گردو چیست؟

توسط پویان‌مهر

گردو نوعی آجیل مغز درختی با پوسته‌ای سفت و سخت است. مغز داخلی گردو شبیه یک مغز کوچک است که طعمی قوی و شیرین دارد. گردو پرمصرف‌ترین آجیل در سراسر دنیا است و بیش از 8000 سال است که از لذت آن بهره‌مند هستیم. گردوی ایرانی رایج‌ترین نوع است. گردو را به‌صورت پوست‌کنده یا در غذاهای خوشمزه‌ای همچون نان، کیک‌ها و حتی سس غذاهای لذیذ می‌خورند.

خلاصه نکات

  • انواع متداول: گردوی ایرانی، گردوی سیاه کالیفرنیا
  • اجزاء خوردنی: مغز داخلی، پوست
  • آماده‌سازی: پوست‌ را جدا کرده و سپس به‌صورت کامل، آسیاب‌شده یا خردشده مصرف کنید
  • ذخیره و نگهداری: 3 تا 6 ماه در یخچال، 1 سال در فریزر

انواع

بیش از 50 گونه درخت گردو وجود دارد که همگی جزئی از خانواده گردو هستند. گردوی انگلیسی رایج‌ترین نوع گردویی است که فروخته و مصرف می‌شود. این نوع دراصل با نام گردوی ایرانی شناخته شده و گردوی «کالیفرنیا» و «مغز قرمز» نیز نامیده می‌شود. این گردو بومی آسیا و کشورهای بالکان است اما امروزه با اهداف تجاری در آسیا، اروپا و ایالات متحده غربی نیز پرورش داده می‌شود. این گردو طعمی ملایم و پوسته‌ای نازک دارد که به‌آسانی می‌شکند.

مصارف گردو

گردو آجیل مشهوری که به‌صورت کامل و به‌عنوان یک خوراک کوچک سبک خورده می‌شود و پوسته کاغذی نازک پوشاننده آن نیز خوردنی است. مغز گردو را می‌توان به‌منظور استفاده در دستورهای آشپزی خرد کرد. مغزهای خردشده را می‌توان روی سالاد، ظرف میوه، بلغور جو یا ماست ریخت. گردوی برشته یک افزودنی خوب برای گرانولا، غذاهای گیاهی، ساندویچ رپ و پاستا است. معمولاً گردوهایی که به‌خوبی خرد یا آسیاب شده‌اند را به نان، کیک عصرانه، دسرها و نیز سس‌ها و دیپ اضافه می‌کنند.

روغن گردو انتخابی عالی (و البته گران) به‌عنوان چاشنی سالاد است اما نباید در دماهای بالا مورداستفاده قرار بگیرد. روغن گردو یک روغن تصفیه‌نشده با نقطه دود خیلی ‌پایین است (320 F/ 160°C). اگر روغن به این دما برسد به غذا مزه سوختگی می‌دهد و لذت طعم خاص این روغن را از دست خواهیدداد.

چگونه با گردو آشپزی کنیم؟

اگر گردو از قبل پوست کنده نشده باید ابتدا با استفاده از یک گردوشکن این کار را انجام دهید. استفاده از دستکش حین پوست‌کندن گردوهای سیاه توصیه می‌شود تا دستتان رنگ نگیرد. داخل گردو مغز کامل آن را خواهید یافت – معمولاً این مغز حین آماده‌سازی به دو نیمه شکسته می‌شود. 0.45 کیلوگرم گردو تقریباً 2 پیمانه مغز فراهم می‌آورد.

شاید در یک دستور غذایی به گردوی خرد یا تکه شده نیاز باشد. شاید هم بخواهید گردوها را برشته کنید (یا طبق دستور مجبور به این کار باشید) که موجب افزایش طعم زمینی و کاهش تلخی آن می‌شود؛ این کار را قبل از خردکردن انجام دهید. بعضی از دستورهای آشپزی به گردوی آسیاب‌شده نیاز دارند که می‌توانید برای این کار از یک غذاساز کمک بگیرید. اگر مغز گردوها در دمای اتاق و کاسه و تیغه‌های غذاساز نیز خشک و خنک باشند بهترین نتیجه را خواهیدگرفت.

جایگزین گردو

پیکن‌ها (گردوی آمریکایی) به‌دلیل شباهت زیاد به گردو جایگزین محبوب این مغزها محسوب می‌شوند. دانه کاج و فندق نیز انتخاب‌های خوبی هستند. این مغزهای جایگزین را با همان مقادیر و مراحل آماده‌سازی که در دستور (برای گردو) آمده استفاده کنید.

شما می‌توانید به‌جای 1 پیمانه گردو از 2 تا 4 قاشق غذاخوری روغن گردو استفاده کنید. این کار را فقط در صورتی انجام دهید که دستور آشپزی شما با کمی رطوبت بیشتر سازگار باشد و غذا خام سرو شود یا در دماهای پایین بپزد.

بادام‌زمینی برای کسانی که به مغزهای درختی آلرژی دارند یک جایگزین احتمالی گردو است و البته باید با مقادیر یکسان مورداستفاده قرار بگیرد. تخم کدو شبیه‌ترین بافت به گردو و طعمی ملایم دارد بنابراین اولین و بهترین انتخاب ازمیان دانه‌ها برای جایگزینی گردوی کامل یا خردشده است. تخم آفتاب‌گردان نیز گزینه مشابهی است درحالی‌که کنجد را می‌توان به‌جای گردوی خردشده در بعضی محصولات پختنی جایگزین کرد.

ذخیره و نگهداری

اگر گردو به‌طرز مناسبی انبار و نگهداری نشود باتوجه به محتوای روغن بالا به‌سرعت فاسد و خیلی تلخ می‌شود. بهترین کار برای نگهداری طولانی‌مدت آن است که گردو را با پوست خریده و در یخچال برای دو یا سه ماه یا در فریزر تا یک سال نگه دارید. اگر گردوها را در کوتاه‌مدت مصرف خواهید کرد پس می‌توانید در انباری نیز نگه دارید. گردوهای پوست‌کنده باید در یک ظرف هوابندی‌شده و در یخچال یا فریزر قرار بگیرند (دوام: تا 6 ماه در یخچال و تا یک سال در فریزر).

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 9 را محاسبه نمایید.