لیموترش چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

لیموترش‌ها از جمله مرکبات سبزرنگ کوچکی هستند که تشخیص آن‌ها بسیار راحت است. متداول‌ترین این نوع میوه‌ها لیموترش‌های ایرانی هستند که به نام لیموی بیرس (Bearss) یا لیموی تاهیتی (Tahitian) نیز شناخته می‌شوند. اکثر درختان لیموترش تجاری جهان در مکزیک یافت می‌شوند، این کشور کشوری است که بیش‌ترین میزان لیموترش را نیز مصرف می‌کند. از لیموترش در غذاهای سرتاسر جهان استفاده می‌شود. اگرچه بسیاری از مردم با آب‌لیموی بطری‌شده آشنا هستند، اما استفاده از لیموترش تازه واقعاً می‌تواند طعم غذا و نوشیدنی‌های شما را متفاوت کند. خبر خوب این است که لیموترش در تمام طول سال در اکثر بازارها وجود دارد. ترفندهایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای انتخاب بهترین و آبدارترین لیموترش استفاده کنید. به علاوه، می‌خواهید بدانید که چگونه از لیموترش در دستورات غذایی استفاده می‌شود.

لیموترش چیست؟

لیموترش ایرانی میوه‌ای است که اکثر مردم آن را به عنوان «لیموترش» می‌شناسند، لیموترش‌هایی که در بازارها فروخته می‌شوند به طور معمول زمانی که به رنگ سبز تیره شوند، برداشت و فروخته می‌شوند. لیموترش‌ها زمانی که برسند، به رنگ زرد روشن درمی‌آیند. وقتی این امکان باشد که بتوانند روی درخت برسند، آبدارتر نیز می‌شوند. لیموترش‌های ایرانی معمولاً تا قطر ۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند و شکل گرد و کمی بیضی دارند. این نوع لیموترش بدون هسته است و گوشت آن سبز مایل به زرد کم‌رنگ است.

به طور کلی، لیموترش‌ها قبل از استفاده فقط نیاز به شستشوی سریع دارند. پوست آن‌ها را می‌توان کند و یا می‌توان خود میوه را برید و یا به عنوان چاشنی از آب‌میوه‌ی آن و یا از خود میوه به صورت قاچ‌شده استفاده کرد. لیموترش‌ها عمدتاً ارزان‌قیمت هستند، هرچند قیمت آن‌ها بسته به فصل و کمبود محصول ممکن است متغیر باشد.

نحوه‌ی استفاده از لیموترش‌ها

لیموترش را می‌توان به دو قسمت طعم‌دهنده‌ی اصلی تقسیم کرد: پوست و آب‌میوه. برای کندن پوست، میوه را با آب بشویید و خشک کنید. رنده‌ی کوچک دستی یا رنده را روی سطح بیرونی حرکت دهید و فقط قسمت سبز پوست را جدا کنید، و از کندن مغز سفید تلخ زیرین آن خودداری ‌کنید.

برای به دست آوردن آب‌لیموی تازه‌ی فشرده، لیموترش را از وسط نصف کرده و آن را فشار داده و آب‌میوه‌اش را خارج کنید، این کار را می‌توانید با دست یا با انواع آب‌میوه‌گیری‌های مرکبات به صورت دستی یا برقی انجام دهید، با استفاده از میوه در دمای اتاق، میزان آب‌میوه را به حداکثر برسانید. قبل از برش دادن لیموترش، آن را با کف دست خود روی پیشخوان بغلتانید و حدود ۱۰ ثانیه فشار محکمی به آن وارد کنید. لیموترش متوسط یک قاشق غذاخوری یا بین ۱۵ تا ۳۰ گرم آب‌میوه تولید می‌کند.

لیموترش‌های کامل را می‌توان به صورت برش و قاچ خرد کرد. چاشنی‌های لیموترشی برای نوشیدنی‌ها و برخی خوراک‌های غذایی، از جمله غذاهای دریایی و سالاد پرطرفدار هستند. وقتی لیموترش‌ها را روی هر کدام از این غذاها بچکانید، غذاها طعم و مزه بیش‌تری پیدا می‌کنند.

چه طعمی می‌دهند؟

لیموترش‌ها طعم ترش و اسیدی دارند و تنها کمی شیرین هستند. این میوه‌ها براق و درخشان با طعم ترش خوشمزه‌ی متمایز هستند، و تلخی آن‌ها که باعث غنچه‌ کردن لب‌ها می‎‌شود دلیلی است که چرا مانند پرتقال به طور کامل خورده نمی‌شوند.

دستورات غذایی لیموترش

معمولاً پوست رنده‌شده‌ی لیموترش را به سس سالاد و ترشی اضافه می‌کنند. همچنین می‌توان آن را در کره له کرد تا کره‌ی مرکب درست شود. از این آب‌میوه در نوشیدنی‌ها و همچنین سس‌ها و دیپ‌ها (از جمله سس گوآکامول) استفاده می‌شود، حتی گاهی اوقات آن را روی غذای آماده فشار می‌دهند. از آب‌میوه و پوست آن اغلب در دسرهای با طعم لیمو استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانید از لیموترش در بسیاری از دستورپخت‌هایی که معمولاً از لیمو استفاده می‌شود، استفاده کنید، به عنوان نمونه، برای تبدیل لیموناد به شربت لیموترش.

لیموترش‌ها را ازکجا بخریم؟

هر مغازه خواربارفروشی مناسبی باید در تمام طول سال لیموترش داشته باشد. ممکن است لیموترش‌ها در کیسه‌های توری محصول بسته‌بندی شوند اما انتخاب لیموترش‌های جداگانه از سطل تضمین می‌کند که هر میوه‌ای که می‌خرید بهترین کیفیت را دارد. در هر صورت، عموماً براساس وزنشان فروخته می‌شوند. همچنین به صورت فله‌ای نیز موجود هستند. قیمت و اندازه بسته به فصل متغیر است‌، اگرچه به طور کلی ارزان هستند. تنها در صورت کمبود لیموترش - اغلب به دلیل آب و هوا یا بیماری درختان - قیمت لیموترش به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. برای پرورش لیموترش در خانه به آب و هوای گرم نیاز دارید و می‌توانید از درخت لیموترش حیاط خلوت، فرآورده‌ی مناسبی به‌دست آورید. در مناطق سردتر، به کاشت گلدانی نیاز است و درختان قدکوتاه بهترین گزینه هستند. گیاه را باید در زمستان قبل از کاهش دما به ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد، به داخل خانه آورد.

در صورت امکان به دنبال لیموترشی بگردید که پررنگ و به رنگ سبز تیره نباشد. اگر توانستید رنگ زرد روشن‌تری را پیدا کنید. صرف نظر از رنگ، لیموترش‌هایی را انتخاب کنید که کمی نرم‌تر هستند و پوست صاف‌تری دارند زیرا نزدیک به مرحله‌ی رسیدن هستند و آب‌میوه‌ی بیش‌تری تولید می‌کنند. لیموترش‌های سبز تیره و سخت نزدیک به مرحله‌ی رسیدن نیستند؛ می‌توانید آن‌ها را در خانه روی پیشخوان قرار دهید تا برسند، اما باید چند روز و یا بیش‌تر منتظر بمانید.

ذخیره‌سازی

اکر می‌خواهید که از لیموترش‌ها در طول هفته استفاده کنید، آن‌ها را در دمای اتاق نگه دارید. لیموترش‌های اضافی را می‌توانید در کیسه‌های پلاستیکی مهر و موم‌شده در یخچال نگهداری کنید. قبل از استفاده آن‌ها را بیرون قرار دهید تا گرم شوند.

آب‌‌لیمو را می‌توان برای مدت طولانی در ظروف سربسته منجمد کرد. آب‌میوه را برای اندازه‌های کوچکتر پرس غذا، در سینی‌های یخ منجمد کرده و آن‌هایی را که زمانی کاملاً جامد بودند را در کیسه قرار دهید. آب‌لیمو منجمد در فریزر یخچال شش ماه و در فریزر عمیق تا یک سال دوام می‌آورد.

لیموترش در مقابل لیمو

در نگاه اول، هرکسی می‌تواند فرق لیموترش و لیمو را تشخیص دهد. لیموترش‌ها کوچک، گرد و سبز هستند، اما لیموها بزرگ، بیضی‌شکل و زردرنگ هستند. با این حال، مهم است که فرق طعم ‌آن‌ها را متوجه شوید، بدین ترتیب خواهید فهمید که جایگزین کردن یکی با دیگری ایده‌ی خوبی است.

هر دو مرکبات ترش و اسیدی هستند. لیموها قطعاً مشخصه‌ی شیرین‌تری دارند و لیموترش به طور محسوسی تلخ‌تر است. به همین دلیل، لیموها جهانی‌تر هستند و به طرز حیرت‌انگیزی با ماهی، صدف، مرغ، بره، انواع توت‌ها و سیر ترکیب می‌شوند. لیموها اغلب در غذاهای مدیترانه‌ای و خاورمیانه یافت می‌شوند. باید لیموترش را بیش‌تر انتخاب کنید. لیموترش‌ها اغلب در غذاهای مکزیکی استفاده می‌شوند و بهتر است با نارگیل، فلفل چیلی، توت‌فرنگی و نعناع ترکیب شوند. لیموترش با ماهی، صدف و مرغ یا گوشت کبابی ترکیب خوبی است.

انواع

لیموترش‌های کی Key limes (که لیموهای مکزیکی نیز نامیده می‌شوند) از انواع رایج دیگر لیموترش مورد استفاده در آشپزخانه هستند. آن‌ها کوچک‌تر از لیموترش‌های ایرانی و تقریباً به اندازه‌ی توپ گلف هستند. همچنین لیموترش‌های کی پوست نازک‌تری دارند، تقریباً مثل کره‌ی کامل هستند و وقتی سبز می‌شوند طعم بسیار تندی دارند و با رسیدن شیرین می‌شوند. اگرچه لیموترش‌های کی آبدارتر از لیموترش‌های ایرانی هستند، اما لیموترش‌های بزرگ‌تر ایرانی آب‌میوه‌ی بیش‌تری تولید می‌کنند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 9 و 1 را محاسبه نمایید.