آب معدنی چیست؟ فواید آن در تغذیه

توسط پویان‌مهر

شاید همه آب‌ها در ظاهر یکسان به‌نظر برسند، اما آب‌های معدنی به خاطر مواد معدنی طبیعی موجود در خود کمی متفاوت هستند. عده‌ای ادعا می‌کنند که آب‌های معدنی به افزایش میزان مواد معدنی موجود در بدن کمک می‌کنند و فرد با نوشیدن آن‌ها سالم‌تر می‌شود. طعم هر یک از این آب‌ها نسبت به هم کمی متفاوت است، بنابراین، ارزشش را دارد که آب‌های معدنی را به عادات نوشیدن خود اضافه کنید.

در اصل، منشاء آب‌های معدنی از چشمه‌هایی است که به داشتن مواد معدنی متنوع از قبیل نمک‌ها و ترکیبات گوگردی معروف هستند. آب‌های معدنی ممکن است بدون گاز یا گازدار (معروف به کربناته یا جوشان) باشند. در اصل و طبق مقرارت سازمان غذا و دارو «کل مواد آلی و غیرآلی محلول» در آب‌های معدنی که از منابع آب‌های زیرزمینی سرچشمه می‌گیرند، نباید کمتر از ۲۵۰ قسمت در میلیون باشد. آب‌های معدنی از اعماق زمین می‌آیند.

خنک و مطبوع به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ از قرار معلوم، خیلی زیاد. آب‌های معدنی از مقادیر سدیم، منیزیوم، روی و کلسیم و همچنین سایر مواد معدنی مفید تشکیل شده‌اند که باید بطور طبیعی به آب اضافه شده‌باشند. با توجه به این امر، در واقع می‌توان با نوشیدن آب از طعم آب منطقه‌ای آگاه شد. بنابراین، منطقی است که بعضی از آب‌های معدنی نسبت به سایر آب‌ها ارزشمندتر هستند تا جایی که به تمام نقاط دنیا ارسال می‌شوند.

نحوه مصرف آب‌های زیرزمینی

نوشیدن آب‌های معدنی بهترین روش مصرف آن‌ها است. یکی از شیوه‌های جالب برای فهمیدن مزه آب یک منطقه‌ این است که در حین بازدید، بدنتان را با آب آن محل آب‍رسانی نیز ‌کنید. همچنین بعضی از سرآشپزها آب‌های معدنی را بهترین مایع برای عصاره‌گیری، آب‌پز کردن تخم‌مرغ یا ماهی‌، پختن سوپ و نان یا دیگر روش‌های پخت و پز با آب معرفی می‌کنند که فرد می‌تواند طعم جزئی از مواد معدنی خاص را احساس کند.

آیا خیلی فرق می‌کند؟ شاید، اما باید ذائقه خود را به تغییرات در سبک نوشیدن خود عادت دهید. به حتم امتحان مقدار کم از آب‌های معدنی مختلف در غذاها و نوشیدنی‌ها ضرری ندارد. شاید دستورالعمل غذای جدیدی را پیدا کنید که طعم آن با آب‌های معدنی عالی بنظر برسد یا موجب می‌شود که مزه خورش بیشتر طعم غذای خانه را ‌دهد.

آب معدنی چه طعمی دارد؟

همانطور که پنیر به داشتن طعم و بوی محلی خود می‌نازد، آب‌های معدنی نیز طعم زمین منطقه خود را دارند. مزه آب مناطق غنی از آهک، معمولی، مطبوع و کمی شور است اگر مشغول نوشیدن آب معدنی منطقه‌ غنی از هالیت/ سنگ نمک هستید، انتظار طعم غلیظ نمک را داشته باشید؛ مناطقی که سنگ‌های آهن زیادی دارند طعم آب آن‌ها تند و تلخ (فلزی) است.

در کل، آب‌های معدنی مزه‌ای شبیه آب دارند و اغلب اثبات‌شده که تفاوت‌های مواد معدنی در آن‌ها جزئی است. با این حال اگر به طعم‌های خاص مانند طعم گوگرد حساسیت دارید شاید بخواهید از نوشیدن آب مناطق ساحلی صرفنظر کنید، در آب این مناطق مواد معدنی یافت می‌شود.

نگهداری

آب‌های معدنی را در بطری، پارچ‌های شیشه‌ای، لیوان‌های مخصوص سفر یا در هر ظرف نگهداری مناسب مایعات می‌توان نگهداری کرد. آن‌ها فاسد نمی‌شود و لازم نیست که به صورت خنک نگهداری شوند. تا زمانی که آب را بخار یا تقطیر نکنید مواد معدنی آب از بین نمی‌روند.

تغذیه و فواید آب معدنی

فواید آب معدنی برای بدن به نوع مواد معدنی موجود در آن بستگی دارد. آب‌های معدنی نباید جایگزین غذا برای تامین مواد معدنی در رژیم غذایی شوند، اما می‌توانند میزان مواد مغذی دریافتی را افزایش دهد.

مقایسه آب معدنی با آب‌ مقطر

به حتم متوجه شده‌اید که هنگام استفاده از دستگاه بخور یا اتوی بخار، دستگاه به آب مقطر نیاز دارد. از آنجا که مواد معدنی ممکن است بر فلزات و دنده‌ها اثر منفی بگذارند، برای ماشین‌آلات از آب‌‌های زدوده شده از مواد معدنی استفاده می‌شود اما این آب‌ها بی‌خاصیت و بی‌بو هستند و چندان مناسب نوشیدن نیستند. آب‌های معدنی طعم‌دار هستند و اغلب به خاطر مواد معدنی موجود در خاک و طبیعت پیرامون خود مزه خوبی دارند.

باورهای غلط

آب معدنی لزوماً سالم‌تر از آب لوله‌کشی نیست. بسیاری از مواد معدنی و مواد مغذی از آبی به‌دست می‌آید که از راه سینک دفع می‌شود. اگر دوست دارید که از مواد معدنی موجود در آب لوله‌کشی خود آگاه شوید، آب را آزمایش کنید و آنگاه با آب خریداری‌شده مقایسه کنید. ممکن است که نتیجه حاصل موجب شگفتی شما شود، به خصوص، اگر منشاء آب لوله‌کشی از چاه زیرزمینی باشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 3 را با هم جمع نمایید.