انتخاب ظروف پخت‌وپز باکیفیت

توسط پویان‌مهر

انتخاب ظروف پخت‌وپز باکیفیت

به احتمال بسیار زیاد زمانی که در سن رشد بودید با ظروف پخت‌وپز مادرتان آشنایی داشتید که شامل همه نوع قابلمه و تابه آلومینیومی و انواع مختلف دیگری بود. اما حالا که خودتان می‌خواهید دست به انتخاب بزنید، انتخاب ظرف پخت‌وپز مناسب نیازهایتان در خانه آن هم با وجود بی‌تجربگی در آشپزی احتمالاً به نوعی دشوار است. انواع بسیار مختلفی از ظروف پخت‌وپز استیل، ظروف چدن، ظروف آلومینیومی و ظروف تفلون وجود دارد و همین تنوع باعث می‌شود انتخاب ظروف پخت‌وپز مناسب برای شما کاری انجام‌نشدنی باشد.

در حقیقت آنقدر در ظروف آشپزخانه و پخت‌وپز تنوع وجود دارد که حتی برای اینکه تصمیم بگیرید کدام نوع قابلمه، تابه یا ماهیتابه برای کدام نوع محصولی که در ذهن دارید مناسب است نیز شما را گیج می‌کند. برای انواع مختلف غذا، انواع مختلف آشپزی وجود دارد و انواع مختلف ظروف پخت‌وپز برای همان محصول غذایی مورد نیاز خواهد بود. تقریباً هر نوع غذایی به نوع متفاوتی از ظروف پخت‌وپز نیاز دارد که بعضی از آنها به نوعی گیج‌کننده هستند و انتخاب بین آنها دشوار است. اگر فردی باشید که نسبت به آشپزخانه آشنایی کافی نداشته باشید و تازه‌کار باشید، انتخاب موارد مناسب تقریباً برایتان غیرممکن خواهد بود. نداشتن تجربه در آشپزخانه قطعاً در جستجوی شما به دنبال ظروف پخت‌وپز مناسب کمکی نخواهد کرد.

زمانی که می‌خواهید ظروف آشپزی بخرید بنا به تجربه بهترین کار این است که مشخص کنید چه غذاهایی را بیش از دیگر غذاها درست می‌کنید. برای بیشتر غذاها، تابه‌های چدنی قدیمی از حد انتظار هم بهتر هستند. به احتمال زیاد با آشپزی مادربزرگ‌ها آشنایی دارید و می‌دانید بیشتر غذاهایشان با استفاده از تابه‌های چدنی با عمری به بلندای تاریخ درست می‌شد. امروزه نیز که غذاهایی مدرن‌تر و سلامت‌تری پخته می‌شود و آماده‌سازی کمتری نیاز دارند، استیل یا قابلمه و تابه تفلون نیز به نوعی بیشتر مناسب آشپزی هستند. در برخی موارد قضیه سلیقه و انتخاب شخصی افراد است اما در ارتباط با تابه و قابلمه دسته‌دراز، باید انواع محصولات را در دسترس داشت تا هر نوع نیازی را جواب دهد زیرا هرگز نمی‌توانید حدس بزنید هر لحظه قرار است چه چیزی بپزید.

طبیعتاً از ماهیتابه که بگذریم و بخواهیم قابلمه انتخاب کنیم، با انتخاب‌هایی کمی دشوارتر روبرو می‌شویم. آنقدر تنوع قابلمه وجود دارد که تقریباً در لحظه دچار سردرگمی می‌شویم. قابلمه‌های بزرگ برای جوشاندن، قابلمه‌های کوچک برای درست کردن سس و قابلمه‌های متوسط که رسماً به آنها قابلمه‌ی متوسط گفته می‌شود. انتخاب بین همه نوع قابلمه به تصمیم‌گیری‌های شما در ارتباط با مسائل مختلف بستگی دارد. اولین و مهمترین چیزی که به ذهن می‌آید بودجه‌ی شما است. برخی از این محصولات گوناگون به شدت گران‌قیمت هستند و بخش قابل توجهی از بودجه‌ی شما را زخمی خواهند کرد درحالیکه انواع دیگری از ظروف خانگی نیز ممکن است آنقدر تولید ارزانی داشته باشند که تقریباً به درد نخور باشند. برای آشپزهای بی‌تجربه و تازه‌کار انتخاب بین این همه نوع مختلف ممکن است بسیار سخت و دشوار باشد.

افرادی که کاملاً با این مسئله بیگانه هستند بهتر است کسی را با خودشان به همراه داشته باشند که تا حدی به طور کلی از حوزه‌ی آشپزخانه و غذا اطلاعات بیشتری داشته باشد. بد نیست مادر، خواهر یا حتی دوست‌دختر خود را به فروشگاه ببرید تا نوع ظرف پخت‌وپز مناسبتان را پیدا کنید. با وجود کمکی که آن فرد باتجربه‌تر می‌تواند بدهد، منطقی است که برای پیدا کردن محصولات مورد نیاز خود از آنها کمک بگیرید.

در نهایت همه چیز به سلیقه‌ی فردی برمی‌گردد. درست است که برای هر بودجه و بسته به نوع غذایی که احتمالا خواهید پخت انتخاب‌های فراوانی وجود دارد اما سلیقه‌ی فرد نیز می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برخی حاضر هستند بمیرند اما از ظروف چدنی قدیمی استفاده نکنند و بعضی افراد نیز سر این ظروف چدنی قسم می‌خورند. هرچه بخواهید انتخاب کنید همیشه به یاد داشته باشید که با وجود آنکه بسیاری از غذاها تقریباً پخت مشابهی در هر نوع تابه خواهند داشت اما تمیز کردن بعضی از این تابه‌ها بسیار آسان‌تر از دیگر ظروف خواهد بود. با وجود این همه گزینه‌ی ضدزنگ و تفلون، باید به یاد داشته باشید تمیز کردن بعضی محصولات بسیار دشوار است درحالیکه دیگر محصولات به راحتی تمیز می‌شوند. حال که این همه محصولات مختلف وجود دارد، به راحتی می‌توان بعضی از دشواری‌های انتخاب ظروف پخت‌وپز را تصور کرد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 4 و 3 برابر است با؟