توفو چیست؟

توسط پویان‌مهر

اگر به تازگی به جمع گیاه‌خواران یا وگان‌ها پیوسته‌اید یا همین چند وقت پیش با آشپزی آسیایی آشنا شده‌اید بهتر است بدانید که روش‌های مختلفی برای پخت توفو یا ترکیب آن با غذاهای دیگر وجود دارد. این غذای غنی از پروتئین با پایه‌ی گیاهی، بسیار متنوع است و می‌توان از آن در غذاها و خوراک‌های مختلف ازجمله دسرها استفاده کرد. توفو که شیر لخته‌ی لوبیا یا شیر لخته‌ی سویا نیز نام دارد محصولی خامه‌ای، غنی از پروتئین و کم‌چرب است که از سویا تهیه می‌شود و معمولاً به‌صورت قالبی به‌فروش می‌رسد. توفو سرشار از کلسیم و آهن است و از سویا، آب و یک عامل انعقادی (لخته‌کننده) تهیه می‌شود و طعم ادویه‌ها، سس‌ها و مارینادها را به خود می‌گیرد.

توفو با تنوع زیاد و ارزش غذایی بالای خود که صدها سال جزء اصلی آشپزی آسیایی بوده است اخیراً در بین گیاه‌خواران و وگان‌های کشورهای غربی محبوبیت پیدا کرده است. گنجاندن توفو در رژیم غذایی یعنی با ارزان‌ترین روش پروتئین کافی با پایه‌ی گیاهی را در وعده‌های غذایی خود خواهید داشت. معمولاً هر قالب توفو که 4-2 بار سرو می‌شود را می‌توان به قیمت کمتر از 2 دلار خریداری کرد. می‌توانید توفو را از ابتدا در منزل تهیه کنید. ولی این روش زمان‌بر است و فراگیری این تکنیک به تمرین نیاز دارد.

روش پخت توفو

توفوی سخت و توفوی خیلی سخت به‌طور طبیعی میزان زیادی آب دارند (چون داخل بسته‌بندی خود مقداری آب می‌اندازند). بنابراین، قبل از پخت باید آن را خوب فشار دهید و آب آن را بگیرید. در غیر این‌صورت توفو نمی‌تواند طعم سس یا ادویه‌ها را به خود جذب کند و هنگام پخت بافتی خشک و برشته به خود می‌گیرد. بر اساس برخی دستورالعمل‌های غذایی می‌توانید توفو را فریز کنید. برای پختن توفو و قبل از طعم‌دار کردن اجازه دهید یخ آن باز شود؛ زیرا موجب می‌شود درون قالب‌های توفو فرورفتگی‌های کوچکی پدید آید و این فرورفتگی‌ها طعم سس و ادویه را بهتر به خود جذب می‌کنند درنتیجه بافتی گوشتی‌تر و سفت‌تر به خود می‌گیرد.

وقتی توفو را خوب فشار دادید آنها را به شکل و اندازه‌های دلخواه ببرید (قاچ‌قاچ، ورقه ورقه، مکعبی یا با انگشت خرد کنید). توفو را به روش‌های مختلفی می‌توانید بپزید: بودادن، کبابی، سرخ‌شده، بخارپز، به‌صورت تاس‌کباب، پختن با آتش ملایم، برشته کردن، کاملاً سرخ‌شده. حتی می‌توانید توفو را به خاگینه (با دستورالعمل مخصوص گیاه‌خواری) اضافه کنید.

طعم توفو

توفو طعمی ملایم دارد به‌صورتی که اگر توفو را بدون افزودن سس و ادویه بخورید شاید اصلاً متوجه طعم ملایم آن نشوید. ولی، وقتی به توفو چاشنی بزنید یا آن را با مواد افزودنی، ادویه‌ها، سس و مواد مغذی بپزید طعم مواد را به خود می‌گیرد و بافت و طعم جدیدی به غذای شما می‌دهد.

ذخیره و نگهداری توفو

توفوی نپخته را در بسته‌بندی اصلی آن یا در ظرف دربسته و پر از آب بگذارید و تنها هنگام مصرف آن را از ظرف خارج کنید. اگر توفو را از قسمت یخچال فروشگاه خریداری کرده‌اید حتماً آن را در یخچال نگهداری کنید حتی اگر در ظرف را باز نکرده‌اید. توفوهایی که خارج از یخچال نگهداری می‌شوند را می‌توانید در بوفه‌ی آشپزخانه و خارج از یخچال نگهداری کنید.

قطعات باقی‌مانده‌ی توفو را که استفاده نکرده‌اید می‌توانید تا بیشتر از 3 روز در ظرف دربسته‌ی پر از آب نگهداری کنید. تعویض روزانه‌ی آب ظرف به تازه ماندن بیشتر توفو کمک می‌کند. همچنین می‌توانید باقی‌مانده‌ی توفوی پخته‌شده را تا بیشتر از 3 روز در ظرف دربسته داخل یخچال نگهداری کنید.

توفوهای سخت‌تر را می‌توانید تا بیش از 3 ماه در یخچال فریز کنید. البته در طولانی‌مدت ممکن است رنگ آن تغییر کند و مایل به زرد شود. برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر توفوها را به اندازه‌های موردنظر به‌صورت مکعبی یا ورقه ورقه ببرید. سپس آنها را به‌صورت منظم و تک‌لایه روی سینی مخصوص پخت قرار دهید. سینی را داخل پلاستیک زیپ‌دار مخصوص فریزکردن یا یک ظرف دربسته‌ی هواناپذیر قرار دهید و در فریزر بگذارید. قبل از شروع به پخت توفو، توفوهای فریزشده را در یخچال بگذارید تا یخ‌های آن به آرامی باز شوند.

مواد مغذی توفو و خواص آن

توفو منبعی غنی از پروتین برای گیاه‌خواران و وگان‌ها است. یعنی نصف فنجان توفو بیش از 10 گرم پروتئین و مواد مغذی دیگر دارد. چربی و کالری توفو کم است. افزودن سس‌های مختلف خواص تغذیه‌ای توفو (یا خوراک دارای توفو) را به‌طور قابل توجهی تغییر می‌دهد.

تفاوت توفو و تمپه

یکی دیگر از فرآورده‌های سویا تمپه است. تمپه (بر خلاف توفو) از سویای کاملاً تخمیرشده و فشرده شده به‌دست می‌آید ولی، توفو از شیر سویا تهیه می‌شود. میزان فیبر و پروتئین تمپه بیشتر از توفو است و بافتی سخت‌تر و سفت‌تر از توفو دارد و باید بیشتر از توفو در مواد طعم‌دهنده خوابانده شود و کاملاً کبابی یا سرخ شود. در خواروبارفروشی توفو و تمپه در یک قسمت به فروش می‌رسند.

انواع توفو

توفوها از نظر میزان سختی در 4 گروه قرار می‌گیرند:

  1. توفوی ابریشمی
  2. توفوی نرم
  3. توفوی سفت
  4. توفوی خیلی سفت.

توفوی ابریشمی برای مخلوط کردن با اسموتی‌ها و دسرها بسیار مناسب است. توفوی نرم برای سوپ‌های مقوی‌تر و تاس‌کباب‌ها انتخابی ایده‌آل است. برای تهیه‌ی توفوی کبابی، توفوی کاملاً سرخ‌شده، توفوی تفت‌داده و کاملاً سرخ‌شده و توفوی تنوری از توفوی کاملاً سخت استفاده کنید. انواع توفو ازنظر بافت و ویژگی‌های پخت با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین، قبل از خرید توفو به برچسب روی بسته دقت کنید تا مطمن شوید توفوی انتخابی شما متناسب با دستورالعمل پخت است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 5 و 2 را محاسبه نمایید.