چگونه پیاز خرد کنیم

توسط پویان‌مهر

دستورهای مورد پسند بیشماری شامل پیاز هستند. آن‌ها بسیار خوشمزه هستند و باعث بهتر شدن طعم غذاهای محبوب‌تان می‌شوند. اما این همه خرد کردن؟ این می‌تواند شکنجه باشد! خوشبختانه، با کمی تمرین و با استفاده از این روش فوق العاده ساده برای خرد کردن پیاز، سرعت‌تان درتمام وعده‌های غذایی مناسب خواهد شد. تسلط بر این روش باعث صرفه‌جویی در وقت‌تان می‌شود، که می‌دانیم یعنی گریه ناشی از آب پیاز هم کمتر است.

شما ممکن است اصطلاحات مختلفی برای توصیف شیوه برش پیاز شنیده باشید: خلال کردن، خرد کردن و ریز کردن. دستور پخت‌ها بر اساس شیوه آماده کردن غذا به یکی از این اندازه‌ها احتیاج دارند. اندازه پیاز بسته به نوع غذا می‌تواند بسیار مهم باشد.

خلال کردن به طور کلی به معنی برش دانه درشت با قطعات بزرگتر است که اندازه آن‌ها تقریبا ۱ تا ۲ سانت است. خرد کردن را می‌توان برای غذاهایی استفاده کرد که بریان می‌شوند یا در سسی استفاده کرد که قرار است بعدا پوره شود، بنابراین اندازه‌اش آنقدر مهم نیست.

خرد کردن کوچکتر از خرد کردن است، اندازه آن بیشتر به اندازه نیم سانت است - به اندازه دانه ذرت فکر کنید. خرد کردن احتمالا رایج ترین نوع برش است و می‌تواند در طیف وسیعی ازغذاها استفاده شود، از قرار گرفتن روی هات داگ تا پایه سس گوجه فرنگی.

ریز کردن کوچکترین برش است. قطعات حدود دو میلی‌متر از هر طرف هستند. در فرانسه، به آن نگینی کردن می‌گویند. ریز کردن برای دستور پخت‌هایی مانند چاشنی‌ها و قیمه ریزه استفاده می‌شود که نمی‌خواهید یک تکه بزرگ پیاز را گاز بزنید. برای انواعی از غذاها از جمله سوپ‌ها، سس‌ها، چاشنی‌ها لازم است پیاز را ریز خرد کنید.

ریز کردن عالی‌ترین روش خرد کردن پیاز است، اما ما برای کمک به شما اینجا هستیم! با این روش می‌توانید تکه‌های کوچک هم اندازه پیاز درست کنید و دقیقا مانند یک آشپز رستوران با مهارت‌های ویژه کار با چاقو به نظر برسید. هر آشپز خانگی می‌تواند این کار را یاد بگیرد و - با کمی تمرین – در زمان کوتاهی پیاز را مانند یک حرفه ای ریز کنید.

این روش ساده برای ریز کردن پیاز، به همه کارهای آماده سازی پخت و پزتان سرعت می‌بخشد. با یادگیری چگونگی برش دادن پیاز، می‌توانید برش‌های دقیق و کوچکی را بدون اینکه چاقوی آشپزخانه‌تان را تکان بدهید یا جدا کنید ایجاد کنید.

۱. با پیازی با اندازه متوسط ​​شروع کنید. این‌ها بهترین نوع برای تمرین هستند. اگر پیاز کوچک باشد مهارت بیشتری برای برش دادن به این روش نیاز خواهد داشت و اگر پیاز بزرگ باشد نگهداشتنش برای کسی که برای اولین بار تلاش می‌کند سخت خواهد بود.

۲. با برش روی قسمت بالای پیاز شروع کنید. این انتهای پیاز است که ساقه‌ها آنجا جوانه می‌زنند. ریشه پیاز را برش نزنید.

۳. پیاز را پوست بگیرید. می‌توانید کنار پیاز را برای کمک به جدا کردن پوست کاغذی پیاز برش دهید. لایه‌های سخت یا لایه‌های با رنگ عجیب را جدا کنید. بعضی از آن‌ها ممکن است کمی سبز باشند، آن‌ها را هم جدا کنید.

۴. پیاز را قسمت ریشه دو قسمت کنید. ریشه را دست نخورده بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند بدون آنکه پیاز از هم جدا شود برش‌های ریز را ایجاد کنید.

۵. سمت برش خورده پیاز را روی تخته برش‌تان قرار دهید. پیاز را طوری برش قطعه‌ای بزنید انگار تکه‌های چوبی درست می‌کنید. با قسمت کوتاه‌تر برش خورده شروع کنید. چاقو را به پهلو نگه دارید و یک برش تقریبا تا انتها بزنید، درست قبل از اینکه به ریشه برخورد کند دست نگه دارید.

۶. این کار را در حدود  نیم سانتی‌متر بالاتر از برشی که ایجاد کرده اید تکرار کنید. تا جایی که به بالای پیاز برسید به این کار ادامه دهید.

۷. چاقوتان را همانطور که معمولا نگه می‌دارید در دست بگیرید و از بالای پیاز شروع به بریدن کنید. برش‌ها تا پایین در کل پیاز ایجاد کنید.

۸. برش‌ها را تا حد امکان نزدیک یکدیگر بزنید. حداقل پنج برش روی پیاز متوسط ​​ایجاد خواهید کرد.

۹. پیاز را ۹۰ درجه بچرخانید، چاقو را طوری نگه دارید که در حالت عادی نگه می‌دارید و برش‌های دیگری را روی برش‌هایی که ایجاد کردید بزنید تا تکه‌های کوچک مربعی در پیاز ایجاد کنید. ‌آنها از هر طرف حدود ۲ میلی‌متر خواهند بود.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 1 و 9 برابر است با؟