از ۵ اشتباه در استفاده از ظروف نچسب اجتناب کنید

توسط پویان‌مهر

پنج اشتباه رایج در استفاده از ظروف نچسب که باید اجتناب کرد

در پویان‌مهر از ما در مورد نحوه‌ی استفاده‌ی درست از ظروف نچسب سؤالات بسیاری پرسیده می‌شود. صرف‌نظر از نوع ظرف نچسب شما این پنج اشتباه رایج می‌توانند آن‌ها را خراب کنند. اگر از قاشق فلزی در ظروف نچسب استفاده می‌کنید یا برای پخت‌وپز از حرارت بالا استفاده می‌کنید، نگران نباشید ما شما را سرزنش نخواهیم کرد. چون هنگامی‌که یاد بگیرید چگونه به‌درستی از ظروف نچسب مراقبت کنید می‌توانید طول عمر ظروفتان را بسیار افزایش دهید.

۱- پخت‌وپز با حرارت بالا

هنگام استفاده از ظروف نچسب نیازی به استفاده از حرارت بالا نیست. ظروف نچسب برای استفاده از حرارت کم تا متوسط طراحی شده‌اند.

استفاده از حرارت بالا منجر به برآمدگی، ورقه شدن و کنده شدن پوشش ظروف نچسب می‌شود پس باید برای آن‌ها فقط از حرارت‌های توصیه شده استفاده کنید. اگر ظرف نچسب بیش از چند دقیقه بدون مواد غذایی روی شعله قرار داده شود ممکن است آسیب ببیند.

۲- تمیزکاری غیراصولی ظروف

اگر ظروف نچسب خود را به درستی تمیز کنید می‌توانید آن‌ها را برای مدتی طولانی نگهداری کنید. اما اگر ظروف خود را به‌درستی تمیز نکنید چربی‌های کوچک و ذرات غذایی بر روی سطح ظرف کربنیزه شده و منجر به چسبیدن غذا به کف ظرف می‌شوند. یعنی دقیقاً برعکس آنچه که ما از ظروف نچسب می‌خواهیم.

بعد از هر بار استفاده از ظروف نچسب خود، آنها را به وسیله مایع ظرف‌شویی مناسبی برای از بین بردن چربی شستشو دهید. مطمئن شوید که تمام سطوح ظرف را شسته‌ و تمام ذره‌های چربی‌ها و مواد غذایی روی آن‌ را از بین برده‌اید.

اگر در کف ظرف شما توده‌ی تیره‌ای تولید شد که با مایع ظرف‌شویی شسته نمی‌شود از روش‌ آسان و راحتی که ما در اینجا معرفی می‌کنیم برای تمیز کردن ظروف نچسب خود استفاده کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن ظروف نچسب:

  1. خمیری از جوش شیرین و آب تهیه کنید.
  2. این مخلوط را روی قسمت‌هایی از ظرف که توده‌ی سیاه در آن تشکیل شده اعمال کنید.
  3. با یک اسفنج نرم به شدت آن را بسابید.
  4. سپس با آب و مایع ظرف‌شویی آن را شستشو دهید.
  5. در صورت لزوم این مراحل را تکرار کنید.

۳- تمیز کردن ظروف با شوینده‌های قوی

یکی از بدترین و رایج‌ترین اشتباهات مردم هنگام استفاده از ظروف نچسب این است که آن‌ها را در ماشین ظرف‌شویی قرار می‌دهند.

بله شستن ظروف در ماشین ظرف‌شویی سریع است اما صادقانه بگوییم شستن آن‌ها با مایع ظرف‌شویی سریع‌تر است! استفاده از مواد شوینده قوی و آب داغ برای پوشش نچسب ظروف مناسب نیست و باعث می‌شود که پوشش ظرف تخریب شود. استفاده از مایع‌های ظرف‌شویی سوزآور و پاک‌کننده‌های قوی مخصوص ماشین ظرف‌شویی، پوشش ظروف نچسب را خشک کرده و آن را رنگ‌زدایی می‌کنند. اساساً استفاده از یک اسفنج و کمی مایع ظرف‌شویی بسیار مفیدتر خواهد بود.

۴- استفاده از روغن نامناسب برای پخت‌وپز

استفاده از روغن در ظروف نچسب واقعاً لازم نیست و ظروف نچسبِ سوئیس دایموند در واقع به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باید بدون روغن استفاده شوند.

اگر می‌خواهید از روغن استفاده کنید همیشه باید حواستان باشد که از آن در دمای مناسب استفاده کنید. برای مثال روغن زیتون هرگز نباید در حرارت‌های بالا استفاده شود. به این دلیل که استفاده از این روغن در دماهای بالاتر از نقطه دود آن باعث کربنیزه شدن آن در سطح ظرف شده و توده‌های تیره‌رنگی ایجاد می‌کند که تمیز کردنشان بسیار مشکل است.

علاوه بر این، به هیچ وجه نباید از اسپری نچسب برای ظروف نچسب استفاده شود! جالب است، نه؟ ظروف نچسب خودشان پوشش نچسب دارند بنابراین دیگر احتیاجی به این اسپری ندارند.

۵- تکه کردن غذا در ظروف نچسب با استفاده از قاشق فلزی

اگرچه پوشش‌های نچسب امروزی بسیار قوی‌تر از پوشش‌های قدیمی هستند هیچ ظرف نچسبی توانایی مقاومت در برابر لبه‌های تیز چنگال و چاقو هنگام برش غذاها و یا تیغه‌های تیز یک مخلوط‌کن را ندارد.

فراموش نکنید که حتماً هنگام پخت‌وپز در ظروف نچسب از قاشق‌های سیلیکونی یا وسایل چوبی استفاده کنید و قبل از برش غذا آن‌ها را در بشقاب بگذارید. هنگام استفاده از مخلوط‌کن در ظروف نچسب احتیاط را رعایت کنید و اجازه ندهید که تیغه‌های آن با دو طرف ظرف تماس پیدا کرده و آن‌ها را خراش دهند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 9 و 8 را با هم جمع نمایید.