نکاتی برای مراقبت بهتر از ظروف نچسب

توسط پویان‌مهر

اعتراف می‌کنم که به ظروف نچسب علاقه‌ای نداشتم. از یکی از برندهای معروف، با انگیزه پختن تخم‌مرغ یک ماهی‌تابه نچسب خریدم، و بعد از چندماه دیدم که هنوز هم تخم‌مرغ به ماهی‌تابه می‌چسبد. همیشه ماهی‌تابه را با اسپری پخت‌وپز آغشته می‌کردم و شعله را ملایم روشن می‌کردم: چه اتفاقی افتاد؟ اسپری‌های پخت‌وپز قطعاً بدترین چرب‌کننده های ماهی‌تابه نچسب هستند؟ من به این نتیجه رسیدم.

اول از همه، اگر شما هم شرایط من را دارید، شاید لازم باشد که با تمیزکاری شروع کنید و آنچه را که ندانسته خراب کرده‌اید درست کنید. استفاده از اسپری‌های پخت‌وپز باعث می‌شود ذرات غذا به ظروف بچسبد که درنتیجه غذا یکنواخت حرارت نمی‌بیند و با پوشش نچسب ماهی‌تابه نیز ترکیب می‌شود.

تمیز کردن و تعمیر

  • آل-کلد پیشنهاد می‌کند که برای تمیزکردن این ظروف از یک خمیر با نسبت‌های برابر آب و جوش‌شیرین استفاده کنید و آن را با یک اسکاج یا فرچه غیرفلزی آرام بسابید. لبه‌های ظرف را فراموش نکنید. سپس به‌خوبی آبکشی کرده و خشک نمایید.

  • برای اصلاح (یا تعمیر) سطح ماهی‌تابه مقدار کمی از روغن گیاهی داخل ماهی‌تابه بریزید و آن را در تمام سطح پخش کنید، مقادیر اضافی روغن را با حوله یا دستمال بردارید.

  • ماهی‌تابه را داخل ماشین‌ ظرف‌شویی نگذارید. برخی از سازندگان ادعا می‌کنند که ظروفشان در ماشین ظرف‌شویی آسیبی نمی‌بیند، اما دمای بالا و شوینده‌های قوی ماشین‌ ظرف‌شویی ماهی‌تابه را خیلی سریعتر از خیساندن در سینک ظرف‌شویی خراب می‌کند.

در استفاده بهتر از این ظروف متعهد شوید

  • اسپری‌های پخت‌وپز را کنار بگذارید، مگر اینکه بخواهید مراحل توضیح داده‌شده را دوباره تکرار کنید. از ظروف نگهداری روغن استفاده کنید و آن را با روغن مورد علاقه‌تان پرکنید، از افزودنی‌هایی که در ساخت اسپری‌های سنتی استفاده می‌شود اجتناب کنید (مثل لسیتین سویا).

  • مقدار کمی چربی، روغن یا کره روی ماهی‌تابه سرد، قبل از اینکه شعله را روشن کنید، بریزید و به‌خوبی آن را روی تمام سطح ماهی‌تابه پخش کنید. هدف این است که سطح نچسب ماهی‌تابه را با اضافه‌کردن چربی تقویت کنیم. اگر روغن دیر به ماهی‌تابه اضافه شود، یعنی وقتی که ماهی‌تابه خیلی داغ است، روغن مستقیماً جذب غذا شده و به سطح ماهی‌تابه نچسب کمکی نمی‌کند.

  • همیشه از کفگیرها و قاشق‌های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید تا روی سطح ماهی‌تابه خط نیفتد. به بهانه اینکه کفگیرهای چوبی یا پلاستیکی در ماشین ظرف‌شویی هستند از قاشق‌های فلزی در ماهی‌تابه استفاده نکنید (در این صورت گناه از شماست).

  • به‌منظور اینکه سطح ماهی‌تابه در بهترین حالت عملکرد خود باقی بماند، هر چند وقت یکبار به سطح آن رسیدگی کنید.

  • از زمان دور انداختن ماهی‌تابه آگاه باشید. متوسط طول عمر یک ماهی‌تابه نچسب حدود ۵ سال است. من چند ماهی‌تابه با کیفیت خوب در آشپزخانه دارم که بیشتر از این مدت زمان از آنها استفاده کرده‌ام، اما این نکته را هم باید بگویم که نسبت به سایر ماهی‌تابه‌ها از آنها کمتر استفاده شده‌است. اگر کف ماهی‌تابه شروع به کنده‌شدن یا پوسته‌پوسته‌شدن بکند باید بدانید که در آخرین روزهای عمرش قراردارد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 1 و 9 برابر است با؟