نحوه یخ‌زدایی سریع مرغ

توسط پویان‌مهر

نحوه یخ‌زدایی سریع مرغ

1- چطور مرغ منجمد را صحیح و سریع یخ‌زدایی کنیم

مرغ منجمد پروتئین در دسترسی است که باید بااحتیاط با آن برخورد کرد. برای یخ‌زدایی باید از روش‌های صحیح استفاده کنید چون مرغ خام مستعد رشد باکتری است. نحوه یخ‌زدایی بر کیفیت غذای نهایی هم مؤثر است. روش‌های مختلفی را می‌توان برای یخ‌زدایی مرغ خردشده یا مرغ کامل اعمال کرد.

در کل، بهتر است مرغ خردشده یا مرغ کامل در یخچال یخ‌زدایی شود این روش به ماکروویو ارجحیت دارد چون در ماکروویو تا یخ بافت داخلی مرغ آب شود سطح بیرونی می‌پزد. یخ‌زدایی یک مرغ کامل یا مرغ خردشده درون کاسه آب هم وقت‌گیر است، بااین‌حال تکه‌های کوچک مرغ‌های خردشده (مخصوصاً تکه‌های بی‌استخوان) را می‌توان درون کاسه آب یا با ماکرویو یخ‌زدایی کرد.

2- از این روش‌های یخ‌زدایی اجتناب کنید

مرغ منجمد را هرگز در دمای اتاق یا کاسه آب جوش یخ‌زدایی نکنید. قرار دادن مرغ منجمد روی پیشخوان یا درون آب داغ باعث رشد باکتری و درنتیجه بیماری می‌شود.

اگر روش‌های دیگر را درست بکار برید می‌توانید مرغ را در محیط دور از خطر یعنی دمای مناسب رشد باکتری‌ها (4 تا 60 درجه سانتی‌گراد) یخ‌زدایی کنید.

3- یخ‌زدایی در یخچال

یخچال مطمئن‌ترین و سالم‌ترین مکان برای یخ‌زدایی است که نیازی هم به مراقبت ندارد. اول باید تصمیم بگیرید که یک مرغ کامل دارید یا یک بسته مرغ با تکه‌های بزرگ را می‌خواهید یخ‌زدایی کنید.

24 ساعت قبل از پخت، جوجه کامل یا بسته سینه مرغ را از فریزر بیرون آورید و در یخچال بگذارید. مرغ بزرگ یا تکه‌های بزرگ مرغ مدت‌زمان بیشتری نیاز دارند مثلاً یک مرغ ۲ کیلویی حدوداً دو روز برای یخ‌زدایی نیاز دارد. می‌توانید در صورت لزوم قبل از پخت مرغ را بیشتر از این مدت هم درون یخچال نگه‌دارید.

4- یخ‌زدایی درون آب

مرغ منجمد را می‌توان درون کیسه‌های وکیوم شده، کیسه‌های ضخیم یا درون کیسه‌های زیپ‌دار قرار داد و درون آب سرد روی پیشخوان گذاشت. از آب داغ استفاده نکنید چون علاوه بر رشد باکتری‌ها قبل از اینکه بافت داخل مرغ آب شود بیرونش می‌پزد.

اگر آب سرد لوله در تابستان ولرم است می‌توانید قالب‌های یخ در آب بریزید تا خنک شود هر 30 دقیقه هم آب سرد را عوض کنید و بعد از یخ‌زدایی بلافاصله مرغ را مصرف کنید.

با این روش، گوشت چرخ‌شده در کمتر از یک ساعت، بسته کوچک مرغ بی‌استخوان یک تا دو ساعت و بسته‌ها و تکه‌های بزرگ‌تر چند ساعت طول می‌کشد تا یخ‌زدایی شوند. این روش برای مرغ کامل یا تکه‌های بزرگ توصیه نمی‌شود.

اگر درون کیسه چند قطعه است برای تسریع در یخ‌زدایی وقتی یخ تکه‌ها کمی باز شد کیسه را بازکنید و تکه‌ها را از هم جدا کنید دوباره کیسه را مهروموم کنید و داخل آب بگذارید تا وقتی کاملاً یخ آب شود.

5- یخ‌زدایی با ماکروویو

بعضی ماکروویوها تنظیمات یخ‌زدا دارند که با فشردن یک کلید انجام می‌شود. کتاب راهنمای ماکروویو خود را بخوانید اگر این قابلیت را داشت دستورالعمل‌های مربوط به مقدار مرغ و تکه‌های آن را یادداشت کنید.

اگر ماکروویو فاقد برنامه یخ‌زدایی مرغ است بازهم می‌توانید برای این کار از آن استفاده کنید فقط باید مراقب باشید. ماکروویو را روی یخ‌زدایی قرار دهید و هرچند دقیقه یک‌بار به آن سر بزنید تا وقتی کامل یخ‌زدایی شود. اگر دستگاه سینی چرخان ندارد مرغ را مرتب درون ماکرویو بچرخانید.

حواستان باشد که در این روش قبل از اینکه بخش‌های ضخیم مرغ آب شود قسمت‌های نازک مرغ شروع به پختن می‌کند پس این روش ایده‌آلی برای یخ‌زدایی نیست. مرغ‌هایی که درون ماکروویو یخ‌زدایی می‌شوند بلافاصله باید پخته شوند.

6- پخت مرغ منجمد

با دستورالعمل‌های ویژه‌ای می‌توانید مرغ منجمد را بپزید. قاعده کلی این است که به زمان پخت پیشنهادشده در دستور غذا 50 درصد اضافه کنید. مثلاً اگر دستور پخت سوپی 60 دقیقه است شما 90 دقیقه در نظر بگیرید.

در بعضی روش‌های آشپزی توجهی به یخ‌زدایی مرغ نمی‌کنند مثل پخت طولانی روی شعله کم یا وقتی مرغ را داخل سوپ و خورش می‌ریزند. سایر روش‌ها هم (مثل سرخ کردن، کباب کردن یا در ماکروویو پختن) نتایج نامطلوبی دارد چون سطح بیرونی مرغ می‌پزد در حالی که بافت داخلی مرغ نامطلوب است. مثلاً شما وقتی یک‌تکه مرغ یخ‌زده را سرخ می‌کنید سطح بیرونی آن رنگ کاراملی قشنگی ندارد چون یخ مرغ به‌تدریج به درون تابه آب می‌شود و از سوخاری شدن جلوگیری می‌کند. مرغ یخ‌زده را هرگز سرخ نکنید.

اگر مرغ یخ‌زده را داخل آرام‌پز می‌ریزید بهتر است طوری تنظیم کنید که دما سریع بالا برود در این صورت خورش مدت زیادی در محیط دمای خطر قرار نمی‌گیرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 8 و 7 را با هم جمع نمایید.