روغن کنجد چیست؟

توسط پویان‌مهر

روغن کنجد روغنی است برای پخت‌وپز که از دانه‌های کنجد تهیه می‌شود و در آشپزی آسیایی رایج است. این روغن انواع مختلفی دارد که ازدانه‌های خالص فشرده شده یا دانه‌های برشته‌ای درست شده اند و به شیوه‌های‌ مختلف در غذاهای چینی، ژاپنی، هند جنوبی و خاورمیانه استفاده می‌شوند. از روغن کنجد ساده معمولاً به عنوان روغن خنثی در پخت‌وپز استفاده می‌شود، در حالی که از روغن کنجد برشته به عنوان طعم دهنده در سس، سوپ و غذاهای دیگر استفاده می‌شود.

اطلاعات مختصر

  • غذاها: آسیایی و خاورمیانه‌ای
  • نقطة دود: 232 درجه سانتی‌گراد
  • طعم: روغن کنجد برشته دارای طعم تند آجیلی و برشته مانندی است
  • محل نگهداری: مکان خنک و تاریک یا یخچال

انواع روغن کنجد

روغن کنجد برشته به روغن کنجد تیره، سیاه یا آسیایی نیز معروف است. روغن قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای مایل به قرمز تیره که از دانه‌های کنجد برشته تهیه می‌شود و عطر و طعم قوی دارد. روغن کنجد اغلب به عنوان روغن تکمیلی استفاده می‌شود و مقدار کمی از آن کافی است که طعم آجیلی و برشته مانندی را به غذاهای گرم یا سرد اضافه کند.

به طور معمول، هر چه روغن کنجد برشته تیره‌تر باشد، طعم آن قوی‌تر است. روغن کنجد ساده که به آن روغن کنجد سفید یا خالص نیز می‌گویند، رنگ روشنی دارد. با استفاده از دانه‌های کنجد خام تهیه می‌شود و در نتیجه روغنی تولید می‌شود که مقاوم در برابر حرارت بالا و کم طعم است.

روغن کنجد پرس سرد بدون استفاده از حرارت یا مواد شیمیایی ساخته می‌شود. به دلیل خلوص بالا ارزشمند است و می‌توان آن را از فروشگاه‌های مواد غذایی سالم تهیه کرد. روغن‌های مخلوط نیز وجود دارند که ترکیبی از روغن کنجد برشته و روغن‌های دیگر است که نتیجة آن گزینه‌ای ارزان قیمت با طعم کمتر است.

طرز پخت با روغن کنجد

روغن کنجد ساده را می‌توان همانند روغن کانولا یا گیاهی استفاده کرد. طعم خنثی مشابهی دارد و در برابر حرارت بالای حاصل از سرخ کردن یا برشته کردن مقاوم است. از آن برای سرخ کردن و تفت دادن یا هر جایی که نیاز به روغنی با طعم خنثی باشد، استفاده می‌شود. بهتر است از روغن کنجد برشته در شیوه‌های پخت با حرارت کم استفاده شود یا در پایان یا بعد از پخت به آن اضافه گردد.

روغن کنجد تیره را می‌توان برای پخت و پز با حرارت کم یا متوسط (نه برای سرخ کردن در روغن داغ) استفاده کرد، اما اگر برای مدت طولانی یا با حرارت زیاد پخته شود، طعم خود را از دست می‌دهد. با این حال، نقطة دود آن نسبتاً بالا و در حدود 232 درجه سانتی‌گراد است. اغلب بعد از پخت به مقدار کم بر روی غذاهایی مانند سوپ و سیب زمینی سرخ شده ریخته می‌شود. می‌توان از آن در سس سالاد، ماریناد و سس استفاده کرد.

مزه‌ی روغن کنجد

روغن کنجد ساده دارای طعم روغن خنثی است و به راحتی با هر غذایی ترکیب می‌شود. روغن کنجد برشته به دلیل طعم غنی، آجیلی و برشته‌ای که دارد بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. عطر کنجد برشته‌ای متفاوتی دارد و طعم خوبی را به دستورات غذایی اضافه می‌کند.

دستور العمل پخت با روغن کنجد

روغن کنجد برشته به طیف وسیعی از غذاها طعم آجیلی خوشمزه می‌بخشد. سعی کنید بر روی سالاد، در ماریناد بر روی گوشت یا توفو بپاشید یا روی رشته فرنگی، سوپ یا دیپ‌هایی مانند حموس بریزید.

نگهداری روغن کنجد

روغن کنجد ماندگاری طولانی دارد و می‌توان آن را در ظرفی دربسته در مکانی خنک و تاریک نگهداری کرد. بهتر است روغن کنجد ساده در دمای اتاق نگهداری شود و تا یک سال ماندگاری دارد. کنجد برشته ماندگاری نسبتاً کوتاه‌تری دارد، اما همچنان می‌توان آن را تحت شرایط ایده‌آل ماه‌ها نگهداری کرد. همچنین می‌توان آن را در یخچال نگهداری کرد و ماندگاری آن را طولانی‌تر نمود. زمانی که روغن سرد است کمی غلیظ‌تر می‌شود اما به راحتی قابل ریختن است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 6 برابر است با؟