نحوه‌ی نگهداری سبزیجات

توسط (دیدگاه‌ها: 0)

نحوه‌ی نگهداری سبزیجات

مانند اکثر افراد، شما هم احتمالاً یک‌دفعه برای چندین روز مواد غذایی موردنیازتان را خریداری می‌کنید، این بدان معناست که با مشکل اطمینان از تازه ماندن سبزیجات تازه تا حد ممکن روبه‌رو می‌شوید.

همه‌ی سبزیجات یکسان نیستند، به این معنی که روشی یکسان برای ذخیره‌ی همه آن‌ها وجود ندارد. سبزیجات تازه مانند کاهو را نمی‌توان مانند سبزیجات ریشه‌ای مثل سیب‌زمینی یا هویج ذخیره کرد. علاوه بر این، برخی از اعمال، مانند لایه‌برداری یا شستشو، بسته به عوامل مختلف می‌توانند عمر سبزیجات را طولانی یا کوتاه کنند. ذخیره برخی از سبزیجات در کنار هم می‌تواند در ماندگاری آن‌ها تأثیر بگذارد. در اینجا همه‌ی چیزهایی که برای ذخیره سبزیجاتیتان با حداکثر طراوت و تازگی باید بدانید، وجود دارد.

مکان خنک، خشک و تاریک

برخی از سبزیجات در مکانی خنک یا در دمای اتاق و به‌دوراز رطوبت، گرما و نور، بیشتر تازه می‌مانند. در بعضی موارد، این مکان خنک ممکن است کابینت آشپزخانه باشد (که مستقیماً در کنار اجاق‌گاز شما قرار ندارد)، یا ممکن است یک انبار اختصاصی باشد. دمای ایدئال برای انباری شما بین ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد است (گرچه دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد بهتر است).

به‌هرحال، دلیل تاریک نگه‌داشتن انبار این است که اگر این سبزیجات در معرض نور قرار بگیرند فکر می‌کنند در محیط بیرون هستند و شروع به جوانه زدن می‌کنند.

سبزیجاتی که می‌توان در انبار ذخیره کرد عبارت‌اند از:

 • پیاز
 • موسیر
 • سیر
 • کدوهای سفت مانند کدوحلوایی، کدوی بلوطی، کدوی اسپاگتی و کدوی گردویی
 • انواع سیب‌زمینی (ازجمله سیب‌زمینی هندی و سیب‌زمینی شیرین)
 • شلغم زرد

این اقلام حداقل به مدت یک هفته در انباری تازه می‌مانند و حتی اگر در مدت‌زمان نگهداری، دما بین ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ی سانتی‌گراد باقی بماند حتی یک ماه یا بیشتر هم تازه می‌مانند.

اگر در طول سال کنترل دقیق آب‌وهوا را در خانه خود انجام دهید، سبزیجاتی ذخیره‌شده در انباری شما به‌طورکلی در ماه‌های خنک‌تر نسبت به ماه‌های گرم‌تر ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

توجه داشته باشید که اگرچه باید پیاز و سیب‌زمینی را در انبار نگهداری کنید، اما آن‌ها را کنار هم نگهداری نکنید. سیب‌زمینی‌ها اگر نزدیک پیاز نگهداری شوند سریع‌تر جوانه می‌زنند.

داخل یخچال

آیا یخچال شما کشویی برای تازه نگه‌داشتن سبزیجات دارد؟ اکثر آن‌ها این کشو رادارند و حتی بعضی از آن‌ها این قابلیت رادارند که با باز کردن (رطوبت کمتر) و بستن (رطوبت بیشتر) دریچه‌های کوچک هوا در کشوها رطوبت را تنظیم کنید. گرچه تنظیم رطوبت کم برای بعضی از میوه‌ها بهتر است، اما وقتی نوبت به سبزیجات می‌رسد باید رطوبت بالا را انتخاب کنید (به‌عبارت‌دیگر دریچه‌ها را ببندید). دمای یخچال شما باید بین ۰٫۵ تا ۴٫۵ درجه سانتی‌گراد باشد.

 • ماندگاری مارچوبه نسبتاً کوتاه است، حتی در یخچال. می‌دانید که مارچوبه زمانی شروع به خراب شدن می‌کند که نوک ساقه‌ها خشک و پژمرده به نظر برسد. مارچوبه ۲ تا ۳ روز در کشوی مخصوص نگهداری سبزیجات تازه می‌ماند اما در زیر راهی برای افزایش قابل‌توجه ماندگاری آن مشاهده کنید.
 • بادمجان، کرفس، فلفل، نخودفرنگی، کنگر فرنگی، کدوسبز و خیار در یخچال تا یک هفته دوام می‌آورند.
 • کدوحلوایی، کدو مسما و لوبیا بین سبز ۳ تا ۵ روز دوام می‌آورند.
 • کلم بروکلی بین ۳ تا ۵ روز دوام خواهد داشت.
 • جوانه بروکسل بین ۳ تا ۵ روز دوام خواهد داشت.
 • گل‌کلم یک هفته تازه می‌ماند.
 • هویج، جعفری، شلغم، چغندر و تربچه را می‌توانید در کیسه‌های پلاستیکی در یخچال نگهداری کنید و ۲ هفته تازه خواهند ماند.
 • همین کار را می‌توانید در مورد کاهو و سایر سبزیجاتی برگ‌دار نیز انجام دهید که بسته به ظرافت برگ‌ها از ۳ روز تا یک هفته دوام خواهند داشت.
 • قارچ ۳ تا ۵ روز دوام خواهد داشت و باید در یک کیسه کاغذی در یخچال نگهداری شود.
 • بلال‌ها را باید در پوسته‌ی آن‌ها نگهداری شود. آن‌ها در یخچال بین ۱ تا ۲ روز دوام خواهند داشت.

روی پیشخوان آشپزخانه

درحالی‌که میوه‌های بی‌شماری مانند میوه‌های هسته‌دار، مرکبات و موز وجود دارد که می‌توان روی پیشخوان نگه‌داری کرد ولی تنها سبزی که باید در آنجا نگهداری کنید گوجه‌فرنگی است.

تا حالا شنیده‌اید که گوجه‌فرنگی ازنظر فنی یک میوه است؟ درواقع آن‌ها میوه هستند. همین‌طور فلفل، خیار، کدو، ذرت و بادمجان؛ اما ازآنجاکه گوجه‌فرنگی مانند سایر سبزیجاتی تهیه و سرو می‌شود، برعکس روشی که از میوه‌هایی مانند سیب، موز و گلابی استفاده می‌کنیم، آن‌ها را در گروه سبزیجات قرار می‌دهیم.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه