چه موقع باید پوست گوجه‌فرنگی را کند

توسط پویان‌مهر

پوست گرفتن گوجه فرنگی

کندن پوست گوجه‌فرنگی چه با آب جوش چه پوست‌کنِ لبه‌دار کاری مشقت‌بار است. برخی اعتقاد دارند لازم نیست گوجه‌فرنگی پوست کنده شود (هر چه باشد پوست گوجه‌فرنگی کاملاً خوردنی است)، اما در بعضی مواقع خاص برای بهتر شدن محصول نهایی لازم است پوست گوجه‌فرنگی کنده شود. در اینجا به پنج مورد اشاره می‌شود:

اندازه مهم است

این مورد از بقیه موارد مشخص‌تر است: لازم نیست گوجه‌‌فرنگی‌های کوچک پوست کنده شوند. گونه‌های اصیلِ گوجه فرنگی با اندازه بزرگ، و پوستی نازک و لطیف، نیز لازم نیست پوست کنده شوند. گونه‌های گوشتی یا گونه‌هایی که برای کنسرو شدن پرورش داده می‌شوند (مانند آلویی یا روما) پوستِ کاملاً کلفتی دارند که در سس‌ها یا سوپ‌های یک‌دست خوشایند نمی‌باشند.

سوپ و سس کاملاً یکدست

هیچ کس به کمی پوست گوجه‌فرنگی در سالاد یا روی نان تستش اهمیت نمی‌دهد، اما پوست گوجه‌فرنگی داخل سوپ گاسپاچوی اواخر تابستان باعث برهم زدن تمرکز در آن موقع از فصل می‌شود. علاوه بر این، گوجه‌فرنگیِ پوست کنده شده سریع‌تر حل می‌شود، که این موضوع به معنای پخت سریع‌تر سس‌ها و سوپ‌هاست.

رب گوجه‌فرنگی

گاهی برای نگهداری گوجه فرنگی لازم است پوستش‌ کنده شود. رب نمونه‌ی بسیار خوبی است؛ توصیه می‌شود قبل از درست کردنِ رب پوست گوجه‌فرنگی کنده شود؛ مگر اینکه آسیابی داشته باشید که هنگام درست کردن پوره پوست را حذف می‌کند. پوست مانع تبدیل شدن رب به محصول لذیذ و لطیفی می‌شود که می‌شناسیم و عاشقش هستیم.

کنسرو کردن

برای نگهداری طولانی‌مدت گوجه فرنگی لازم است پوستش کنده شود. فکرش را بکنید: تا به حال کنسرو گوجه‌ای خریده‌اید که داخلش پوست داشته باشد؟ دلیلش ساده است: اکثر گوجه‌‌فرنگی‌های کنسروی به سس تبدیل می‌شوند، پس تولیدکنندگان پوست سفت گوجه‌ها را قبل از کنسرو کردن حذف می‌کنند.

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 3 و 1 را محاسبه نمایید.