پرطرفدارترین غذاهای خاورمیانه

توسط پویان‌مهر

هر سبکی از آشپزی، غذاهای پرطرفدار مخصوص به خودش را دارد. مثلا در بین غذاهای انگلیسی، خوراک ماهی وسیب زمینی سرخ کرده، شناخته شده و معروف است؛ غذاهای ایتالیایی را با بشقاب‌های پاستای بی‌نظیرش می‌شناسند و در خاورمیانه، «حُمُص» بسیار معروف است؛ با این حال می‌توان به غذاهای گوناگونی در سبک‌های مختلف آشپزی در جهان، اشاره کرد.

در ادامه می‌خواهیم شما را با معروف‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین غذاهای خاورمیانه‌ای و دستور پخت هریک از آنها، آشنا کنیم.

حُمُص

اولین غذایی که خدمتتان معرفی می کنیم، می‌توان گفت شناخته شده ترین غذای خاورمیانه یعنی «حُمُص» است که با نخود لِه شده، تاهینی، روغن زیتون، سیر و آب‌لیمو درست می‌شود. حمص، پیش غذای لذیذی است که با نان پیتا( نوعی نان پاکتی شکل است که برای این غذا بسیار استفاده می‌شود) و سبزیجات، سِرو می‌شود ولی با این حال آن را بصورت ساندویچ نیز درست می‌کنند.

تاهینی

از تاهینی می‌توان بعنوان غذایی محبوب، شناخته شده و پراستفاده، یاد کرد. از ارده‌ی کنجد در بسیاری از غذاهای خوب خاورمیانه‌ای استفاده می‌شود. از تاهینی می‌توان بعنوان مواد اولیه‌ی یک غذا استفاده کرد یا آن را تنها یا به همراه غذایی دیگر سرو کرد. همچنین می‌توان از تاهینی در بشقاب مزه نیز استفاده کرد.

فلافل

اگر از کسی بپرسید که معروف ترین غذای خاورمیانه چیست، اگر پاسخِ او حمص نباشد به احتمال زیاد فلافل را انتخاب می کند. این غذای معروف در واقع یک توپِ سرخ شده است که از نخود، پیاز و ادویه‌جات تهیه می‌شود. فلافل هم بعنوان پیش غذا در بشقاب‌های مزه‌ی خاورمیانه‌ای سرو می شود و هم می‌توان از آن بعنوان پروتئین در بشقاب سبزیجات استفاده کرد. ساندویچ فلافل با نان پیتا به‌ همراه سالاد اسرائیلی ترکیب بی‌نظیری را تشکیل می‌دهند.

تبوله

تبوله نوعی سالاد است که با بلغور گندم، نعناع، جعفری و سبزیجات تهیه می‌شود. تبوله را می‌توان بعنوان پیش غذا یا یک ناهار سبک، عالی و سالم، سرو کرد.

نان پیتا

نان پیتا نقش مهمی در فرهنگ غذاییِ خاورمیانه‌ای، ایفا می‌کند. نان پیتا معمولا با هر غذایی سرو می شود. نان پیتا را بصورتِ گرم، بِرِشته، نرم و خیمری شکل یا بصورتِ شکم پر تهیه می کنند. از نان پیتا می‌توان بعنوان یک نان چند منظوره در آشپزی خاورمیانه، نام برد.

باقلوا

در خاورمیانه، baklava را معمولا بصورت «باقلوا» بیان می‌کنند. برخلاف نحوه‌ی بیان این دو کلمه که ممکن است با هم متفاوت باشند، مزه‌یِ هر دوی‌ آنها بسیاز نزدیک به هم است. یونانی ها در باقلوا از عسل استفاده می‌کنند در حالیکه در خاورمیانه از عصاره‌ی پرتقال یا گلاب در شربت شیرینِ مخصوص باقلوا، استفاده می‌کنند. تهیه‌ی این دسر خوشمزه، ممکن است زمان زیادی ببرد ولی به زحمت آن می‌ارزد!

بابا غنوش

بابا غنوش غذای محبوب افراد گیاه‌خوار است. بابا غنوش یک ترکیب خامه‌ای و نرم است که با تاهینی و بادمجان، یک ترکیب بی نظیر برای تهیه‌ی نان پیتای شکم پر و سبزیجات است.

قهوه‌ی ترک

مردم خاورمیانه تمایل دارند قهوه‌شان بسیار تلخ باشد و برای اینکار قهوه‌ی ترک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. قهوه‌ی ترک در ترکیب با هِل، مزه‌اي قوی ایجاد می‌کند. این قهوه با احتیاط فراوان در ایبریک (قهوه‌جوش مخصوصِ تهیه‌ی قهوه‌ی ترک) تهیه شده و به مدت یک دقیقه در آن می ماند و سپس سرو می شود. با این کار دانه‌های قهوه در فنجان ته‌نشین می‌شوند. به قول یک ضرب‌المثل ترکی: «قهوه باید مثل جهنم تاریک، مثل مرگ قوی و مثل عشق خوشمزه باشد»

لکوم (نوعی شیرینی ترکی)

لُکوم، نوعی آبنباتِ بسیار خوشمزه‌ی خاورمیانه‌ای است که به سادگی با شکر و نشاسته‌ی ذرت تهیه می‌شود که هم بسیار وسوسه برانگیز بوده و هم مزه‌ی آن فراموش نشدنی است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 5 برابر است با؟