پوست گرفتن سیر

توسط پویان‌مهر

پوست گرفتن سیر

اگر تا‌به‌حال سعی کردید که یک حبه سیر را با دست یا با استفاده از چاقو پوست بگیرید، احتمالا موافق شده‌اید البته این، سخت‌ترین کار دنیا نیست اما می‌تواند کمی خسته‌کننده باشد. و همچنین باعث می‌شود انگشتان‌تان بوی سیر بگیرد.

البته که قطعا با این اتفاق دنیا به آخر نمیرسد. بوی سیر برای همه مسئله‌ی مهمی نیست. هرچه نباشد آن را خواهید خورد. و اگر زیاد با سیر آشپزی می‌کنید، این مسئله کاملا اجتناب‌ناپذیر است.

با این حال، سیر عطر و بویی تندی دارد که احتمالا نمی‌خواهید که انگشتانتان این بو را بگیرند. و هم این‌که به‌سختی شسته می‌شود.

با تمام این حرف‌ها تعجبی نیست که جستجوی سریع‌ترین و راحت‌ترین روش برای پوست‌گرفتن سیر بین آشپزهای خانگی خیلی مهم است. راهی سریع و آسان برای پوست گرفتن سیر، چه یک حبه چه چند حبه و چه کل بوته بدون این که دست‌هایتان بوی سیر بگیرند هست؟

انتخاب و نگهداری سیر

هنگام خرید، بوته سیرهایی را انتخاب کنید که وقتی آنها را لمس می‌کنید سفت بوده و خراشیدگی نداشته باشند. اگر زیر پوست لکه‌های تیره و پودر‌مانند دیدین ردش کنید چون این نشانه‌ی کپک است که گوشت را فاسد می‌کند.

بوته‌های پوست‌نکنده‌ی سیر را در ظرفی درباز و جایی خشک، خنک و تاریک و دور از مواد غذایی دیگر نگهداری کنید. سیری که خوب نگهداری شده باشد تا ۳ ماه سالم می‌ماند اگرچه با کهنه شدن سیر، متوجه جوانه‌های سبز در وسط هر حبه‌ می‌شوید. این جوانه‌ها شروع رویش سیر جدید هستند و می‌توانند تلخ باشند. پس وقتی سیر را پوست گرفتید بهتره که قبل از استفاده، حبه‌سیرها را برش طولی بدید و جوونه‌های سبز را از وسط آنها در بیارید.

از طرف دیگر اگر آن حبه‌سیر را بکارید و بگذارید تا ارتفاع تقریبا ۱۵ سانتی‌متر جوانه بزند می‌تواندن از این پیازچه‌های سیری درست مثل پیازچه‌های کوهی تازه استفاده کنید؛ گرچه عطر و طعم سیر در این پیازچه‌ها شدیدتر است.

درست است که موارد استثنا وجود دارد، اما اگر در خانه آشپزی می‌کنید احتمالا فقط از تعداد کمی حبه‌سیر استفاده می‌کنید. پس وقتی صحبت پوست‌گرفتن سیر هست کار شما زیاد نیست.

پوست‌گرفتن سیر روش اول: حبه‌های کم

برای این‌کار فقط باید سر حبه‌ها را جدا کنید، روی تخته‌ی برش بگذارید و طرف تخت چاقو را روی حبه‌های سیر بخوابانید. بعد با پایین کف دست به قسمت بالای چاقو ضربه بزنید. خیلی با قدرت زیاد ضربه نزنید که سیرها له شوند، فقط در حدی که مقداری ضرب ببینند که باعث می‌شود پوست سیر شل شود و بتوانید با انگشتان‌تان آنها را پوست بگیرید.

از طرفی اگر به‌هرحال میخواهید سیرها را خرد کنید مهم نیست که سیرها له شوند یا نه، پس با خیال راحت آنها را له کنید.

پوست‌گرفتن سیر روش دوم: حبه‌های زیاد

حالا اگر مقدار زیادی سیر را پوست بگیرید چه کار باید کرد؟ مثلا ۲۰ حبه. یا یک بوته سیر کامل. پوست‌گرفتن این مقدار سیر با تکنیکی که توضیح دادیم می‌تواند خیلی خسته‌کننده باشد. اما راه بهتری وجود دارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت کاسه‌ی فلزی بزرگ است.

این کاسه‌ها را می‌شناسید، کاسه‌های ساده و آلومینیومی برای مخلوط کردن. فقط حبه‌سیرها را از هم جدا کنید، آنها را داخل یکی از کاسه‌ها بریزید و بعد کاسه‌ی دیگه را برعکس کنید و روی کاسه‌ی اولی قرار دهید تا لبه‌های دوکاسه باهم مماس شوند. حالا کاسه‌ها را کنار هم نگه‌دارید و به‌مدت ۳۰ ثانیه به شدت تکون دهید، حبه‌های سیر و پوست‌هاشون انگار با جادو از هم جدا شدند.

ابزارهایی برای پوست‌گرفتن سیر

تعداد کمی ابزار برای پوست‌گرفتن سیر در فروشگاه‌ها وجود دارد و درحال‌که تعداد کمی واقعا کار می‌کنند اما این مسئله مربوط به یک تصمیم شخصی است که آیا می‌ارزد ابزاری بخرید که کاری را انجام دهد که شما می‌توانید بدون ابزار و راحت انجام دهید یا نه. مخصوصا وقتی یکی از این ابزارها همان روش دو کاسه باشد. یک نوع کوکتل ساز برای حبه‌های سیر را مجسم کنید!

یکی از بدترین ابزارها نوعی پرس سیر است که با فشردن سیرهای با پوست از طریق شبکه‌ای از سوراخ‌های ریز و بعد بیرون انداختن پوست‌ها کار می‌کند. مشکل این است که له کردن سیر توی این روش مقدار بسیار زیادی از آب سیر را آزاد می‌کند که حاوی ترکیبی گوگردی هست که باعث گرما شدن سیر می‌شود. این یعنی سیری که به این روش فشرده‌ شده باشد خیلی تند خواهد بود. همچنین آب سیر باعث کثیفی می‌شود.

ابزاری که خوب کار می‌کند لوله‌ای سیلیکونی است که همه‌ی حبه‌ها داخل آن قرار داد می‌شود و محکم روی کانتر آشپزخونه و یا تخته برش می‌زنند. این پوست‌ها را از بین می‌برد و به‌اندازه‌ی کافی هم ارزان هست. اما این وسیله فقط یه وسیله‌ی دیگه هست که باید آن را بشویید و که کار راحتی نیست.

با استفاده از گیره‌های شیشه‌های لاستیکی می‌توانید به نتیجه‌ی مشابه برسید. خیلی راحت سیر را داخل این محفظه‌های لاستیکی محکم بچرخوانید مثل اینکه یکی از آن لوله‌هایی که توضیح دادیم هست. همچنین برای‌این کار می‌توانید از ظرف‌های سیلیکونی پخت تخم‌مرغ استفاده کنید، ولی ممکن است بعدا تخم مرغ‌ها بوی سیر بگیرند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 3 را با هم جمع نمایید.