقی از روکار استیل و آلومینیم یا مس در ته آن هستند. با مراقبت مناسب از ظروف استیل ضدزنگ می‌توانید درخشندگی و کارایی آن را حفظ کنید، اما اگر لایه درونی که زیر پوشش استیل قرار دارد نمایان شده، ممکن است با غذاهای اسیدی مانند سس گوجه‌فرنگی واکنش دهد و باعث تغییر رنگ ظرف شود.

آیا زنگ‌زدگی ظروف چدنی شما با سرکه، سیم ظرفشویی و صابون ظرفشویی از بین نمی‌رود؟ زنگ‌زدگی شدید ممکن است به خاطر استفاده از فلزهای متفرقه در تهیه آن‌ها باشد. هیچ‌کس دوست ندارد این زنگ‌زدگی‌ها را بخورد.

ظروف لعاب چدن را تا چه وقت می‌توان استفاده کرد؟

با گذشت زمان پوشش لعابی بالای ظروف چدن پوسته‌پوسته می‌شود که مشکل زیادی ایجاد نمی‌کنند اما وقتی پوشش کف یا کناره‌های ظرف بر اثر هم زدن یا ساییدن پوسته‌پوسته می‌شود، این قطعات وارد غذا می‌شوند.

آیا می‌توان عمر ظروف آشپزخانه را افزایش داد؟

با نگهداری مناسب و پیروی از دستورالعمل استفاده‌ی ظروف می‌توانید از سرمایه‌گذاری خود بازدهی بیشتری داشته باشید. اکثر تولیدکننده‌ها از جمله ظروف آشپزخانه پویان‌مهر گارانتی ۱۲ ماهه‌ را برای ظروف ارائه می‌دهد. قبل از دور انداختن ظروف موجود، امکان تعمیر و جایگزینی آن‌ها را بررسی کنید.

علاوه بر جنبه‌های ظاهری ظروف آشپزخانه که در پخت‌وپز دخیل است، سؤالات زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا سطح بیرونی ظروف تورفتگی دارد و تغییر رنگ داده است؟
  • آیا مجموعه تابه و قابلمه‌های شما باهم تناسبی ندارند؟
  • آیا نوع ظروف با آشپزخانه‌تان متناسب است؟
  • آیا تابه‌هایی که استفاده می‌کنید نسبت به نیازی که دارید خیلی بزرگ یا خیلی کوچک‌ترند؟
  • آیا از یک ظرف بیشتر از ظروف دیگر استفاده می‌کنید؟
  • آیا ظروف آشپزخانه لذت آشپزی را کاهش داده‌اند؟

اگر پاسخ شما به یک یا بیشتر سؤالات بالا بله است، باید تابه یا سرویس ظروف آشپزی جدید تهیه کنید. می‌دانیم که تعویض یا بهبود ظروف آشپزخانه زمان‌بر، پرهزینه و سخت است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 3 برابر است با؟