۵ نکته مهم برای پخت در فر گازی

توسط پویان‌مهر

انواع فرها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند اما فر گازی بدقلق‌تر از بقیه است. بیشتر اوقات همه چیز طبق روال پیش می‌رود و سپس ناگهان متوجه می‌شوید قسمت بالایی مافینی که می‌پزید به رنگ قهوه‌ای در نمی‌آید یا کیک پخت یکسانی ندارد. از خود می‌پرسید دلیلش چیست یا چه کاری باید انجام دهید تا مشکل رفع شود؟ چند نکته برایتان داریم که به شما کمک خواهد کرد.

فر گازی

در قسمت پایینی همه‌ی فرهای گازی یک مشعل اصلی قرار گرفته است که معمولاً یک ورقه‌ی فلزی از آن محافظت می‌کند و هواکش‌های بزرگی در دو سوی آن قرار گرفته است. مشعل اصلی حرارت گسترده‌ی بسیار شدیدی رو به بالا به سمت قسمت اصلی فر منتقل می‌کند.

بعضی مدل‌ها مشعل ثانویه‌ای نیز در قسمت سقف فر دارند اما اساساً برای کباب کردن استفاده می‌شود نه برای گرم کردن فر برای پخت کیک و شیرینی. (این مورد برای فرهای برقی هم صدق می‌کند.)

گاز بسیار کارامد است و به همین دلیل فرهای گازی اغلب به سرعت داغ می‌شوند. اما دمای فر ممکن است نوسانات گسترده‌تری داشته باشد و حرارت‌دهی فر گازی به طور کلی یکنواختی کمتری نسبت به فرهای دیگر دارد. بیشتر فرهای گازی (بخصوص مدل‌های قدیمی) نقاط داغ دارند. همچنین این نوع فر نسبت به فرهای برقی یا کانوکشن رطوبت بیشتری دارند زیرا احتراق گاز باعث رها شدن مقداری رطوبت در هوای فر می‌شود. این مسئله می‌تواند مشکلاتی برای برشته و سوخاری شدن کیک و شیرینی و خوراکی‌های مشابه به وجود آورد.

ویژگی‌های کلی فرهای گازی به قرار زیر است. شاید فر شما همه‌ی این ویژگی‌ها را نداشته باشد بخصوص اگر مدل جدید آن را خریده باشید.

۵ نکته که باید در ارتباط با پخت در فر گازی بدانید

۱- همیشه باید سینی را در آن بچرخانید.

فرهای گازی به دلیل داشتن نقاط داغ بدنام هستند. پس باید طی مراحل پخت (بسته به مدت‌زمان پخت) یک یا دو بار سینی را بچرخانید. با این کار مطمئن خواهید شد که همه‌چیز تا حد امکان به شکل یکدست و یکنواخت پخته خواهد شد. زمانی که غذاهای خمیری مثل کیک، نان سریع یا یک سینی مافین می‌پزید، در میانه‌ی زمان پخت آنها را ۹۰ درجه بچرخانید. اگر چند سینی کوکی در فر گذاشته‌اید، هم سینی‌ها را بچرخانید و هم جای سینی بالا و پایین را با هم عوض کنید. بهتر است سینی غذاهایی که پخت طولانی‌مدتی دارند مثل کاسرول و بعضی نان‌ها را چند بار بچرخانید.

همچنین اگر زیاد از این دست غذاها می‌پزید بهتر است با استفاده از یک سینی پر از نارگیل خردشده یا خرده‌نان نقاط داغ فر را پیدا کنید.

۲- سنگ پیتزا کمک می‌کند پختی یکدست داشته باشید.

سنگ پیتزا به شکل فوق‌العاده‌ای حرارت را در خود نگاه می‌دارد و همچنین به شکلی بسیار یکدست و یکنواخت آن را منتقل می‌کند. همین امر باعث می‌شود به ابزاری بسیار عالی تبدیل شود که نه تنها می‌توانید رویش پیتزا بپزید بلکه فر گازی بدقلق خود را نیز به دستگاه پختی مطمئن و یکنواخت تبدیل کنید. زمانی که برای پخت و پز از سنگ پیتزا استفاده نمی‌کنید، آن را روی کف فر یا پایین‌ترین طبقه قرار دهید. غذا را روی طبقه‌ای دیگر درست بالای سنگ پیتزا بگذارید – پخت مستقیم غذا روی سنگ گاهی باعث می‌شود زیر غذاهای لطیف بسوزد اما اگر با کمی فاصله درست روی سنگ آن را بپزید مطمئن می‌شوید که از آن حرارت یکدست و گسترده نهایت استفاده را خواهید برد.

اگر قصد خرید سنگ پیتزای جدیدی دارید، پیشنهاد می‌کنم سنگی بزرگ و مستطیلی‌شکل بخرید. به این ترتیب سطح کاری که در اختیار شما قرار می‌گیرد تا حد زیادی با فر تطابق خواهد داشت.

۳- برای آنکه روی پختنی‌هایتان برشته‌تر شود باید سینی را بالا ببرید.

از آنجایی که فرهای گازی اغلب رطوبت محصور بیشتری در هوا دارند مدت‌زمانی بیشتر – گاهی خیلی بیشتر – طول خواهد کشید تا روی غذا برشته شود. اگر دوست دارید فرآیند برشته‌شدن سریع‌تر پیش برود، سینی را به بالای فر منتقل کنید یا درست روی غذا یک ورقه‌ی پخت دیگر قرار دهید. حرارت از سقف برمی‌گردد و باعث برشته شدن غذایتان می‌شود. همچنین می‌توانید غذا را یک یا دو دقیقه زیر قسمت کباب‌پز قرار دهید. اما اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید باید بسیار حواس خود را جمع کنید – امکان دارد به راحتی برشتگی طلایی‌رنگ دوست‌داشتنی غذای شما طی چند ثانیه زیر کباب‌پز به سوختگی زغال تبدیل شود.

۴- برای برشتگی بیشتر باید حرارت را زیاد کنید.

همچنین به خاطر فضای مرطوب فر گاهی به سختی می‌توانید غذا را به اندازه‌ای که دوست دارید سوخاری و برشته کنید – به‌خصوص چیزهایی مثل سیب‌زمینی تنوری. اگر هدفتان رساندن غذا به مرحله‌ی ترد و کرانچی است، حرارت را به اندازه‌ی ۱۵ درجه سانتی‌گراد بالا ببرید. مدت‌زمان پخت کمی تغییر می‌کند پس تا پایان پخت غذا حواستان جمع باشد و مراقب نشانه‌های ظاهری یا بوی غذا باشید تا زمانی که آماده شد متوجه شوید.

۵- بهتر است از ظروف پخت‌وپز فلزی تیره دوری کنید.

از آنجایی که حرارت ساطع‌شده از شعله‌ی اصلی بسیار شدید است ممکن است زیر غذا بسیار زودتر از پخت قسمت میانی یا بالایی آن بسوزد. اگر می‌توانید از ظروف پخت‌وپز فلزی تیره‌رنگ استفاده نکنید زیرا حرارت بیشتری به خود جذب کرده و سرعت پخت را بالا می‌برند. فلزهای رنگ روشن، شیشه و سیلیکون انتخاب‌های فوق‌العاده‌ای برای پخت در فرهای گازی هستند و خطر سوختگی زیر غذا را کاهش می‌دهند.

اگر فقط تابه‌های فلزی تیره‌رنگ دارید یا هنوز از مشکل سوختگی زیر غذا رنج می‌برید، سینی‌ها را یک طبقه در فر بالاتر ببرید تا فاصله‌ی بیشتری بین غذا و المنت حرارتی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید دمای فر را به خصوص در نیمه‌ی دوم زمان پخت به اندازه‌ی ۱۵ درجه سانتی‌گراد کاهش دهید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 8 را با هم جمع نمایید.