روش نگهداری قارچ تازه

توسط پویان‌مهر

اگر روش صحیح نگهداری از قارچ را یاد بگیرید قارچ‌های شما بیشتر از یک هفته تر و تازه خواهند ماند. این کار بسیار راحت است. در اینجا روش صحیح نگهداری از قارچ را به شما آموزش می‌دهیم.

تمام قارچ‌ها را بدون آنکه بشویید در یک پاکت کاغذی قهوه‌ای رنگ بریزید و درِ پاکت را تا بزنید. سپس پاکت را در محفظۀ اصلی یخچال قرار دهید. این روش برای تازه‌ماندن قارچ مؤثر است زیرا پاکت کاغذی رطوبت اضافی قارچ‌ها را جذب می‌کند و درنتیجه مانع آبکی شدن یا کپک‌زدن قارچ‌ها می‌شود.

روش نگهداری قارچ در یخچال

  • قارچ‌ها را در جامیوه‌ای یخچال قرار ندهید. زیرا این قسمت از یخچال بسیار مرطوب است.
  • قارچ‌ها را در نزدیکی یا کنار غذاهایی که دارای طعم و بوی قوی هستند قرار ندهید. زیرا قارچ مانند اسفنج بوی غذاهای اطراف را به خود جذب می‌کند.
  • مراقب باشید که غذاهای دیگر را روی پاکت محتوی قارچ‌ها انباشته نکنید. زیرا قارچ‌های له‌شده و کبود ظاهر خوشایند و اشتهاآوری ندارند و طول عمر آنان نیز کوتاه است.
  • ماندگاری برخی انواع قارچ‌ها در یخچال بهتر از برخی دیگر است. برای صرفه‌جویی در هزینه و ممانعت از هدررفتن قارچ‌ها، زمانی قارچ خریداری کنید که تصمیم دارید با قارچ غذا درست کنید.
  • اگر مجبور هستید قارچ‌ها را بیشتر از یک هفته نگهداری کنید بهتر است آنها را فریز یا خشک کنید.

فریزکردن قارچ

قارچ به خوبی فریز می‌شود و بهتر است به‌محض آنکه توانستید آنها را فریز کنید. قارچ‌ها را به مدت طولانی در یخچال نگهداری نکنید و قبل از آنکه خراب شوند آنها را فریز کنید.

اگر مقدار زیادی قارچ دارید مقداری از آنها را برای مصرف اکنون خود در یخچال بگذارید (با همان روشی که قبلاً گفتیم) و بقیۀ قارچ‌ها را برای مصارف بعدی فریز کنید. در مورد میزان قارچ مصرفی خود برای هفتۀ بعدی واقع‌نگر باشید. به این ترتیب می‌توانید براساس میزان نیازِ اکنون خود قارچ بردارید و بقیه را بدون آنکه خراب شوند فریز کنید.

قارچ‌ها باید قبل از منجمدشدن پخته شوند. این کار موجب توقف فعالیت آنزیم می‌شود؛ درنتیجه، کیفیت قارچ‌ها حفظ می‌شود. پس این مرحله را نادیده نگیرید.

روش خشک کردن قارچ

اگر فریزر شما فضای کافی برای نگهداری قارچ‌های فریزشده ندارد می‌توانید قارچ‌ها را خشک کنید. درصورت نیاز هنگام مصرف قارچ می‌توانید قارچ‌های خشک‌شده را دوباره هیدراته کنید. ضمناً قارچ‌های خشک‌شده فضای خیلی کمی از بوفۀ آشپزخانه را اشغال می‌کنند. برای خشک‌کردن قارچ از فر با حرارت پایین یا دستگاه میوه خشک‌کن استفاده کنید. بعد از خشک‌شدن قارچ‌ها آنها را در ظرف دردار و هواناپذیر بریزید و هنگام نیاز از آنها استفاده کنید.

اگر تا به‌حال قارچ خشک نکرده‌اید ابتدا مقدار کمی از آنها را خشک کنید و ببینید آیا این نوع قارچ را دوست دارید یا خیر. وقتی روش خشک‌کردن قارچ را یاد گرفتید پی خواهید برد که قارچ خشک‌شده نیز به خوبی و خوشمزگی قارچ تازه است. اگر قارچ خشک‌شده را پسندیدید می‌توانید در پخت سوپ خود از آن استفاده کنید.

با قارچ‌هایی که روی دستتان مانده چه کنید؟

اگر هنوز مقدار زیادی قارچ دارید و نمی‌دانید با آنها چه کنید و از طرفی احتمال خراب‌شدن آنها وجود دارد چند راه‌کار به شما نشان می‌دهیم تا زودتر قارچ‌ها را مصرف کنید. می‌توانید در تهیۀ پاستا از قارچ استفاده کنید، روی پیتزا را با قارچ بپوشانید. همچنین هنگام تهیۀ سوپ از قارچ استفاده کنید یا قارچ‌ها را در کره سرخ کنید و آنها را روی همبرگر خود بگذارید. قارچ سرخ‌شده می‌تواند بخشی خوشمزه در کنار استیک گوشت شما باشد. کافی است به مجموعه دستورالعمل‌های غذایی خود نگاهی بیندازید آن‌گاه می‌بینید که غذاهای زیادی وجود دارد که می‌توانید هنگام تهیۀ آنها با ریختن یک مشت قارچ، خوراکی خوشمزه تهیه کنید و طعمی لذیذ به بشقاب غذای خود بدهید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 8 و 2 برابر است با؟