استفاده و مراقبت از ظروف نچسب

توسط پویان‌مهر

پوشش‌های نچسب در ظروف و ابزار آشپزی به‌طور یکسان ایجاد نشده، اینکه چه مدت یک پوشش نچسب دوام می‌آورد، تنها به شما بستگی دارد. در حالی که برخی از تولیدکنندگان شما را به مراقبت کامل از این ظروف دعوت می‌کنند، برخی دیگر تنها به ارائه توصیه‌های کلی می‌پردازند، بنابراین مخلوطی از این راهنمایی‌ها می‌تواند گیج‌‌کننده باشد. با روش مراقبت و نکته‌های استفاده از ظروف و تابه نچسب که خدمت‌تان ارائه می‌کنم، شما قادر خواهید بود که عمر ظروف خود را بیشتر کنید.

۱- مزایای استفاده از تابه، ظروف پخت‌وپز و ظروف پخت نان و شیرینی

باکمی مراقبت، از تابه نچسب مدت بیشتر لذت می‌برید. این نوع ظروف پخت‌وپز معمولاً قیمت مناسبی دارند، در هنگام حمل سبک هستند، راحت شسته می‌شوند و جداشدن غذا در آنها با ساده‌ترین روش صورت می‌گیرد. با این روش از پوشش‌دهی، روغن کمتری در هنگام آشپزی مورد نیاز بوده بنابراین از لحاظ سلامتی مفیدتر است. می‌توان گفت که تابه‌های نچسب نسبت به سایر ظروف و ابزار آشپزی مطلوبیت بیشتری دارند. به بیان مختصر، صرف‌نظر از اینکه چقدر مراقب لایه نچسب داخل ظرف باشند، ظروف نچسب برای آشپزی که عجله دارد زمان می‌خرد. همچنین اندازه و انواع مختلف ظروف نچسب برای انواع آشپزی و پخت‌وپز در بازار موجود است.

۲- نکته‌ای در مورد کیفیت تابه نچسب و محدوده قیمت آن

قیمت تابه نچسب محدوده وسیعی دارد زیرا تولیدکنندگان از فرآیندهای مختلفی در ساخت آن استفاده می‌کنند. برخی از فرآیندهای آنان از روش پوشش‌دهی ظروف نچسب استاندارد متفاوت بوده و از سوی دیگر قیمت بالایی دارند. اگر فکر می‌کنید که قیمت ظروف نچسب نسبت به سایر ظروف کمترین مقدار است، باید بدانید که تابه‌های آشپزی نچسب قیمت بالایی در مقایسه با سایر انواع ظروف دارند. در حالت کلی، پرداخت بالاترین قیمت به این معنی نیست که این تابه‌ها عمر طولانی دارند، ظروفی که دارای پوشش سرامیکی هستند نیز دوام زیادی در آشپزخانه دارند. توجهی که شما به تابه نچسب می‌کنید عمر آن را کوتاه یا بلند می‌کند. اگر می‌خواهید زیاد دوام بیاورد، روش نگهداری ما را استفاده کنید و از پخت‌وپز لذت ببرید.

بجز در شرایطی که ممکن است به هر دلیلی نیاز باشد تابه را عوض کنید پوشش داخلی آن به‌مرور زمان از بین می‌رود. دوام آنها بستگی به تعداد دفعات استفاده دارد، کیفیت پوشش بستگی به کیفیت مراقبت شما دارد.

۳- نکته‌ای در رابطه با ایمنی پوشش نچسب

در گذشته در رابطه با خطراتی که ممکن است این ظروف روی سلامتی داشته باشند نگرانی‌هایی وجود داشت، اما تولیدکنندگان مواد مورد استفاده در این ظروف را به گونه‌ای اصلاح نمودند که چارچوب ایمنی حفظ‌شده و آسیبی به سلامت انسان نمی‌زند.

این بدان معناست که مواد شیمیایی که در اثر حرارت دیدن تابه روی حرارت بوجود می‌آیند در محدوده استانداردهای ایمنی قابل قبول است. جنبه ایمنی این ظروف به این موضوع برمی‌گردد که وقتی این ظروف داغ می‌شوند، مواد شیمیایی از این سطوح وارد غذا می‌شود. اگر به‌درستی از تابه نچسب استفاده شود، مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. البته باید گفت که کسانی که حساس هستند حتی با کوچک‌ترین مقدار از مواد شیمیایی دچار مشکل می‌شوند. بنابراین استفاده از این نوع تابه‌ها یک انتخاب شخصی است.

توجه داشته باشید که همه فرآیندهای کارخانه‌ای از مواد نگران‌کننده استفاده نمی‌کنند. پوشش‌های نچسب از جنس سرامیک، هیچ نوع ماده شیمیایی ساطع نمی‌کند و به‌نظر می‌رسد که گزینه‌ی خوبی باشند.

در غیاب ویژ‌گی‌های تابه‌های نچسب برای اطمینان از رعایت نکات ایمنی، فقط از شعله‌های کم استفاده کنید. وقتی تابه شروع به پوسته‌پوسته شدن پوشش کرد، از استفاده از آن صرف‌نظر کنید تا ذرات پوشش نچسب وارد غذا نشود.

۴- قبل از استفاده از تابه نچسب آن را بشویید

قبل از اولین استفاده از تابه، آن را با آب گرم و صابون با دست بشویید تا هرگونه بقایا، گرد و خاک یا روغن احتمالی که در کارخانه یا در طی حمل روی آن نشسته است پاک شود. به‌خوبی آبکشی کرده و خشک نمایید. هیچ نیازی به «آماده‌سازی» یا «ترمیم» پوشش نچسب نیست. بعد از اولین شستشو آماده استفاده است.

۵- فقط از ابزار ایمن در تابه نچسب استفاده کنید

برخی از تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که می‌توانید از وسایل فلزی در تابه‌های آنها استفاده کنید. به بیان صریح، همه وسایل فلزی مثل هم ساخته نمی‌شوند. برخی ممکن است لبه‌ها یا کناره‌های تیزی داشته باشند که به تابه آسیب می‌زند. همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید و از ابزارآلات پلاستیکی (بدون لبه‌های زبر)، قاشق‌ها و کفگیرهای چوبی و ظروف سیلیلکونی مقاوم در برابر حرارت در تابه بهره بگیرید. با این روش پوشش در امان است. وقتی فقط یک بار پوشش خراش افتاد یا سوراخ شد، غذا می‌چسبد و پوشش شروع به ورقه شدن می‌کند. استفاده از وسایل مطمئن تا حد زیادی عمر تابه شما را افزایش می‌دهد.

۶- کمی روغن در تابه نچسب لازم است.

حتی در مورد تابه‌هایی که ادعا می‌کنند هیچ‌گونه روغن یا چربی نیاز ندارند، زدن روغن روی تابه از چسبیدن غذا به کف جلوگیری می‌کند. فقط مقدار اندکی روغن یا کره بزنید. از اسپری‌های روغن پخت‌وپز پرهیز کنید زیرا این مواد حاوی افزودنی‌هایی هستند که به پوشش نچسب آسیب می‌زند. همانطور که در بالا گفته‌شد، برخی از جدیدترین مدل‌های تابه‌های نچسب، به‌خصوص سرامیکی‌ها که پوشش قوی دارند در شرایط بدون روغن بهتر عمل می‌کنند. با گذشت زمان، حتی بهترین تابه‌ها هم طبیعت نچسب خود را از دست می‌دهند زیرا باقیمانده‌های کوچک غذا هم روی آن اثر گذاشته و پوشش را از بین برده‌است.

پس با تابه‌های نچسب چه کنیم؟ قبل از استفاده آنها را کمی چرب کنید، این کار عمر لایه را زیاد می‌کند. از اسپری‌های روغن دوری کنید.

۷- از دمای متوسط تا پایین برای تابه نچسب استفاده کنید.

همیشه از دمای ملایم برای تابه‌ها و قابلمه‌های نچسب استفاده کنید. اغلب پوشش‌ها تحمل دمای بالا را ندارند، حتی در ابتدای کار هم دما را زیاد نکنید. برخی از ظروف نچسب سرامیکی قادرند که تا حدی دمای بالا را تحمل کنند که برای کباب‌کردن گوشت به‌کار می‌رود، اما استفاده طولانی مدت از دمای بالا به پوشش آسیب می‌رساند. به‌عنوان یک قانون عمومی، اگر یک تکه کوچک از کره شروع به سوخت کند دما بیش از اندازه بالاست.

۸- هرگز غذا را در ظروف نچسب داخل یخچال نگذارید.

تابه‌های نچسب ظروف نگهداری غذا نیستند. کمی وقت بگذارید و باقیمانده غذا را از آنها به داخل نگهدارنده‌های غذا منتقل کنید. غذاهای اسیدی اگر مدت طولانی داخل آن باقی بمانند به پوشش آسیب می‌زنند.

۹- از تغییرات ناگهانی دما پرهیز کنید.

قبل از اینکه آب را داخل تابه داغ بریزید، بگذارید کاملاً سرد شود. تغییرات ناگهانی دما باعث می‌شود شکل تابه تاب بردارد و عملکرد آشپزی در آن تحت‌تأثیر قرار گیرد، در نتیجه پوشش هم از بین می‌رود.

۱۰- همیشه تابه‌های نچسب را با دست بشویید.

شوینده‌های ماشین ظرفشویی برای تابه‌های نچسب بسیار قوی هستند. کمی وقت بگذارید و تابه نچسبتان را در داخل آب گرم و صابون بشویید. به‌خوبی آبکشی نمایید و قبل از برداشتن خشک کنید. از یک دستمال، اسکاج یا اسفنج برای شستن تابه استفاده کنید. هرگز از وسایل خراش‌دهنده که حاوی شوینده‌های قوی هستند استفاده نکنید. تابه‌های نچسب معمولاً به‌ سرعت و به راحتی شسته می‌شوند و به کمی مالیدن نیاز دارند. مطمئن شوید که ذرات غذا روی سطح آن نمانده زیرا ممکن است بعداً دوباره پخته شده و به پوشش تچسب آسیب بزند.

۱۱- نگهداشتن درست ظروف نچسب

وقتی تابه‌های سرخ‌کردنی نچسب را برمی‌دارید، بین آنها از دستمال کاغذی استفاده کنید تا کف یکی به پوشش تابه دیگر آسیب نرساند. این کار را برای سایر ظروف نچسب مثل قالب‌های نان‌پزی و شیرینی‌پزی هم می‌توانید انجام دهید. به‌طور متناوب برای ذخیره ظروف نچسب جایی را پیدا کنید که کمترین تماس را با پوشش نچسب داشته باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 6 برابر است با؟