روش صحیح پوست کندن زنجبیل

توسط پویان‌مهر

چگونه زنجبیل را پوست بگیریم

اگر از آشپزی با زنجبیل تازه یا استفاده از آن برای تهیه‌ی نوشیدنی‌هایی مانند چای لذت می‌برید، احتمالاً می‌دانید که پوست گرفتن آن می‌تواند مشکل باشد. اما آیا واقعاً باید آن را پوست بگیرید؟ و اگر چنین است، بهترین و آسان‌ترین راه برای پوست کندن زنجفیل چیست؟

زنجبیل چیست؟

زنجبیل تازه گیاهی است که از ساقه‌ی زیرزمینی یا زمین‌ساقه‌های گیاهی گلدار از خانواده‌ی زنجبیلیان تهیه می‌شود. این گیاه طعم تندی دارد که به دلیل وجود انواع روغن‌هایی فرّاری است که برخی از آنها در خود زنجبیل تازه هستند، برخی هم در اثر پختن زنجبیل تولید می‌شوند و برخی دیگر فقط هنگامی تشکیل می‌شوند که زنجبیل خشک شده باشد.

زنجبیل پس از خشک شدن و تبدیل شدن به پودر، ادویه محسوب می‌شود. هرچند زنجبیل تازه نوعی سبزی است.

پوست بگیریم یا نگیریم؟

از آنجا که زنجبیل زمین‌ساقه‌ای است که جوانه‌ها را از هر گره در جهات مختلف بیرون می‌دهد، ریشه‌ی زنجبیل تازه شکل پیازی بی‌قاعده‌ای دارد که می‌تواند پوست گرفتن آن را دشوار کند.

اکنون ممکن است تعجب کنید اما در واقع لازم نیست زنجبیل را پوست بگیرید. زنجبیل مانند سیر نیست که پوست کاغذی آن غیرقابل خوردن باشد. پوست روی زنجبیل بسیار نازک و کاملاً خوراکی است و از آنجا که شما ناگزیر آن را قاچ، ریز ریز، خرد یا رنده می‌کنید، به هیچ وجه نمی‌توانید فرق بین زنجبیل پوست‌گرفته و پوست‌نگرفته را تشخیص دهید. نه در طعم، نه در بافت و نه در هیچ چیز دیگری.

اما اگر ترجیح می‌دهید زنجبیل را پوست بگیرید، راه‌هایی برای انجام این کار وجود دارد.

چگونه زنجبیل را پوست بگیریم

بهترین راه برای پوست گرفتن زنجبیل استفاده از لبه‌ی قاشق برای تراشیدن پوست از روی گوشت آن است. استفاده از قاشق کمک می‌کند به گوشه‌ها و شکاف‌های ریشه‌ی زنجبیل دسترسی داشته باشید، با این مزیت اضافی که به هیج وجه ممکن نیست با لبه‌ی قاشق دست خود را ببرید. همچنین می‌توانید بجای قاشق از لبه‌ی پشتی چاقوی کره‌خوری استفاده کنید.

حالا چه از قاشق استفاده کنید، چه از چاقوی کره‌خوری، ممکن است این روش کمی حال بهم‌زن و نیز نسبتاً خسته‌کننده باشد. اگر می‌خواهید کارها را تسریع کنید همچنین می‌توانید با استفاده از چاقوی میوه‌خوری تیز زنجبیل را پوست بگیرید. در این روش به راحتی لایه‌های بیرونی ریشه را جدا می‌کنید. با این تکنیک شما کمی بیشتر از خود زنجبیل را خواهید برید، اما سریع و تمیزتر خواهد بود. و حتی اگر تمام پوست آن را جدا نکردید، به یاد داشته باشید که پوست زنجبیل خوراکی است.

یکی از مزایای این روش این است که می‌توانید باقی‌مانده‌ی برش را برای درست کردن چای زنجبیل تازه نگه دارید.

چگونه زنجبیل را قاچ کنیم

بعد از اینکه زنجبیل را پوست گرفتید، معمولاً در گام بعدی باید آن را از وسط گره به قطعات نازک سکه‌ای شکل برش دهید. توجه داشته باشید که قاچ کردن زنجبیل به این شکل در برابر دانه به این معناست که برخلاف برش طولی، این قطعات با رشته‌های سفت و فیبری پر نخواهند شد.

بسته به دستور آشپزی، احتمالاً این تمام آماده‌سازی است که زنجبیل شما نیاز دارد. یا ممکن است مجبور شوید یک گام جلوتر بروید و زنجبیل را خلال کنید. برای این کار کافیست سکه‌های نازک را به نوارهای کوچک برش دهید. حتی می‌توانید از این فراتر بروید و نوارها را ضربدری خرد کنید و زنجبیلی ریزخردشده درست کنید.

و البته بعضی از دستورات آشپزی باعث می‌شوند که چاقو را کاملاً کنار بگذارید و خیلی ساده زنجبیل تازه را با استفاده از رنده‌ی ریز رنده کنید. همچنین می‌توانید رنده‌ی زنجبیل سرامیکی کوچکی خریداری کنید که با استفاده از مجموعه‌ای از دندان‌های برجسته زنجبیل را رنده می‌کند و قسمت فیبری آن را جدا نگه می‌دارد. در این صورت می‌توانید انتخاب کنید که آن را از قبل پوست بگیرید یا نه.

نگهداری زنجبیل

زنجبیل تازه را نمی‌توان برای مدت طولانی نگه داشت. اگر زنجبیل را بدون بسته‌بندی در یخچال نگهداری کنید، زود شروع به چروک شدن می‌کند؛ در حالی که اگر آن را بسته‌بندی کنید یا در کیسه‌ای پلاستیکی بگذارید، زود کپک می‌زند و سپس شروع به آب انداختن می‌کند.

خوشبختانه زنجبیل در فریزر خیلی خوب می‌ماند. می‌توانید کل ریشه را بسته‌بندی کنید و فریز کنید یا می‌توانید آن را به قطعاتی برش دهید و آنها را جداگانه بسته‌بندی و فریز کنید. می‌توانید قبل از فریز کردن پوست آن را بگیرید یا نگیرید، هر جور که ترجیح می‌دهید. برخی از آشپزها دریافته‌اند که فریز کردن زنجبیل، پوست گرفتن آن را آسان‌تر می‌کند.

همچنین می‌توانید زنجبیل قاچ‌شده، خردشده یا حتی رنده‌شده را فریز کنید. برای مورد آخر، کافیست زنجبیل را رنده کنید و در سینی‌های مکعبی یخ فریز کنید، با این کار هر وقت که خواستید از آن استفاده کنید، از قبل آن را تقسیم کرده‌اید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

1,5 از 5 ستاره (2 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 1 و 8 را محاسبه نمایید.