۱۰ راه برای خراب کردن تابه‌ی نچسب

توسط پویان‌مهر

روکش‌های تفلون نچسب ظروف آشپزی و شیرینی‌پزی برای پخت و پزی سالم‌تر ساخته شده‌اند چون به روغن کمتری نیاز دارند. اما مراقبت نامناسب می‌تواند روکش تفلون قابلمه‌ها یا تابه‌های شیرینی پزی نچسب را از بین ببرد و باعث شروع چسبیدن غذاها و پوسته یا تراشیده شدن آن شود. این امر همچنین تمیز کردن قابلمه‌های نچسب‌ شما را سخت‌تر و طول عمر آن‌ها را کم‌تر خواهد کرد.

اگرچه برخی از روکش‌های نچسب بادوام‌تر از بعضی دیگر هستند، برای مقدار حرارتی که می‌توانند تحمل کنند محدودیتی وجود دارد. اگر نمی‌خواهید مجبور شوید تابه‌ها و قابلمه‌های نچسب‌تان را زود به زود عوض کنید، مراقبت‌ پیشگیرانه قطعاً ضروری‌‌ست. ما رایج‌ترین راه‌هایی را لیست کرده‌ایم که می‌توانید در صورتی که مراقبت و نگهداری مناسب انجام نشده باشد یک تابه یا قابلمه‌ی نچسب را خراب کنید. با اجتناب از این اشتباهات از وسایل آشپزی و شیرینی پزی خود محافظت کنید آنوقت سال‌ها از قابلمه‌ها و تابه‌های خود لذت خواهید برد. در نظر داشته باشید آن‌طور که از استیل ضدزنگ مرغوب انتظار خواهید داشت، تابه‌های نچسب برای همیشه دوام نمی‌آورند، حتی با بهترین مراقبت‌ها آن‌ها طول عمر کمتری دارند.

 

۱. برش تکه‌هایی برای کشیدن غذا یا دسر با یک وسیله‌ی فلزی

برش دسر یا تکه‌ی گوشت با یک چاقو یا وسیله‌ی فلزی، درست در تابه، می‌تواند روکش را خراشیده و تابه‌‌ی شما را از ریخت بیاندازد و باعث چسبیدن غذاها و ایجاد زنگ‌زدگی شود. برای مثال، وقتی دارید برای بردن به مهمانی شام دسر درست می‌کنید آن را در تابه‌ی یک‌بار مصرف بپزید. ممکن است کسانی که برای کشیدن دسر کمک می‌کنند از کاردک‌ها یا کاترهای فلزی برای برش تکه دسر شما استفاده کنند، بنابراین تابه‌های خوب را در خانه نگه دارید. برای تقسیم و کشیدن غذا از ظروف آشپزی یا شیرینی پزی‌تان از کف‌گیر چوبی، کائوچویی یا سیلیکونی استفاده کنید. در صورت امکان، از تابه بیرون بیاورید و روی یک تخته‌ی برش ببُرید.

۲. نگهداری نامناسب تابه‌ها

نگهداری نامنظم تابه‌ها همراه سایر وسایل فلزی می‌تواند در روکش خراش‌ یا فرورفتگی‌ ایجاد کند. همیشه تابه‌ها و ظروف شیرینی پزی‌تان را با دقت جمع کنید و نگذارید چیزی با لبه‌های تیز داخلش قرار گیرد یا با تابه‌هایتان تماس پیدا کند. بعضی از تابه‌های شیرینی پزی با تابه‌های شبیه‌شان به خوبی کنار هم قرار خواهند گرفت، یا می‌توانید بین تابه‌ها و قابلمه‌هایی با سایزهای متفاوت یک دستمال سفره‌ی کاغذی قرار دهید.

۳. تغییرات شدید دمای آب

قرار دادن یک تابه‌ی نچسب خیلی داغ در پسآب سرد یا ولرم می‌تواند باعث برآمدن تابه‌ی شما شود. برآمدگی شدید می‌تواند باعث جمع شدن و پوسته شدن روکش شود. و یک تابه‌ی برآمده توزیع گرمای مساوی‌ را انتقال نخواهد داد و کیفیت پخت و پز کاهش خواهد یافت. همیشه قبل از فرو بردن تابه در آب بگذارید کاملاً سرد شود.

۴. استفاده از کفگیرها، همزن‌ها و انبرک‌های فلزی

از استفاده از هر وسیله‌ی فلزی‌ای برای هم زدن، برگرداندن غذا، تراشیدن باقیمانده‌ی غذا، یا مخلوط کردن یا خارج کردن غذا از تابه در ظروف نچسب‌تان خودداری کنید. بهترین وسیله‌ها برای استفاده چوبی، پلاستیکی یا سیلیکونی‌اند.

امروزه بسیاری از شرکت‌ها همزن‌های سیلیکونی‌ای می‌سازند که برای مخلوط کردن سریع عالی‌اند. حتی برگرداندن گه‌گاهی با چنگال می‌تواند تابه‌ی شما را به طور سطحی خط و خراش بیاندازد. همچنین، در نظر داشته باشید که بعضی از کفگیرهای پلاستیکی سفت هستند و لبه‌هایشان می‌تواند تیز باشد.

۵. تمیز کردن با اسکاج‌

استفاده از اسکاج‌هایی که پایه‌ی فلزی یا پاک‌کننده‌های قوی دارند، می‌تواند روکش تابه‌‌تان را از بین ببرد. همیشه از اسکاج‌های پلاستیکی یا اسفنج‌های نرم استفاده کنید. اگر بگذارید تابه‌تان کمی خیس بخورد غذاها نرم می‌شوند و می‌توانید فقط با آب گرم، صابون ملایم و یک پارچه‌ی نرم تمیزش کنید.

اما مطمئن شوید که کاملاٌ تمیز است، زیرا وقتی گرم شود حتی مقدار کمی باقیمانده‌ی غذا شروع به سفت شدن خواهد کرد. این باعث می‌شود تابه‌ی نچسب شما چندان نچسب نباشد.

۶. تمیز کردن تابه‌ها در ماشین ظرفشویی

عموماً مواد شوینده‌ی ماشین ظرفشویی برای بیشتر ظروف آشپزی و ظروف آشپزخانه بیش از حد قوی‌اند و در نهایت باعث از بین رفتن روکش می‌شوند. همچنین ممکن است ظروف شیرینی پزی‌ای که روی‌شان خش دارد به طور کامل خشک نشوند و زنگ بزنند. وسایل نچسب را با دست بشویید و پیش از جمع کردن خشک کنید.

۷. پخت و پز روی حرارت بالا

بیشتر ظروف آشپزی نچسب برای پخت و پز روی حرارت کم تا متوسط ساخته شده‌اند. حرارت بیش از حد بالا می‌تواند روکش را فرسوده یا باد کند، همچنین باعث برآمدن تابه‌ها خواهد شد. برای حفظ روکش و افزایش طول عمر تابه‌تان، دستورالعمل‌های سازنده را در رابطه با حرارت پخت و پز دنبال کنید.

۸. نگهداری غذاها در تابه‌های نچسب‌

غذاها هرگز (حتی فقط یک شب) نباید در تابه‌ نگهداری شوند. در عوض، غذا را به ظرف ذخیره‌ی مناسبی انتقال دهید و تابه را پیش از جمع کردن با دقت تمیز و خشک کنید.

۹. برش پیتزا با یک کاتر

برش پیتزا درست در تابه‌ی نچسب پیتزا به روکش آسیب خواهد زد. همیشه پیتزا را بیرون تابه روی تخته‌ برشی چوبی بگذارید و بعد کاتر پیتزا را برای قسمت کردن تکه‌ها به کار بگیرید.


۱۰. استفاده از تابه‌های نان برای گوشت، گوجه فرنگی و غذاهایی با اسید بالا

تابه‌های نان نچسب برای راحت برداشتن نان تازه پخته شده ساخته شده‌اند. اما استفاده‌ی از همان تابه‌ها برای تکه‌ی گوشت یا سایر غذاها روکش را سریع‌تر از بین خواهد برد، چون بعضی غذاها طول عمر تابه‌ی شما را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند سخت‌تر تمیز شوند.

تابه‌های نان را فقط برای نان نگه دارید و برای تکه‌ی گوشت یا سایر غذاها تابه‌ای دیگر اختصاص دهید. به این ترتیب مطمئن خواهید شد هیچ باقیمانده‌ای از روکش تابه در نان تازه پخته شده‌تان پیدا نخواهد شد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 3 برابر است با؟