چگونه ماهی‌تابه نچسب را تمیز کنیم

توسط پویان‌مهر

بعد از هر بار استفاده، ماهی‌تابه را با دست بشویید و خشک کنید تا کاملاً تمیزشده و از باقی‌ماندن هرگونه لکه و جرم جلوگیری شود. برای از بین بردن جرم‌های سرسخت از خمیر جوش‌شیرین استفاده کنید. از ماهی‌تابه به‌دقت استفاده کنید، برای مثال حرارت خیلی بالا و اشیاء سابنده می‌توانند به آن آسیب بزنند. ماهی‌تابه‌های نچسب لایه پوششی خاصی دارند، بنابراین هرگز از اسکاج‌های زبر یا شوینده‌های قوی برای شست‌وشوی آنها استفاده نکنید.

۱- بعد از هر بار استفاده ماهی‌تابه را با دست بشویید.

ماهی‌تابه را داخل ماشین ظرفشویی نگذارید، حتی اگر برچسب «قابل شست‌و‌شو در ظرفشویی» روی آن باشد. ماهی‌تابه را با مایع ظرفشویی نرم و ملایم به‌همراه اسکاج یا پارچه‌ای نرم شست‌وشو دهید، در هنگام آبکشی نیز از آب ولرم به‌جای آب داغ استفاده کنید.

  • شویندهای ظرفشویی و دمای بالا می‌تواند عمر ماهی‌تابه را کم کند.

  • اگر صرفاً ماهی‌تابه را به‌جای شست‌وشو، با یک حوله پاک‌کنید، باقیمانده‌های چسیبده به آن در استفاده بعدی از آن دوباره با غذا پخته می‌شوند.

  • برای مثال از یک اسکاچ نایلونی یا یک فرچه برای تمیزکردن ماهی‌تابه استفاده کنید.

۲- ماهی‌تابه را در آب گرم به‌همراه کمی مایع ظرفشویی رها کنید.

حدود یک قاشق چای‌خوری از مایع ظرفشویی روی ماهی‌تابه بپاشید. ماهی‌تابه را داخل سینکی که سوراخش بسته شده قرار دهید. سینک را از آب گرم پر کنید. بگذارید ماهی‌تابه حدود ده الی بیست دقیقه در آب باقی بماند و سپس آن را با دست بشویید.

  • مایع ظرفشویی برای از بین بردن باکتری، تجزیه چربی‌ها و باقی‌مانده‌های غذایی ساخته شده‌است.

۳- در صورت نیاز، ذرات چسبناک سرسخت را با خمیر جوش‌شیرین بسابید.

با ترکیب نسبت‌های برابر از آب و جوش‌شیرین، خمیر جوش‌شیرین تهیه کنید. اسکاج یا فرجه غیرفلزی را داخل خمیر بزنید و به آرامی داخل و کناره‌های ماهی‌تابه را بسابید. بگذارید ۱۵ دقیقه این خمیر روی ماهی‌تابه باقی بماند. ماهی‌تابه را برای پاک‌کردن کامل خمیر از روی آن با آب بشویید.

  • هرگز از سیم ظرفشویی یا اسکاج‌های فلزی برای شست‌وشوی ماهی‌تابه استفاده نکنید.

  • جوش‌شیرین زبر است، بنابراین آن را روی ماهی‌تابه فشار ندهید یا زیاد نمالید.

۴- روغن داغ و نمک داخل ماهی‌تابه

دو قاشق غذاخوری روغن گیاهی داخل ماهی‌تابه بریزید. زیر ماهی‌تابه را با شعله ملام روشن کنید. سه قاشق غذاخوری نمک داخل ماهی‌تابه اضافه کنید. ماهی‌تابه را از روی شعله بردارید و آن را طوری تکان دهید که روغن و نمک به‌خوبی باهم ترکیب شده و همه جای ماهی‌تابه پخش شوند. وقتی ماهی‌تابه سرد شد، به سراغ شست‌وشوی دستی بروید.

  • اگر نمک دریایی دارید از آن استفاده کنید، در عین حال نمک معمولی هم مؤثر است.

۵- بعد از شست‌وشو ماهی‌تابه را با دست به‌سرعت خشک کنید.

وقتی هنوز ماهی‌تابه خیس است آن را کنار نگذارید. پس از اطمینان از خشک بودن آن، نگذارید جرم روی آن باقی بماند. از حوله‌های کاغذی یا پارچه‌های نرمِ شست‌وشو برای خشک کردن آن استفاده کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 5 و 6 برابر است با؟