هنگام پخت‌وپز در انتخاب تابه مناسب دقت کنید

توسط پویان‌مهر

نوع تابه‌ای که برای پخت کیک شکلاتی یا خوراک گوشت استفاده می‌کنید اهمیت دارد. آیا رمز موفقیت در پختن یک کیک فوق‌العاده یا یک کیک شکلاتی محشر استفاده از تابه مناسب نیست؟ شما قادرید که خوراک گوشت یا دسرهای مختلف را در انواع متفاوتی از تابه‌ها بپزید. اما سؤال مهم این است که کدام تابه همیشه نتیجه خوبی می‌دهد؟ بعضی از مواد در انتقال حرارت بهتر عمل می‌کنند (به این معنا که به‌سرعت داغ می‌شوند)، اما برخی دیگر به‌آرامی و به‌طور یکنواخت گرم می‌شوند. برخی از ظروف به شستشو و نگهداری خاصی نیازدارند، در حالی که برخی دیگر را به راحتی می‌توان در گوشه‌ای از آشپزخانه نگهداشت. چطور بین فولاد ضدزنگ، مس، آلومینیوم، چدن و شیشه برای تابه‌ها تصمیم می‌گیرید؟ بیایید باهم جواب این سؤال را بفهمیم.

استیل ضدزنگ

در بیشتر برنامه‌های آشپزی مشاهده می‌کنید که سرآشپز از تابه‌ها و صفحات پخت‌وپز استیل استفاده می‌کند. این ظروف به‌علت پخش یکنواخت و سریع حرارت از محبوبیت زیادی برخوردارند. همچنین این ظروف را به‌راحتی می‌توان داخل ظرفشویی گذاشت زیرا دوام فوق‌العاده بالایی دارند. کف آنها؟ متأسفانه ظروف استیل نچسب نیستند و قبل از پخت زحمت زیادی لازم است تا در انتها چیزی به کف آنها نچسبد.

مسی

تابه‌های مسی بهترین انتخاب در زمینه انتقال حرارت سریع و یکنواخت در هنگام پخت‌وپز است. مشکل تابه‌های مسی چیست؟ قیمت بالایی داشته و خیلی بادوام نیستند. به‌علاوه اینکه به‌مرور زمان سیاه شده و برای درخشش دوباره آنها باید پولیش شوند تا به زیبایی قبلی بازگردند. این ظروف را نمی‌توان داخل ظرفشویی گذاشت و باید با دست شسته شوند.

آلومینیوم

ظروف آلومینیومی حرارت را یکنواخت توزیع کرده و خیلی گران نیستند، از طرفی دوام کمی داشته و نچسب نیستند. بهتر است به‌جای استفاده از آنها از ظروف بادوام‌تری استفاده کرد. تابه‌هایی که از اکسید آلومینیوم ساخته می‌شوند با تابه‌های معمولی آلومینیومی متفاوت هستند. این تابه‌ها از آلومینیومی ساخته می‌شود که در طی فرآیند خاصی دوام بیشتری یافته و تا حدی نچسب می‌شوند. در هنگام خرید آنها به‌دنبال برچسب آلومینیوم آنودایز‌شده باشید تا سطحی با دوام و تقریباً نچسب داشته باشند.

چدنی

از تابه‌های چدنی قرن‌ها استفاده شده‌است. در حین اینکه این تابه‌ها گران‌تر هستند، بادوام‌ترین نوع نیز محسوب می‌شوند. درواقع این تابه‌ها از دستی به دست دیگر در طول سالیان دراز منتقل شده‌است. ویژگی عالی دیگر این ظروف آن است که با کمک مواد خاصی می‌توان آنها را نچسب کرد. چدن در بخش پایینی خود دو قسمت دارد. برای نگهداری از این ظروف باید بیشتر زحمت کشید زیرا به‌سادگی از بین می‌روند. تابه‌هایی از این جنس وزن زیادی هم دارند.

شیشه

من عاشق تابه‌های پیرکسم هستم زیرا نه دچار فروفتگی می‌شوند و نه پوسته پوسته می‌شوند. به‌آرامی گرم می‌شوند و حرارت را یکنواخت پخش می‌کنند. برای پخت نان و خوراک گوشت این ظروف فوق‌العاده ایده‌آل هستند. همچنین وقتی از مواد غذایی اسیدی مثل سس لیمو یا خوراک گوشت همراه با گوجه استفاده می‌شود، تابه‌های شیشه‌ای یا پیرکس مناسب هستند. اسید موجود در غذاها می‌تواند با تابه‌های فلزی واکنش دهد و طعم نامناسبی به غذا اضافه نماید. اگر عادت دارید که معمولاً در دمای بالا و با سرعت زیاد آشپزی کنید، مثل وقتی که از سری‌های سرخ‌کردنی استفاده می‌شود، بهتر است تابه‌های فلزی را انتخاب نمایید. شیشه در دمای زیاد خرد می‌شود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 7 و 8 برابر است با؟