چهار نکته برای سرخ کردن غذا

توسط پویان‌مهر

تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چه روشی برای سرخ‌کردن گوشت، ماهی و یا استیک بهتر است؟ چگونه از توزیع یکنواخت حرارت مطمئن شویم؟ یا چگونه تابه‌ها را برای سال‌های طولانی سالم نگه‌داریم؟

با چهار نکته‌ای که در ادامه مطرح شده‌اند، روش صحیح سرخ‌کردن از آماده‌سازی تا سرو غذا ارائه شده‌است که بسیار هم آسان است.

۱- تابه را آرام آرام گرم کنید

اگر می‌خواهید تابه‌های تفلون شما عمر زیادی داشته باشند، از گرم‌کردن سریع آنها خودداری کنید. بنابراین، همیشه حرارت زیر آنها را کم‌کم زیاد کنید. اگر یک تابه تفلون به‌سرعت داغ شود، ممکن است تاب بردارد. به این فکر کنید که وقتی آب داغ را در داخل سینک ظرفشویی می‌ریزید، چه صدایی تولید می‌شود، تابه تفلون که از آلومینیوم ساخته شده است نیز همین شرایط را دارد. در تابه‌ای که پوشش نچسب دارد، گرم‌کردن ملایم موجب می‌شود که پوشش تفلون آن اثر خود را بیشتر حفظ کند، که طبیعتاً نتیجه سرخ‌کردن بهتر می‌شود و شستشوی آن نیز راحت‌تر است. وقتی تابه کمی گرم‌ شد، در هر دمای دلخواهی به پخت غذا ادامه دهید.

۲- سرخ‌کردن با یا بدون روغن

براساس شرایط تابه‌ای که دارید، می‌توانید از روغن نیز استفاده کنید. تابه‌ای که پوشش نچسب تفلون دارد، برای سرخ‌کردن بدون روغن مناسب است. حتی بدون روغن نیز،‌ پوشش نچسب باعث می‌شود که غذا به تابه نچسبد. اگر مواد غذایی را داخل روغن سرخ می‌کنید، از روغن زیتون یا کانولا برای نتیجه بهتر استفاده کنید. چربی‌های غیراشباعِ تکی که در این روغن‌ها وجود دارد مانع از چسبیدن غذا به تابه می‌شود. اگر بدون روغن سرخ می‌کنید، برای آزمایش دمای تابه، چند قطره آب روی آن بپاشید، اگر قطره‌های آب مثل دانه‌های مروارید به بیرون پریدند، تابه به اندازه کافی داغ شده‌است. این روش در هنگام سرخ‌کردن با روغن هم قابل استفاده است. فقط زمانی در تابه روغن بریزید که با امتحان قطرات آب از داغ بودن تابه مطمئن شده‌اید. اگر برای سرخ‌کردن ترجیح می‌دهید که از کره استفاده کنید، کره را در تابه سرد بگذارید و سپس روی حرارت قرار دهید. وقتی کره شروع به تولید حباب کرد، برای سرخ‌کردن آماده است.

۳- سرخ‌کردن را با حرارت ۲/۳ شعله گاز انجام دهید.

لازم نیست که حرارت را تا آخرین درجه آن بالا ببرید. حتی تابه‌های با کیفیت نیز تا ۲/۳ حداکثر حرارت، عملکرد مطلوبی دارند. با این روش هم غذا را در دمای خیلی بالا سرخ‌ نکرده‌اید و هم عمر تابه شما طولانی‌تر می‌شود. در دماهای بالا، روغن بیش از اندازه داغ می‌شود و به نقطه «تولید دود» می‌رسد. از این قانون ساده استفاده کنید: هرچقدر میزان چربی‌های غیراشباع چندگانه در روغن بیشتر شود،‌ نقطه تولید دود بالاتر می‌رود. بنابراین کره نقطه تولید دودی پایینی دارند.

۴- شستشوی کامل

با مراقبت بیشتر از تابه‌ها، عمرشان طولانی‌تر می‌شود. برای این منظور، علاوه بر اینکه این تابه‌ها نباید در معرض حرارت بالا به‌صورت ناگهانی قرار گیرند (همانطور که توضیح دادیم)، باید به شستشوی آنها نیز دقت کنید. تابه را زمانی بشویید که هنوز گرم است،‌ نه زمانی که به‌شدت داغ است. توصیه می‌کنیم که به‌جای استفاده از ماشین ظرفشویی، تابه‌ها را با دست و به‌کمک یک شوینده معمولی با آب گرم بشویید. این کار عمر مفید تابه را زیاد می‌کند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 8 برابر است با؟