چرا باید قابلمه‌ها و تابه‌ها را دور بیندازیم

توسط پویان‌مهر

با نگهداشتن ظروف کهنه موجب هدررفت انرژی و آلودگی غذایتان می‌شوید. قابلمه‌ها و تابه‌های کهنه ممکن است کارتان را راه بیندازند اما کیفیت آشپزی در آنها کاهش می‌یابد. برخی از تابه‌هایی که خیلی کهنه می‌شوند می‌توانند موجب آلودگی غذا نیز شوند. به دلایل زیر باید به فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه بروید و سری جدیدی از آنها را انتخاب کنید.

ظروف تاب‌دار و بی‌فایده

قبلاً قابلمه و تابه‌هایتان در وضعیت بهتری بودند. کی اهمیت می‌دهد که الان کج‌وکوله شده باشند، درست است؟ خوب اگر فرورفتگی در کف آن باشد،‌ ممکن است دچار مشکل شوید،‌ اهمیتی ندارد که ظروف نچسب باشد یا فولاد ضدزنگ و یا فولاد کربنی. تابه‌هایی که در کفشان فرورفتگی ایجاد می‌شود باعث می‌شوند غذا به‌طور یکنواخت پخته نشود. علت آن است که بخشی از تابه که گود است در تماس بیشتری با حرارت قرار می‌گیرد و بخش‌های مقعر حرارت کمتری می‌خورند. کف قابلمه یا تابه باید کاملاً صاف و یکنواخت باشد تا تماس مناسبی با المنت‌های حرارتی برقرار نمایند. سازمان اقتصاد انرژی کارآمد آمریکا دریافته است که جوشاندن آب در تابه‌هایی که کف فرورفته دارند باعث می‌شود انرژی مصرف‌شده 50 % بیشتر از تابه‌های صاف شود.

ظروف نچسب شما را در وضعیت سختی قرارمی‌دهد

وقتی پوشش تفلن داخل این ظروف از بین می‌رود، این ظروف حالت نچسب خود را از دست می دهند. هیچکس نمی‌خواهد باقی‌مانده غذایی را که داخل آنها چسبیده پاک کند، بنابراین باید آن را با ظروف تازه جایگزین کنید. تابه‌های چدنی جایگزین مناسبی هستند. تابه‌هایی که کفشان در هنگام پخت ماده‌ای مالیده می‌شود،‌ نچسب شده و پوسته پوسته و لایه لایه نمی‌شوند. اگر گاهی چسبناک شوند، می‌توان دوباره آنها را به سادگی به حالت نچسب درآورد. آیا می‌دانستید که برخی از تابه‌های نچسب وقتی شروع به فرسودگی می‌کنند می‌تواند خطرناک باشد؟ این موضوع واقعیت دارد. پوششی که داخل تابه‌های نچسب وجوددارد به‌نام پلی‌تترافلوروتیلن شناخته شده که همان تفلن است. در برخی از مدل‌ها، این پوشش حاوی اسید پرفلورواوکتانوایک یا PFOA است. این ماده مشکوک به ایجاد سرطان در بدن است که سال‌ها پیش از مواد اولیه اغلب کارخانه‌های سازنده حذف شد، اما براساس مطالعات علمی آمریکا هنوز برخی از کارخانه‌ها در حال استفاده از آن هستند. به‌منظور حفظ احتیاط، تابه‌های نچسبی که در حال خراب‌شدن هستند را دوربیندازید تا از ورود احتمالی PFOA به مواد غذایی جلوگیری شود. در عین حال، مطمئناً دوست ندارید که وقتی نیمرو می‌پزید از تیکه‌های تفلن داخل آن بیفتد.

لعاب تخریب‌شده در قابلمه‌ها و تابه‌ها

برای قابلمه و تابه‌هایی که با لعاب پوشش‌دار شده‌اند نیز موضوع مشابه با ظروف نچسب است (مانند فرهای هلندی). اگر هرگونه خراش یا تکه‌ای از لعاب را داخل تابه دیدید، احتمال این وجود دارد که تکه‌های بیشتری از لعاب وارد غذای شما شوند. هنوز هم بحث بر سر سمی‌بودن پوشش‌های لعابی وجوددارد، اما بهتر است همیشه جانب احتیاط را نگهداریم. و بازهم می‌گویم، آیا تمایل دارید که تکه‌هایی از لعاب تابه را داخل غذا ببینید؟ من هم نمی‌خواهم.

ظروفتان را تازه کنید

حتی اگر فکر می‌کنید که تابه‌های خوبی دارید، بیرون از منزلتان نمونه‌هایی وجوددارند که بهتر کارمی‌کنند. برای مثال، تابه‌های مسی خیلی سریعتر از تابه‌های فولادی ضدزنگ گرم می‌شوند و در نتیجه غذا را نیز سریعتر می‌پزند. به‌خصوص اگر تابه‌هایی که از ابتدا تهیه کرده‌اید، ارزان بوده‌اند، باید بدانید تا ابد نباید از آنها استفاده کرد. خراشی را که در بدنه ظرف نچسب ایجادشده یا فرورفتگی ماهی‌تابه را به‌عنوان دلیلی برای خرید ظروف گران‌تر درنظربگیرید تا در آشپزخانه برای سالیان دراز دوام داشته باشند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 6 برابر است با؟