انتخاب ظروف نچسب یا ظروف استیل؟

توسط پویان‌مهر

اکثر افراد هنگام خرید ظروف آشپزخانه نمی‌دانند ظروف نچسب تفلون بخرند یا ظروف استیل بدون پوشش و معمولی. این سؤال آن‌طور که به نظر می‌رسد پاسخ ثابتی ندارد، بلکه به سلیقه‌ی شخصی بستگی دارد.

ظروف نچسب (تفلون)

استفاده و شستشوی ظروف نچسب تفلون آسان است، از آنجایی‌که پوشش صیقلی و لیز این ظروف از چسبیدن غذا جلوگیری می‌کند، شستشوی آن آسان‌تر است. آشپزهایی که به سلامتی اهمیت می‌دهند هنگام استفاده از ظروف نچسب در مقایسه با ظروف بدون پوشش روغن کمتری مصرف می‌کنند.

سطح این ظروف احتمالاً زیان‌هایی نیز دارد. برخی دانشمندان، محیط‌زیست شناسان و گروه مدافع مصرف‌کنندگان در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده در ظروف نچسب موجود در بازار ازجمله پلی تترا فلورو اتیلن (PTFE) که معمولاً با نام تفلون شناخته می‌شود، اظهار نگرانی کرده‌اند. بیشترین نگرانی مربوط به ماده‌ی شیمیایی سولفانات پرفلورکتانوئیک (PFOA) است.

استفاده از ظروف نچسب شما را در معرض PFOA قرار نمی‌دهد، چون این ماده‌ی شیمیایی فقط در فرآیند تولید قابل‌رؤیت است نه در ظروف نهایی. قرار دادن ماهی‌تابه‌ی نچسب در معرض دمای بالا باعث آزاد شدن مواد شیمیایی سمی بالقوه در هوا می‌شود، بنابراین اگر از ظروف نچسب استفاده می‌کنید احتیاط کنید:

  • هیچ‌گاه ماهیتابه را خالی روی شعله قرار ندهید.
  • شعله را روی متوسط یا کم تنظیم کنید.
  • اگر پوشش ماهیتابه پوسته‌پوسته‌شده آن را دور بیندازید.

در پایان، ماهی‌تابه‌های نچسب تأثیر سرخ کردن و برشته کردن ماهی‌تابه‌های استیل را ندارند. در عوض، غذا کم‌وبیش با آب خودش پخته می‌شود. همچنین می‌توانید ظروف نچسب سازگار با محیط‌زیست، از جمله ظروف نچسب سرامیکی خریداری کنید.

ظروف استیل

با ماهی‌تابه‌های بدون پوشش استیل غذا سرخ‌شده، قهوه‌ای و خوشمزه می‌شود (که واکنش میلارد نام دارد). این ظروف دوام بیشتری دارند، چون پوششی ندارند که نگران حفظ و نگهداری از آن باشید. از آنجایی‌که دستگیره‌های آن از مواد نسوز یا حتی از جنس استیل ساخته‌شده است، می‌توان آن را در فر قرار داد. عیب ظروف استیل آن است که تمیز کردن غذای سوخته و چسبیده روی آن پرزحمت است.

کدام را انتخاب کنم؟

برای پختن تخم‌مرغ، پنکیک و غذاهایی که به ماهیتابه می‌چسبند یک یا دو ماهیتابه‌ی نچسب بخرید و برای غذاهای دیگر ظروف استیل بدون پوشش باکیفیت بخرید. مثلاً نیازی نیست شیرجوش یا کتری نچسب بخرید چون معمولاً موادی که درون این ظروف می‌ریزید مایع‌اند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 7 را با هم جمع نمایید.