پوست گرفتن سیر

توسط (دیدگاه‌ها: 0)

پوست گرفتن سیر

اگه تا‌به‌حال سعی کردید که یک حبه سیر رو با دست یا با استفاده از چاقو پوست بگیرید، احتمالا موافق هستید که اگرچه این، سخت‌ترین کار دنیا نیست اما میتونه کمی خسته‌کننده باشه. و همچنین باعث می‌شه انگشتاتون بوی سیر بگیره.

البته که قطعا با این اتفاق دنیا به آخر نمیرسه. بوی سیر برای همه مسئله‌ی مهمی نیست. هرچی نباشه دارین میخورینش. و اگه زیاد با سیر آشپزی می‌کنین، این مسئله کاملا اجتناب‌ناپذیره.

بااینحال سیر، عطر و بویی قوی داره که احتمالا نمیخواهید که انگشتاتون این بو رو بگیره. و هم این‌که به‌سختی شسته میشه.

با تموم این حرف‌ها تعجبی نیست که جستجوی سریعترین و راحت‌ترین روش برای پوست‌گرفتن سیر بین آشپزهای خونگی خیلی مهمه. راهی سریع و آسون برای پوست گرفتن سیر، چه یک حبه چه چند حبه و چه کل بوته بدون این‌که انگشتاتون بوی سیر بگیره هست؟

بله، یکم دیگه میریم سراغ این روش. ولی قبلش بیاین در مورد انتخاب و نگهداری سیر تازه حرف بزنیم.

انتخاب و نگهداری سیر

موقع خرید، بوته سیرهایی را انتخاب کنید که وقتی لمسشون می‌کنین محکم باشن، خراشیدگی نداشته باشن و نرم هم نباشن. اگه زیر پوست لکه‌های تیره و پودر‌مانند دیدین ردش کنین چون این نشونه‌ی یک کپک معموله که کم کم گوشت رو فاسد می‌کنه.

بوته‌های پوست‌نکنده‌ی سیر رو در ظرفی درباز و جایی خشک، خنک و تاریک و دور از موادغذایی دیگه نگهداری‌کنید. سیری که خوب نگهداری شده باشه تا ۳ ماه سالم میمونه گرچه با پیرشدن سیر، متوجه جوونه‌های سبز در وسط هر حبه‌ میشین. این جوونه‌ها شروع رویش سیر جدید هستن و میتونن تلخ باشن. پس وقتی سیرتون رو پوست گرفتید بهتره که قبل از استفاده، حبه‌سیرها رو برش طولی بدید و جوونه‌های سبز رو از وسطش در بیارید.

از طرف دیگه اگه اون حبه‌سیر رو بکارید و بگذارید تا ارتفاع تقریبا ۱۵ سانتی‌متر جوونه بزنه میتونین از این پیازچه‌های سیری درست مثل پیازچه‌های کوهی تازه استفاده کنید؛ گرچه عطر و طعم سیر در این پیازچه‌ها شدیدتر است.

درسته که موارد استثنا وجود داره، اما اگه توی خونه آشپزی میکنید احتمالا بصورت همزمان فقط از تعداد کمی حبه‌سیر استفاده می‌کنید. پس وقتی صحبت پوست‌گرفتن سیر هست کار شما خیلی قابل‌کنترله.

پوست‌گرفتن سیر روش اول: حبه‌های کم

برای این‌کار فقط باید سر حبه‌هارو جدا کنید، روی تخته‌ی برشبگذاریدشون و طرف تخت چاقو رو روی حبه‌های سیر بخوابونید. بعد با پایین کف دستتون به قسمت بالای چاقو ضربه بزنید. خیلی با قدرت زیاد ضربه نزنید که سیرها له بشن، فقط در حدی که مقداری ضرب ببینن که باعث میشه پوست سیر شل بشه و بتونین با انگشتاتون اون رو پوست بگیرید.

از طرفی اگه به‌هرحال میخواین سیرهارو خرد کنید مهم نیست که سیرها له بشن یا نه، پس با خیال راحت لهشون کنید.

پوست‌گرفتن سیر روش دوم: حبه‌های زیاد

حالا اگه مقدار زیادی سیر رو پوست بگیرید چی؟ مثلا ۲۰ حبه. یا یک بوته سیر کامل. پوست‌گرفتن این مقدار سیر با تکنیکی که توضیح دادیم میتونه خیلی خسته‌کننده باشه. اما راه بهتری وجود داره. تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت کاسه‌ی فلزی بزرگه.

این کاسه‌هارو میشناسید، کاسه‌های ساده و آلومینیومی برای مخلوط کردن. فقط حبه‌سیرها رو از هم جدا کنید، اون‌هارو داخل یکی از کاسه‌ها بریزید و بعد کاسه‌ی دیگه رو برعکس کنید و روی کاسه‌ی اولی قراربدید تا لبه‌های دوکاسه باهم مماس بشن. حالا کاسه‌هارو کنارهم نگه‌دارید و به‌مدت ۳۰ ثانیه به شدت تکون بدین، و بفرمایید! حبه‌های سیر و پوست‌هاشون انگار با جادو از هم جداشدند.

ابزارهایی برای پوست‌گرفتن سیر

تعداد کمی ابزار برای پوست‌گرفتن سیر در مغازه‌ها وجود داره و درحال‌که بعضی‌هاشون هم واقعا کار می‌کنند اما این مسئله مربوط به یک تصمیم شخصیه که آیا به پولش می‌ارزه ابزاری بخرید که کاری رو انجام میده که شما میتونید بدون ابزار و راحت اون رو انجام بدین یا نه. مخصوصا وقتی یکی از این ابزرها ورژن دیگه ای از روش دوکاسه باشه. یه نوع کوکتل ساز برای حبه‌های سیر رو مجسم کنید و کاملا متوجهش شدید.

یکی از بدترین ابزارها نوعی پرس سیر است که با فشردن سیرهای با پوست ازطریق شبکه‌ای از سوراخ‌های ریز و بعد بیرون انداختن پوست‌ها کار میکنه. مشکل اینه که له کردن سیر توی این روش مقدار بسیار زیادی از آب سیر رو آزاد می‌کنه که حاوی ترکیبی گوگردی هست که باعث گرمای سیره. این یعنی سیری که به این روش فشرده‌ شده باشد خیلی تند خواهد بود. همچنین اون مقدار آب سیر که در جریانه کثیف‌کاریه.

ابزاری که خوب کار می‌کنه لوله‌ای سیلیکونیه که همه‌ی حبه‌ها داخلش قرارداده‌ میشن و محکم روی کانترآشپزخونه و یا تخته برش غلط میزنند. این پوست‌ها رو ازبین‌میبره و به‌اندازه‌ی کافی هم ارزون هست. اما این وسیله فقط یه وسیله‌ی دیگه هست که باید بشورینش و اینجوری هم نیست که بتونید برس ظرفشویی رو داخلش جا بدین.

با استفاده از گیره‌های شیشه‌های لاستیکی میتونین به نتیجه‌ی مشابه برسید. خیلی راحت سیر رو داخل این محفظه‌های لاستیکی محکم بچرخونید مثل اینکه یکی از آن لوله‌هایی که توضیح دادیم هست. همچنین برای‌این کار میتونید از ظرف‌های سیلیکونی پخت تخم‌مرغ استفاده کنید، منتها این هم هست که (خواسته یا ناخواسته به خودتون بستگی داره) ممکنه تخم‌مرغ‌هاتون عطر سیر بگیره.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 2 را با هم جمع نمایید.