ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی

توسط پویان‌مهر

ظرف کیک و شیرینی سیلیکونی

با این که بسیاری از آشپزهای خانگی این خط جدید محصولات پخت‌وپز را پذیرفته‌اند، برخی از آن‌ها کمی با کنار گذاشتن قالب‌های سنتی‌تر فلزی مخالفند. دلیل این مخالفت این است که این ظروف پخت کیک و شیرینی استاندارد سنتی در گذر زمان امتحان‌شان را پس داده‌اند، در حالی که برای یادگیری نحوه‌ی استفاده از قالب‌های سیلیکونی زمان زیادی نیاز است. و بهتر است از قبل بدانید که نظرات در مورد ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی، در مجموع، متفاوت است. برخی از استفاده کردن از این قالب‌ها نتیجه گرفته‌اند و برخی نه.

رنگ‌های شاد و روشن ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی توجه را به خودش جلب می‌کند، اما ویژگی سستی و بی‌دوامی عمومی این قالب‌هاست که باعث شک و تردید آشپزهای شکاک می‌شود. گرچه، چون مردم فکر می‌کردند که این نوع قالب‌های نرم راحت تا می‌شوند و این احتمال وجود دارد که با ریختن مواد از داخلشان بر اثر تا شدن، نیاز به تمیزکاری پیش بیاید، سازنده‌ها به سرعت، با طراحی توری یا نگهدارنده‌های سینی شکل مخصوصی که به شکل اختیاری یا به همراه قالب قابل تهیه بودند و ایستایی مورد نیاز را، مخصوصا برای قالب‌های بزرگتر فراهم می‌کردند، درصدد تعدیل این دید برآمدند. در اینجا به چند نکته که باید زمان خرید ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی در نظر داشت، اشاره خواهیم کرد.

مزایای قالب‌های سیلیکونی

اگر هنوز جرأت نکرده‌اید ابزارهای سیلیکونی را امتحان کنید، ممکن است به طرز خوشایندی غافلگیر شوید. اول با لیسک شروع کنید که از نظر اقتصادی به صرفه است و خریدش ریسک زیادی ندارد. حتی گاهی در ست‌های وسایل آشپزی که هدیه داده می‌شوند هم یک لیسک وجود دارد. خداحافظ لیسک پلاستیکی، و سلام لیسک سیلیکونی!

ابزارهای سیلیکونی واقعا در همین حد خوب هستند. نه بر اثر حرارت ذوب می‌شوند و نه لازم است با قیچی لبه‌های خراب شده‌شان را گرفت. تحمل گرما را دارند (در حدی که سازنده اعلام کرده) و حتی می‌توانید از آن‌ها برای هم زدن تخم مرغ در تابه‌ی داغ استفاده کنید. بعد از گذشت یک سال و استفاده‌ی قابل توجه، باز هم نو به نظر می‌رسند. کسی که یک بار لیسک و ابزارهای سیلیکونی را امتحان کند، مشتری همیشگی آن‌ها خواهد شد.

حالا که لیسک‌ها موفق ظاهر شده بودند، نوبت وسایل شیرینی‌پزی سیلیکونی بزرگتری مثل یک قالب نان همه کاره بود. چرب کردن یا نکردن قالب یک سوال همیشگی است. چرب نکردن را انتخاب کنید و به قدرت جدا شوندگی جادویی سیلیکون اعتماد کنید.

اما آنچه که بسیار تاثیرگذار بود، جدا شدن راحت نان از قالب بود. کافیست قالب را کمی تاب بدهید و بپیچانید تا لبه‌ها به راحتی جدا شوند، و قل خوردن آرام یک نان موز خوشمزه و یکدست پخته شده را به روی تخته برش‌تان ببینید.

تنها ایراد این قالب سیلیکونی خاص، اندازه‌اش بود. این که این قالب کمی از قالب نان معمولی و رایج کوچکتر بود، به این معنی بود که میزان خمیری که درون قالب ریخته می‌شد تغییر می‌کرد و مقداری که اضافه می‌آمد را در یک قالب تک نفره می‌پختند. البته این قضیه مشکل خاصی نبود، همسایه‌ها خوشحال می‌شدند که کیک و نان حاصل پخت و پزشان را با هم به اشتراک بگذارند. نباید خودتان فرض کنید که یک قالب خاص به اندازه‌ی مواد کیکتان است؛ جزئیات مربوط به اندازه را مطالعه کنید.

اندازه‌ی کاپ‌های مافین هم ممکن است متفاوت باشد. این کاپ‌ها نیازی به چرب کردن ندارند، سر و صدای قالب‌های دیگر را ندارند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر از استفاده از کاغذ روغنی است که ممکن است موقع سرو به راحتی جدا نشود.

ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی که از برندهای معروف خریداری می‌شوند معمولا از جنس سیلیکونی هستند که تأییدیه‌ی سازمان غذا و دارو برای استفاده‌ی غذایی را دارد و بهتر است به شکل واضح در توضیحات روی بسته‌بندی به این موضوع اشاره شده باشد. هر وسیله‌ی سیلیکونی حداکثر دمای فر توصیه شده توسط سازنده‌ای دارد، که معمولا درست روی خود محصول حک می‌شود. با رعایت کردن این محدویت دمایی می‌توانید سال‌ها از استفاده‌ی این محصولات لذت ببرید.

 • قالب‌ها نباید چرب یا روغن‌کاری شوند.
 • این قالب‌ها سریع گرم می‌شوند و مواد را یکدست می‌پزند و لبه‌ها یا زیر کیک یا شیرینی سوخته یا تیره نمی‌شود.
 • جدا کردن مواد از قالب بسیار راحت است- با یک پیچ و تاب مختصر دادن به قالب، یا کشیدن لبه‌ها به آرامی، محصول نهایی به راحتی خارج می‌شود.
 • این قالب‌ها برای استفاده در یخچال، فریزر، مایکروفر، ماشین ظرفشویی و فر مناسب هستند.
 • می‌توانید در این قالب مواد را بپزید، نگهداری کنید، منجمد کنید و دوباره گرم کنید.
 • ابزارهای سیلیکونی زنگ نمی‌زنند و لک نمی‌شوند.
 • برای استفاده از این قالب‌ها نیازی به تغییر خمیر یا دما ندارید- مواد را به همان روش همیشگی بپزید.
 • تمیز کردن این قالب‌ها به راحتی آب خوردن است.
 • قالب‌های سیلیکونی سبک و مناسب برای استفاده در کاروان است.
 • نگهدای از این نوع قالب آسان است، اگرچه به راحتی در هر مکانی جا نمی‌گیرند، ولی مراقبت خاصی لازم ندارند و شکلشان را حفظ می‌کنند.

نکاتی برای پخت موفق کیک و شیرینی

 • حداکثر دمای تعیین شده توسط سازنده را در نظر بگیرید.
 • این قالب‌ها وقتی در فر هستند داغ می‌شوند و نباید به آن‌ها دست زد، ولی خارج از فر به سرعت سرد می‌شوند؛ برای بیرون آوردنشان از فر، از دستگیره استفاده کنید.
 • حتی اگر قالبتان کوچک است، استفاده از یک سینی فر زیر آن، به ایستایی قالب کمک می‌کند.
 • همیشه زیر قالب‌های سیلیکونی پهن‌تر یا بزرگ‌تر، از سینی فر یا توری‌ها یا نگهدارنده‌های سینی‌ شکل طراحی شده مخصوص همین کار استفاده کنید.
 • برای ایستایی بیشتر هنگام پخت، کاپ‌های سیلیکونی پر شده را روی قالب‌های مافین فلزی و یا سینی فر قرار دهید.
 • قبل از اولین استفاده، قالب‌ها را کاملا بشویید. شستشوی این قالب‌ها با آب گرم و صابون آسان است.
 • ضمانت‌نامه‌ی برندهای مختلف با هم تفاوت دارد.
 • از چاقو یا سایر ابزارهای تیز استفاده نکنید- ممکن است این وسایل به قالبتان آسیب بزنند.
 • هرگز قالبتان را روی شعله‌ی مستقیم و یا شعله‌ی اجاق گاز قرار ندهید.

از پختن کیک‌های حرفه‌ای گرفته تا پخت روزمره‌ی مافین و نان‌های معمولی، ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی استفاده‌های متعددی دارند. می‌توانید در کاسه‌ی پانچ‌تان قالب‌های یخی به شکل‌های جالبی بریزید که توجه مهمان‌ها را جلب کند یا از قالبتان برای درست کردن ژله برای سالاد یا دسرهای مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

معایب قالب‌های سیلیکونی

باید بدانید که همه‌ی ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی دقیقا یکسان عمل نمی‌کنند. برخی از شیرینی‌پزها چه قالب را چرب کرده و چه چرب نکرده‌اند، نتیجه‌ی خوبی نگرفته‌اند. سایر شیرینی‌پزها به این نتیجه رسیده‌اند که برای استفاده از قالب سیلیکونی باید زمان پخت را تغییر دهند و در غیر این صورت وسط کیک کاملا پخته نمی‌شود.

از آنجایی که شناخت مردم از ظروف کیک و شیرینی‌پزی سیلیکونی معمولا سطحی است و اکثر افراد به سادگی تصمیم می‌گیرند که یا از آن‌ها خیلی خوش‌شان می‌آید و یا ازشان متنفرند، جای تعجب ندارد اگر مجبور شوید قبل از لذت بردن از استفاده از این قالب‌ها، بیش از یک قالب یا برند را امتحان کنید. در مورد ابزارهای دیگر سیلیکونی مثل لیسک، سیلیکون آنقدر نچسب و در مواجهه با حرارت خوب است، و آنقدر آسان تمیز می‌شود که احتمالا هرگز به استفاده‌ی دوباره از پلاستیک یا لاستیک رو نمی‌آورید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 1 را با هم جمع نمایید.