برگ ترب چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

برگ ترب نوعی سبزی برگ‌دار، خوش طعم و مغذی است که از ریشه و بیرون از زمین رشد می‌کند. ترب در سراسر جهان کشت می‌شود، به خصوص در مناطقی که آب و هوا معتدل‌تر و سردتر است. برگ‌‍‌های ترب یا کوچک و گرد هستند یا دراز و دندانه‌دار که بستگی به نوع ترب دارد و سبزی‌یی عالی برای پخت و پز به شمار می‌آید.

برگ ترب قسمت برگ‌دار نوک گیاه ترب است. در حالیکه تمرکز ما بیشتر روی ریشه‌های رنگارنگ آن است اما برگ‌هایش خوراکی و سرشار از مواد مغذی هستند. ترب ممکن است به صورت بسته‌بندی شده و بدون برگ به فروش برسد اما اغلب با برگ بسته‌بندی می‌شود. برگ‌های تازه و سالم نشانه این است که دسته ترب تازه برداشت و خوب نگهداری شده است. این برگ‌های مقرون‌به‌صرفه را می‌توان به صورت خام یا پخته در سالاد مصرف کرد و تنها کاری که باید قبل از مصرف انجام داد شستن آنهاست.

چگونگی استفاده از برگ ترب

برگ ترب را می‌توان به صورت جداگانه از ریشه‌اش یا همراه با هم در غذاها استفاده کرد. برگ‌های جوان ترب به اندازه کافی ترد و نرم برای مصرف خام در سالاد هستند یا اینکه می‌توان در پستو ریخت. برگ‌های پیرتر ممکن است برای خام‌خوری کمی کرک‌دار، تلخ یا سفت باشند اما برای پخت و پز عالی‌اند.

برای آماده‌سازی برگ ترب ریشه آنرا جدا کنید و برای موارد مصرف دیگر نگه دارید. برگ‌ها را خوب بشویید تا هرگونه خاک یا شن چسبیده به آنها از بین برود. برگ‌ها را خشک کنید سپس متناسب با غذایی که درست می‌کنید خرد نمایید. برگ‌ها هم‌اکنون آماده پخت هستند.

برگ ترب را می‌توان به غذاهایی همچون انواع کاری، سوپ، خورشت، پای حاوی سبزی، پنیر و تخم مرغ، کوکو و کاسرول اضافه کرد تا به غذا رنگ دهد و آنرا مغذی کند. همچنین می‌توان برگ‌ها را به تنهایی بخارپز، سرخ یا آب‌پز کرد یا پخت یا اینکه همراه با سایر برگ‌ها به همان شیوه‌ای که کلم کیل، سوئیس‌چارد یا برگ شلغم را درست می‌کنند، آماده کرد.

 

 

غذاهایی که می‌توان با برگ ترب درست کرد

برگ ترب طعمی تا حدودی فلفلی و تلخ اما ملایم دارد که ترکیب خوبی با سبزیجات سالاد و غذاهای پخته می‌سازد. سعی کنید که همه یا برخی از سبزیجات موجود در غذاهای ذیل را با برگ‌های ترب جایگزین کنید.

 

 

انواع

تربچه‌های قرمز که از آنها در سالادها استفاده می‌شود رایج‌ترین نوع ترب موجود در سوپرمارکت‌ها هستند. از آنجایی که برگ‌های آن و همچنین دسته‌های این نوع ترب کوچک هستند بهتر است که آنها را به غذای دیگر اضافه کنید یا با سبزیجات دیگر هنگام پخت و پز تلفیق نمایید.

نوع دیگر ترب که ممکن است با آن مواجه شوید ترب صبحانه فرانسوی است که لاغر و درازند. این نوع ترب طعم مطبوع دارد و نوک ریشه‌هایش سفید است. ترب‌های تخم‌مرغ ایستر شامل مخلوطی از ترب‌های صورتی، سفید و بنفش هستند. برگ‌های آنها معمولاً بزرگ‌تر است اما طعم‌شان شبیه ترب قرمز.

برگ‌های ترب‌های هندوانه‌ای، سبز، سیاه، بنفش و سفید هم خوراکی هستند. در نظر داشته باشید که طعم این ترب‌ها معمولاً قوی‌تر از طعم ترب‌ قرمز است.

نگهداری

ترب و برگ‌های آن زمانی که به صورت جداگانه نگهداری شوند بیشتر تازه می‌مانند چون ریشه در صورتیکه ساقه به آن متصل باشد زودتر نرم خواهد شد. ساقه‌ها را ببرید یا با دست بشکنید سپس برگ‌ها را بشوید و خشک کنید. ترجیحاً برای از بین بردن رطوبت از دستگاه سبزی خشک‌کن استفاده نمایید. ریشه‌ها را نیز بشویید و خشک کنید و در کیسه پلاستیکی مجزا نگهداری نمایید.

برگ‌های ترب را در کیسه پلاستیکی بریزید، در آن دستمال حوله‌ای بگذارید و در کشوی سبزیجات یخچال قرار دهید. اینگونه برگ‌ها دو تا سه روز ماندگاری خواهند داشت به همین دلیل بهتر است که سریع آنها را مصرف کنید.

ارزش غذایی

برگ ترب نیز مانند خود ترب حاوی فیبر است. همچنین کلسیم و پتاسیم دارد.

 

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 9 برابر است با؟