مقایسه پروبیوتیک و پری‌بیوتیک: تفاوت این دو در چیست؟

توسط پویان‌مهر

همه‌ی آنچه که باید درباره‌ی تفاوت پروبیوتیک و پری‌بیوتیک بدانید

با این که نام پروبیوتیک و پری‌بیوتیک به هم شبیه است و هر دو برای هضم و سلامت عمومی ضروری هستند، در بدن نقش‌های متفاوتی ایفا می‌کنند. برای کمک به سلامت روده‌ی شما، در این مطلب پری‌بیوتیک و پروبیوتیک‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم.

مقایسه‌ی پری‌بیوتیک و پروبیوتیک: این دو ماده چه هستند؟

پری‌بیوتیک‌ها نوع خاصی از فیبر گیاهی غیرقابل‌هضم هستند که در غذاهای گیاهی سرشار از فیبری مانند سبزیجات، میوه‌ها، و غلات کامل یافت می‌شود. فیبر پری‌بیوتیک از دستگاه گوارش دست‌نخورده عبور می‌کند تا به روده برسد. سپس در روده به عنوان یک منبع غذا رشد باکتری‌های مفید روده را افزایش می‌دهد. این باکتری‌ها به نام پروبیوتیک هم شناخته می‌شوند.

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های کوچکی شامل باکتر‌ی‌های زنده و مخمر هستند، که در روده‌ی ما زندگی می‌کنند و برای سلامت عمومی‌مان مفیدند. سویه‌های مختلف باکتری‌های پروبیوتیک تنوع جمعیت میکروب‌های مفید روده را افزایش می‌دهد. پروبیوتیک‌ها به شکل طبیعی در غذاهای تخمیرشده‌ای مانند ماست، کلم‌ترش، و خمیر سویا وجود دارند و به شکل مکمل هم در دسترس هستند.

پروبیوتیک‌ها و پری‌بیوتیک‌ها در کنار هم یک کلونی از باکتری‌ها در روده ایجاد، و از آن حفاظت می‌کنند که برای سلامتی مفید است و سلامت عمومی را تقویت می‌کند.

فواید پری‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها

پری‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها نقش مهمی در هضم و سلامت روده ایفا می‌کنند. هزاران میلیارد باکتری و میکروارگانیسم، از جمله پروبیوتیک‌ها، وجود دارند که در روده‌ی ما زندگی می کنند و در مجموع به نام فلور روده یا میکروبیوتای روده شناخته می‌شوند و نقش‌هایی حیاتی در بدن دارند و بر سلامت عمومی اثر دارند. تحقیقات نشان داده است که پروبیوتیک‌ها تعادل صحیح باکتری‌های روده را بهبود می‌دهند و برای طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی از جمله اختلالات گوارشی‌ای مانند اسهال، یبوست، سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر و بیماری التهابی روده‌ای، سلامت سیستم ایمنی، سلامت روان، بیماری‌های پوستی، حساسیت‌ها و کاهش وزن مفیدند. با توجه به این‌که پری‌بیوتیک‌ها غذای طبیعی پروبیوتیک‌ها هستند، مصرف پری‌بیوتیک به تعادل سالم باکتری های پروبیوتیک در روده کمک می‌کند. مواد غذایی پری‌بیوتیک منابع خوبی از مواد مغذی و فیبر هستند، که خود دارای فواید بسیاری برای سلامتی هستند.

چه مواد غذایی‌ای حاوی پری‌بیوتیک و پروبیوتیک هستند؟

غذاهای سرشار از پری‌بیوتیک

اشکال رایج پری‌بیوتیک شامل فروکتو الیگوساکارید‌ها و گالاکتو الیگوساکاریدها هستند که در برخی مواد غذایی کربوهیدراتی پرفیبر یافت می‌شوند. اینولین رایج‌ترین فروکتو الیگوساکارید است و در طیف گسترده‌ای از مواد غذایی گیاهی وجود دارد. مواد غذایی سرشار از پری‌بیوتیک شامل سبزیجات، میوه‌ها، غلات، و ریشه‌های خاصی هستند:

 • مارچوبه
 • سیب‌زمینی ترشی
 • سیر
 • پیاز
 • تره‌فرنگی
 • موز
 • سیب
 • جو
 • جوی دوسر
 • چاودار
 • ریشه‌ی کاسنی

مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک

مواد غذایی پروبیوتیک از طریق تخمیر درست می‌شوند که روشی طبیعی است که به مدت قرن‌ها در فرهنگ‌های مختلف برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شده است. در فرایند تخمیر، باکتری، مخمر یا قارچ همه‌ی قند طبیعی (گلوکز، فروکتوز، و ساکاروز) موجود در ماده‌ی غذایی را به اسیدلاکتیک تبدیل می‌کند. در این فرایند باکتری‌های مفیدی به نام پروبیوتیک تولید می‌شود. تعدادی از مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک عبارتند از:

 • ماست
 • کفیر
 • کلم‌ترش
 • کیمچی
 • تمپه

مقایسه‌ی مکمل‌های پری‌بیوتیک و پروبیوتیک

هم پری‌بیوتیک‌ها و هم پروبیوتیک‌ها علاوه بر مواد غذایی، به شکل مکمل هم در دسترسند. مکمل‌های پروبیوتیک در خواربارفروشی‌های بزرگ، فروشگاه‌های مواد غذایی سالم، و داروخانه‌ها به شکل قرص یا پودر موجودند. با این که این مکمل‌ها بسیار در دسترسند، همه‌ی مارک‌ها و اشکال آن‌ها شبیه به هم تولید نمی‌شوند، بنابراین باید تحقیق کنید یا با یک متخصص بهداشت و سلامت صحبت کنید تا مشخص شود چه نوع باکتری‌ای برای شما بیشترین فایده را دارد. پری‌بیوتیک‌ها هم به شکل مکمل موجودند، اگرچه فیبر پری‌بیوتیک بسیار بیشتر از باکتری‌های پروبیوتیک در یک رژیم غذایی معمولی وجود دارد.

سخن آخر

پروبیوتیک‌ها گونه‌های زنده‌ی باکتری هستند که جمعیت باکتری‌های مفید را در دستگاه گوارش افزایش می‌دهند. در مقابل، پری‌بیوتیک‌ها نوعی خاص از فیبرگیاهی غیرقابل‌هضم هستند که به عنوان غذای پروبیوتیک‌ها عمل می‌کنند. حفظ تعادل صحیح باکتری‌های روده، یا میکروبیوم سالم، برای سلامت عمومی ضروری است و ثابت شده است که فواید متعددی برای سلامتی دارد. مصرف پری‌بیوتیک و پروبیوتیک برای سلامت حداکثری روده لازم است و هردوی این مواد هم به شکل مواد غذایی و هم به شکل مکمل موجودند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 2 و 6 را محاسبه نمایید.