ته‌دیگ

توسط پویان‌مهر

ته‌دیگ یک غذای برنجی است که در دو مرحله پخته می‌شود و تهِ آن بسیار تُرد است. خود کلمه‌ی ته‌دیگ به معنیِ «تهِ دیگ» است. برنجی که بعد از پخته شدن در ته ظرف یافت می‌شود، نشانه‌ی اصلی این غذا و همچنین جذاب‌ترین قسمت آن است. می‌توان آن را به تنهایی یا با خورش‌ها و سایر غذاهای اصلی سِرو کرد.

اگرچه یک غذای بسیار ساده با مواد بسیار کم است، اما معمولا برخی مواد افزودنی دیگری را نیز به آن اضافه می‌کنند. اضافه کردن یک پینچ (مقداری که بین دوانگشت سبابه و شست قرار می گیرد) زردچوبه یا حل کردن مقداری زعفران در آب و اضافه کردن آن‌ها به برنج، طعم و مزه و رنگ روشنی به این غذا می‌دهد. همچنین می‌توانید با افزودن گشنیز خرد شده، یا در صورت تمایل جعفری، به برنج، یک نسخه‌ی گیاهی از ته‌دیگ را برحسب سلیقه‌ی شخصی درست کنید. برخی از آشپزها چند قاشق غذاخوری ماست ساده هم به برنج پخته شده اضافه می‌کنند تا وسط آن کمی قوام خامه‌ای پیدا کند.

ته‌دیگ اصولا یک غذای برنجی است، اما گاهی ته‌دیگ را با ورقه‌های نازک سیب‌زمینی سرخ شده هم درست می‌کنند. گزینه‌ی دیگر استفاده از تکه‌های نان لواش است. اگرچه لواش، یک نان صاف بسیار نازک، نرم و بدون خمیرمایه‌ است که بیشتر به عنوان نانی ارمنی شناخته شده، اما ریشه ایرانی دارد و امروزه در سراسر مناطق خاورمیانه مصرف می‌شود. نان لواش اغلب به جای چنگال برای خوردن خورش‌ها یا سایر غذاهای اصلی استفاده می‌شود.

در این روش، برای پخت برنج از پلوپز استفاده می‌شود. برای پخت برنج با پلوپز فقط کافی است از مراحلی که سازنده‌ی پلوپز مشخص کرده، پیروی کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که مقدار آب یا برنج مصرفی در راهنمای پلوپز‌های تولیدکنندگان مختلف، ممکن است کمی متفاوت باشد. اما شما می‌توانید برنج را روی اجاق گاز هم بپزید. ویژگی پلوپز این است که برنج را طوری می‌پزد که دانه‌ها خیلی خوب از هم تفکیک می‌شوند؛ اما برنج پخته شده روی اجاق گاز هم دست کمی از آن ندارد.

مواد لازم

 • 2 پیمانه برنج خام (معمولی، دانه‌بلند، یا معطر - انتخاب با شما)
 • 4 پیمانه آب
 • نصف قاشق چای‌خوری نمک
 • 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون یا کره‌ی بدون نمک

مراحل پخت

 1. ابتدا مواد را آماده کنید.
 2. برنج و آب را در قابلمه بریزید و بگذارید بجوشد. حرارت را کم کرده، به آن نمک اضافه کرده و هم بزنید. درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید 20 دقیقه یا تا زمانی که برنج نرم شود بجوشد.
 3. در یک ماهیتابه، روغن زیتون را روی حرارت متوسط گرم کنید. حتماً با روغن کناره‌ها و کف تابه را بپوشانید. برنج پخته شده را اضافه کنید و با قاشق آن را فشرده کنید و مطمئن شوید که به طور یکنواخت در تابه پخش شده است.
 4. درب ظرف را بگذارید و اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه روی حرارت متوسط بپزید؛ تا زمانی که صدای جلزولز کردن آن را بشنوید.
 5. هنگامی که برنج پخت، درب ظرف را بردارید و با احتیاط برنج را روی ظرفِ سرو برگردانید، طوریکه ته‌دیگ در بالا قرار گیرد. ته‌دیگ باید یک لایه ضخیم از برنج قهوه‌ای و تُرد داشته باشد.

برای تنوع بیشتر، این موارد را نیز در نظر بگیرید

 • اضافه کردن یک پینچ زردچوبه یا حل کردن مقداری زعفران در آب و اضافه کردن آن‌ها به برنج، طعم و مزه و رنگ روشنی به این غذا می‌دهد.
 • همچنین می‌توانید با افزودن گشنیز خرد شده، یا در صورت تمایل جعفری، به برنج، یک نسخه‌ی گیاهی از ته‌دیگ را بر حسب سلیقه‌ی شخصی درست کنید.
 • برخی از آشپزها چند قاشق غذاخوری ماست ساده هم به برنج پخته شده اضافه می‌کنند تا وسط آن کمی قوام خامه‌ای پیدا کند.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 3 و 1 برابر است با؟