تمپه چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

تمپه یکی از فرآورده‌های سویاست که گمان می‌رود منشأ پیدایش آن به هزاران سال پیش در اندونزی برمی‌گردد. اولین مورد مشاهده‌شده از کاربرد کلمه‌ی «تمپه» در اوایل قرن نوزدهم و در یکی از کتاب‌های تاریخی جاوه بوده است. از دهه‌ی 1970 و با دسترسی آسانِ غرب به تمپه، این محصول جایگزینی رایج برای گوشت در آشپزی به سبک گیاه‌خواری و وگان شده است.

تمپه ماده‌ای کیک‌مانند است که از سویای پخته و نسبتاً تخمیرشده تهیه می‌شود. فرآیند تخمیر به تجزیه‌ی فیتیک‌اسید در دانه‌های سویا کمک می‌کند و این کار هضم نشاسته‌ی موجود در سویا را آسان‌تر می‌کند. بعد از تخمیر، دانه‌های سویا را به‌شکل خمیر یا گوشت چرخ‌کرده شبیه به وجی‌برگر1 با بافتی بسیار محکم و منسجم و یا تکه‌های گوشت‌مانند در می‌آورند.

نحوه‌ی پخت تمپه

تمپه را به جای توفو2 به روغن داغ3 اضافه کنید. به‌عنوان جایگزینی برای گوشتِ چرخ‌کرده، آنرا خرد کنید، ریزریز کنید یا حتی با استفاده از پنیرتراش آنرا رنده کنید و به سوپ یا خوراک چیلیِ4 بدون گوشت اضافه کنید. می‌توانید تمپه را در کسرول5 بپزید یا با سرخ کردن و یا پختن روی منقل خوراک‌پزی، تردی دلپذیری به آن بدهید. به دلیل بافت سفت تمپه نباید آنرا به قطعات کلفت یا مکعبی با ضخامت بیش از 2 سانتی‌متر برش بزنید.

در بسیاری از دستورات آشپزی توصیه شده است که تمپه را پیش از آشپزی یا افزودن به غذا نرم کنید. به طور معمول یعنی آنرا برای حدود 10 دقیقه بخارپز کنید یا آهسته و ملایم بجوشانید. اگرچه در عمل می‌توانید تمپه را مستقیماً به همان حالت موجود در بسته‌بندی مصرف کنید، اما این فرآیند آنرا خوش‌مزه‌تر می‌کند و به جذب بهتر چاشنی و سس کمک می‌کند.

تمپه چه مزه‌ای دارد؟

تمپه شوری ملایم با طعم آجیلی و خاکی دارد که گاهی آنرا شبیه به طعم قارچ توصیف می‌کنند. تمپه تقریباً برای هر غذایی پایه‌ای6 خنثی ایجاد می‌کند و به راحتی مزه‌ی سس یا چاشنی را به خود می‌گیرد. حتی می‌توانید طعمی مشابه بیکن یا سوسیس به آن بدهید.

دستورالعمل‌های آشپزی تمپه

تقریباً در هر غذایی می‌توان از تمپه به‌عنوان جایگزین گوشت استفاده کرد و حتی با داشتن ریشه‌ی آسیایی، استفاده از آن در اکثر غذاها، از مکزیکی گرفته تا چینی و آمریکای جنوبی نتیجه‌ی خوبی می‌دهد.

نگهداری تمپه

می‌توان تمپه را بعد از خرید از فروشگاه تا 10 روز در بسته‌بندی اولیه‌ی آن در یخچال نگهداری کرد. تمپه‌ی نپخته را می‌توان تا سه ماه فریز کرد. باقی‌مانده‌ی تمپه را تا سه روز در ظروف هوابندی‌شده و در یخچال نگهداری کنید.

تمپه در مقایسه با توفو در مقایسه با سیتان7

تمپه مانند توفو از سویا تهیه می‌شود، اما بر خلاف توفو، خود تمپه به تنهایی طعم ملایمی دارد. تفاوت فرآیند تولید این محصول با توفو در این است که در تهیه‌ی تمپه، ابتدا از دانه‌های کامل سویا استفاده می‌شود، نه مانند توفو از شیر سویا، و این باعث می‌شود تمپه نسبت به توفو کمتر فرآوری‌شده باشد. می‌توان دانه‌های سویا را در خمیر یا تکه‌های گوشت‌مانند تمپه مشاهده کرد که توسط کپک‌های مفید پروبیوتیک در فرآیند تخمیر کنار هم قرار می‌گیرند. همچنین تمپه بر خلاف توفوی نرم، بافت بسیار سفت و محکمی دارد و به راحتی خرد نمی‌شود. اما هر دوی این محصولاتِ سویا به راحتی طعم سس و یا چاشنی را جذب می‌کنند.

سیتان که اغلب «گوشت گندم» نامیده می‌شود، در اصل گلوتن گندم فرآوری‌شده است؛ بنابراین، هرگز ممکن نیست فاقد گلوتن باشد. سیتان در ابتدا خمیری بی‌مزه است، اما تولیدکنندگان پیش از این که این محصول را برای فروش به‌شکل قرص‌های نان درآورند، یک سری ادویه و چاشنی به آن اضافه می‌کنند. سیتان عنصر اصلی در بسیاری از محصولات گوشت مصنوعی است.

انواع تمپه

مارک‌های تجاری بسیاری از تمپه در بازار موجود است؛ گاهی آنرا با سبزیجات و سایر غلات مزه‌دار می‌کنند. اگر از سویا پرهیز می‌کنید یا فقط دوست دارید آنرا امتحان کنید، انواع دیگری از تمپه نیز موجود است که با همین فرآیند، اما با استفاده از سایر انواع حبوبات مانند لوبیا سیاه یا نخود و عدس تهیه می‌شوند.

1 همبرگر گیاهی/ گیاه‌خواران

2 پنیر سویا

3 ویکی‌پدیا: تفت روغن داغ، یکی از روش‌های پخت‌وپز است که در آن روغن به مقدار کم استفاده می‌شود و به سبزیجات، گوشت و مواد غذایی در حالیکه به‌طور دائم بهم زده می‌شوند، حرارت داده می‌شوند. معمولاً در این روش از ماهیتابه یا ماهیتابه چینی استفاده می‌شود.

4 خوراک لوبیا با فلفل و گوشت

5 ویکی‌پدیا: کسرول به غذایی اطلاق می‌شود که در یک ظرف بزرگ با دیواره عمیق در فر پخته شده و در همان ظرف هم سرو می‌شود. ظرف خوراک پزی سفالی یاشیشه‌ای

6 ماده‌ی اولیه‌ی اصلی

7 سیتو، گلوتن گندم

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 7 و 7 را با هم جمع نمایید.