مقایسه تابه استیل و نچسب

توسط پویان‌مهر

مقایسه تابه‌های استیل با تابه‌های نچسب

استفاده از هر یک از تابه‌های استیل و نچسب در آشپزخانه با جوانب مثبت و منفی خاص خود همراه است. استفاده از ظروف استیل برای جوشاندن، تفت دادن و گرم کردن و استفاده از تابه‌های نچسب برای کار با مواد غذایی چسبناک مثل تخم‌مرغ مناسب است.

انواع تابه‌ها

امروزه، تابه‌های مختلفی مثل تابه‌های استیل و نچسب در بازار وجود دارد. سالهاست که تابه‌های استیل انتخاب سرآشپزهای حرفه‌ای هستند. این تابه‌ها معمولا از فلزات مختلف ساخته می‌شوند. تابه‌های نچسب نیز که با پوشش سطحی خود از چسبیدن مواد غذایی به ظرف جلوگیری می‌کنند، جایگاه خاص خود را در آشپزخانه دارند. تابه‌های سس، تابه‌های مخصوص سرخ کردن و سایر تابه‌های پر استفاده نیز در هر دو نوع استیل و نچسب موجود هستند.

مزایای تابه‌های استیل

توزیع حرارت در تابه‌های به خوبی صوت می‌گیرد و در نتیجه پخت غذا راحت‌تر خواهد بود. تابه‌های استیل برای تفت دادن گوشت یا جوشاندن آب و برای تهیه سس‌ها و جوشاندن مناسب هستند. به علاوه، این تابه‌ها از تابه‌های نچسب و چدن سبک‌تر هستند. این ویژگی کار آشپزی را برای بعضی از آشپزها آسان‌تر می‌کند. دسته بسیاری از تابه‌های استیل از جنس استیل است و به راحتی می‌توان از آن‌ها در فر استفاده کرد، یعنی برای پخت غذا در فر نیازی به انتقال مواد غذایی از آن به تابه دیگر نیست.

مزایای تابه‌های نچسب

تابه‌های نچسب مزایای زیادی دارند. عملکرد آن‌ها در هنگام پخت مواد غذایی چسبناک مانند تخم‌مرغ بسیار خوب است. به علاوه، برخلاف تابه‌های استیل در این تابه‌ها نیازی به مصرف زیاد روغن برای جلوگیری از چسبیدن مواد غذایی به ظرف نیست و لذا، استفاده از این تابه‌ها به پخت و پز سالم‌تر کمک می‌کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از تابه‌های نچسب مقاومت آن‌ها در برابر اسیدهاست. برخلاف تابه‌ای استیل، این تابه‌ها به اسیدهایی مانند گوجه‌فرنگی یا سرکه واکنش نشان نمی‌دهند.

و در آخر، تمیز کردن تابه‎های نچسب معمولا آسان است. غذاهای پخته شده در این تابه‌ها به سطح آن‌ها نمی‌چسبند و بنابراین به راحتی می‌توان آنها را شست.

ملاحظات مربوط به انتخاب وسایل آشپزی

هنگام انتخاب وسایل آشپزی به ست‎های ارائه شده در فروشگاه‌ها محدود نباشید. تقریبا هر وسیله آشپزی را می‌توان به طور جداگانه (با همان هزینه و حتی گاهی با هزینه کمتر از ست‎های آشپزی) خریداری کرد. هنگام انتخاب تابه‌ها به کاربرد آن‌ها، روش پخت و پز و میزان شستشوی لازم توجه کنید. علاوه بر این، قبل از خرید تابه و انتقال آن به آشپزخانه به فضای موجود برای نگهداری تابه‌ها در محیط آشپزخانه خود نیز فکر کنید.

هشدار

اخیرا، تابه‌های نچسب به دلیل هشدارهای مربوط به سلامتی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. در برخی مطالعات، تابه‌های با روکش تفلون به عنوان عامل برخی مشکلات مطرح در حوزه سلامتی مطرح هستند. علاوه بر این، در صورت خراش خوردن، خرد شدن یا بلند شدن لایه تفلون، استفاده از این تابه‌های روکش‌دار می‌تواند خطرناک باشد.

در کنار موارد فوق، به وسایل پخت و پز مورد استفاده خود نیز توجه کنید. هرگز از قاشق‌ها و چنگال‌های فلزی یا وسایل تیز دیگر در ظروف آشپزخانه نچسب استفاده نکنید، زیرا ممکن است استفاده از این وسایل سطح تابه را خراشیده و به پوشش آن آسیب برساند.

 

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 4 و 6 را محاسبه نمایید.