مقایسه تابه تفت دادن و تابه سرخ کردن

توسط پویان‌مهر

تابه تفت دادن! تابه سرخ کردن! این دو اصطلاح اغلب به جای هم به کار برده می‌شوند اما حقیقتاً بین این دو تفاوتی وجود دارد. آیا استفاده از این اصطلاحات به جای هم در بعضی موارد خاص اشتباه است؟ آیا به هردو نیاز دارید؟ چه کسی بهترین نوع این تابه‌ها را می‌سازد؟ بیایید نگاهی بیاندازیم!

بین تابه تفت دادن و تابه سرخ کردن چه تفاوتی وجود دارد؟

تابه تفت دادن دیواره‌ی صاف دارد (تابه‌ی سمت چپ در تصویر بالا). مساحت بیشتری دارد و برای کارهایی نظیر داغ کردن گوشت یا غلیظ کردن سس در تابه ایده‌آل است. همچنین به این دلیل که کمتر احتمال دارد مواد غذایی را به دیواره تابه بمالیم آن را دوست داریم.

تابه سرخ کردن دیواره‌ی شیب‌داری دارد (تابه‌ی سمت راست در تصویر بالا). گاهی به این تابه، تابه‌ی سرخ‌کن یا تابه سرخ‌کنی هم گفته می‌شود و همین مسئله آن را گیج‌کننده‌تر می‌سازد. گوشه‌های شیب‌دار این تابه، آن را برای سرخ کردن سبزیجات و روش‌های پخت سریع که باید حین آن مواد غذایی را زیاد در تابه جابجا کنید به گزینه‌ای فوق‌العاده تبدیل می‌کند. همچنین برای غذاهایی مثل کوکوی گوشت‌دار که مستقیم از تابه سِرو می‌شوند مناسب است.

چه زمانی باید از تابه تفت دادن استفاده کرد و چه زمانی باید از تابه سرخ کردن استفاده کرد؟

دلیل اصلی اشتباه گرفتن این دو تابه با هم این است که واقعاً می‌توان گفت تقریباً می‌توان هر کدام را به جای دیگری استفاده کرد. از فلز یکسان ساخته شده‌اند و قطر یکسانی نیز دارند. پس فقط از نظر شکل دیواره‌هایشان با هم فرق دارند. درست است شاید یکی از آنها کمی برای انجام کاری خاص مناسب‌تر باشد (مثلاً برای کارهایی که در بالا ذکر شد)، اما معنایش این نیست که آن یکی تابه نمی‌تواند همان کار را انجام دهد.

بهترین تابه‌های تفت دادن و سرخ کردن

اگر قصد دارید تصمیم بگیرید چه نوع تابه‌ای بخرید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به سراغ تابه سرخ کردن بروید. مقدار کمی از مساحت را از دست می‌دهید اما برای جبرانش می‌توانید ابعاد کمی بزرگتر از آن را بخرید. نظرمان این است که دیواره‌ی شیب‌دار تابه سرخ کردن دسترسی بهتری به غذا ایجاد می‌کند و باعث می‌شود این تابه همه‌فن‌حریف‌تر باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 8 و 8 را با هم جمع نمایید.