رنگ‌های غذایی طبیعی

توسط پویان‌مهر

برای رنگ کردن مواد غذایی، اعم از رویه خامه‌ای کیک، مایه کیک، میلک‌شیک‌ها یا پنکیک‌ها نیازی نیست که به سراغ رنگ‌های مصنوعی بروید. میوه‌ها و سبزیجات روزمره معمولی زیادی وجود دارند که می‌توانند این کار را انجام دهند. از این نمونه‌های خاص استفاده کنید، اما از بابت این فرضیه خیالتان راحت باشد: اگر هنگام لمس کردن چیزی دستتان رنگی شد، از آن می‌توان در رنگ‌کردن موادغذایی استفاده کرد.

1- چغندر = صورتی تا سرخابی

در صورتی که رنگ صورتی روشن می‌خواهید چغندر رنده شده را می‌توانید در پارچه کتانی یا چیت ریخته و آب آن را بگیرید. برای رنگ سیر و تیره تر از آب گرفته شده از چغندر کبابی استفاده کنید.

2- توت سیاه = بنفش

توت‌های سیاه با هر یک از رنگ‌های طبیعی غنی و تیره خود، موادغذایی را به رنگ بنفش زیبا در می‌آورند. برای گرفتن رنگ توت، همچون سایر توت‌ها فقط کافی است که آب میوه تازه را بگیرید. برای رنگ کردن مقداری رویه خامه‌ای کیک فقط چند عدد توت را در پارچه کتانی یا چیت موصلی بریزید سپس پارچه را بپیچانید و آب آنها را بگیرید و به مواد اضافه کنید تا رنگی شوند. برای رسیدن به رنگ دلخواه از توت بیشتری استفاده کنید.

3- بلوبری‌ها = آبی روشن

آب بلوبری به رنگ بنفش است، اما برای طیف رنگی آبی روشن بکار می‌رود. در این عکس می‌توانید تفاوت رنگ عصاره بلوبری موجود در روی رویه کیک و رنگ عصاره همزده در داخل آن را مشاهده کنید.

برای مقدار اندکی رنگ، بلوبری‌های یخ‌زده یا تازه در پارچه کتانی یا چیت موصلی بریزید و فشار دهید تا آب آن خارج شود؛ برای مقدار بیشتر رنگ، بلوبری‌ها را در مخلوط‌کن یا غذا ساز بریزید و سپس پوره را از صافی رد کنید. برای رنگ ملایم‌تر اما آبی‌تر از بلوبری‌های تازه استفاده کنید. برای رنگ تیره‌تر اما با طیف رنگی بنفش‌تر آب بلوبری را بجوشانید تا حجم آن به نصف برسد.

4- گیلاس‌ها = صورتی تا قرمز

از گیلاس‌ها مانند سایر توت‌ها، رنگ‌های غذایی طبیعی بسیار عالی به‌دست می‌آید. همچون سایر بلوبری‌ها، برای به‌دست‌آوردن کمی رنگ و رنگ صورتی روشن فقط چند گیلاس را در پارچه کتانی یا چیت موصلی بریزید سپس پارچه را بپیچید و مقداری از آب میوه را برای رنگ‌آمیزی بگیرید. برای رنگ تیره‌، گیلاس‌ها را بعد از گرفتن هسته‌هایشان در مخلوط‌کن یا غذا‌ساز بریزید، از صافی رد کنید و بجوشانید تا حجم آب‌میوه به نصف برسد. عصاره رنگی حاصل را بگذارید سرد شود و سپس استفاده کنید.

می‌توانید از توت‌فرنگی نیز برای رنگ صورتی ملایم استفاده کنید!

5- کلم قرمز= آبی

برای به‌دست آوردن رنگ غذا از کلم قرمز به کمی زحمت اضافی نیاز است، اما در مجموع رنگ آبی خالص ارزش آن را دارد. یک چهارم کلم قرمز را خرد کنید؛ کلم خرد‌شده را در داخل شیرجوش بریزید و به آن 1 فنجان آب اضافه کنید. مخلوط کلم و آب داخل شیرجوش را بجوشاند سپس شعله را کم کنید تا کلم در حالت نیم‌جوش به مدت 20 دقیقه بپزد. کلم‌های پخته را از صافی رد کنید یا از آب آن جدا کنید و دور بریزید. 1 قاشق چای‌خوری جوش شیرین را به مایع بنفش اضافه کنید و هم بزنید تا رنگ آن به رنگ آبی تغییر کند. مایع را بجوشانید تا حجم آن به نصف برسد یا حتی بیشتر بجوشانید تا به رنگ آبی سیر و تیره‌تری برسید. بگذارید سرد شود و به عنوان رنگ آبی غذا استفاده کنید.

6- اسفناج یا کیل/ کلم‌پیچ = سبز

اسفناج و سایر سبزیجات با برگ‌های تیره مانند کلم پیچ دقیقاً همانطور که تخته آشپزخانه شما را رنگی می‌کنند، سایر غذاها را هم رنگی خواهند کردند. بعد از پوره‌کردن در مخلوط‌کن یا غذاساز از یک الک یا آبکش ریز رد کنید و برای رنگ غذای سبز استفاده کنید.

7- زردچوبه = زرد تا نارنجی

از ادویه زردچوبه بیشتر به خاطر رنگ آن استفاده می‌شود. به عنوان رنگ غذا شما را نا‌امید نمی‌کند. از زردچوبه می‌توان به‌طور مستقیم و فقط با مخلوط‌کردن پودر آن به مواد استفاده کرد. در صورتی که رنگ سنتی‌تری را دوست دارید، 1 قاشق چای‌خوری از زرد چوبه را در یک دوم فنجان آب حل کنید سپس مخلوط حاصل را بجوشانید تا حجم آن به نصف برسد. از مقدار کم آن برای رنگ زرد و از مقدار بیشتر آن برای رنگ نارنجی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که از زعفران نیز می‌توان برای طیف رنگی زرد تا نارنجی استفاده کرد اما خیلی گرانتر از زردچوبه است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 8 و 9 برابر است با؟