سیتان چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

سیتان یا «گوشت گندم» از چند قرن پیش رایج بوده و نام «سایتان» اخیراً به این غذا داده شده است. گرچه سیتان از گندم تهیه می‌شود ولی، نقاط اشتراک کمی با آرد یا نان دارد. سیتان پخته‌شده از نظر بافت و ظاهر به‌طرز شگفت‌انگیزی شبیه گوشت است و همین شباهت آن را به جایگزین مناسب گوشت برای گیاه‌خواران و وگان‌ها تبدیل کرده است. سیتان اسامی دیگری نیز دارد که عبارتند از: گلوتن، پروتین گندم یا گلوتن گندم.

سیتان برای بسیاری از فرآورده‌هایی که مخصوص گیاه‌خواران تولید می‌شود مانند برش‌های توفورکی دلی1، سوسیس گیاهی فرانکفورتر، بیکن فیکن و ...، یک خوراک پایه است. به‌طور کلی سیتان به شکل‌های مختلف وجود دارد مانند: خردشده، قاچ‌شده یا نواری. می‌توانید با استفاده از آرد گندم کامل (یک فرایند بسیار کاربر و پرزحمت) یا آرد گلوتن حیاتی (روشی بسیار ساده‌تر از روش قبل) سیتان را در منزل تهیه کنید. در این روش بعد از تهیه‌ی خمیر (با آرد گندم) باید نشاسته‌ی آن را با آب بگیرید یعنی خمیر تهیه‌شده را زیر آب سرد و روان ورز دهید تا نشاسته‌ی آن گرفته شود و فقط گلوتن آن که حاوی مقادیر زیادی پروتئین است در خمیر باقی می‌ماند.

طعم سیتان

سیتان طعمی مطبوع و موردپسند دارد. طعم آن تا حدودی شبیه مرغ بدون ادویه یا قارچ پورتوبلو است. سیتان به خودی‌خود طعمی ملایم دارد ولی، می‌توان با دستورالعمل‌های مختلف طعم‌های متنوعی به آن داد. مثلاً می‌توانید سیتان تند و ادویه‌دار مانند سیتان «بال مرغ» تهیه کنید یا با پودر کاری هندی یا کاری ماسامان تایلندی، سیتان آبدار و خوش‌طعم تهیه کنید.

بیشترین دلیل محبوبیت سیتان مربوط به بافت آن است تا طعم آن. این موضوع زمانی جدی‌تر می‌شود که بافت سیتان را با جایگزین‌هایی مانند توفو یا تمپه مقایسه کنید. می‌توان دید که بافت توفو و تمپه شبیه گوشت نیست.

روش پخت سیتان

خواه سیتان را در منزل تهیه کنید یا آن را آماده از بازار بخرید در هر حال باید برای یک وعده غذای گیاه‌خواری یا وگان آن را بپزید. یک روش پخت به این صورت است که سیتان را در ماهیتابه‌ی داغ برشته کنید و روی آن سس تاماری2، سس سویا3 یا سس ناماشویو4 بریزید. می‌توانید سیتان را با کمی پودر کاری آماده کنید و در پایان مخمر تغذیه‌ای به آن اضافه کنید و از این خوراک مطبوع لذت ببرید.

می‌توانید سیتان را روی کباب‌پز حیاط یا داخل ماهیتابه‌ی گریل در آشپزخانه به‌صورت کبابی تهیه کنید. فقط در پایان سس باربیکیوی مورد علاقه‌ی خود را به سیتان اضافه کرده و آن را گرم کنید. ساندویچ سیتان کبابی انتخابی خوشمزه و دلچسب برای سرو در هوای آزاد است.

برای تهیه‌ی سیتان با سبزیجات سرخ‌شده قبل از افزودن سبزیجات سیتان را در ماهیتابه‌ی داغ بالا و پایین بیاندازید و آن را برشته (قهوه‌ای روشن) کنید. می‌توانید به دستورالعمل تهیه‌ی کاری سبزیجات سیتان اضافه کنید یا چند تکه‌ی کوچک از سیتان را به سوپ یا تاس‌کباب با پایه‌ی پروتئین گیاهی اضافه کنید. وقتی شروع به کار کنید روش‌های خلاقانه‌ی زیادی پیدا خواهید کرد تا از سیتان در تهیه‌ی غذاهای مخصوص گیاه‌خواری و وگان استفاده کنید.

ذخیره و نگهداری سیتان

سیتان تهیه‌شده در خانه را می‌توانید چند روز در یخچال نگهداری کنید. به تاریخ انقضاء سیتان خریداری‌شده از بازار دقت کنید. می‌توانید سیتان را سه ماه در فریزر نگهداری کنید.

تفاوت سیتان و تمپه

گرچه سیتان و تمپه کاربردهای مشابهی دارند ولی، تفاوت‌های مهمی نیز بین آنها وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت این است که سیتان از گندم تهیه می‌شود و حاوی گلوتن است ولی، تمپه از سویا به‌دست می‌آید و برای تهیه‌ی خوراک‌های فاقد گلوتن بسیار مناسب است. تمپه تخمیر می‌شود در نتیجه هضم آن برای همه‌ی افراد، حتی افرادی که فاقد حساسیت به گلوتن هستند، آسان است.

 

 

1. یک غذای ترکی

2. سس سویای ژاپنی

3. سس سویای چینی

4.سس سویای ژاپنی خام و غیرپاستوریزه

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 5 را محاسبه نمایید.