۵ جایگزین برای سیر تاره

توسط پویان‌مهر

بسیاری از دستورهای غذایی از سیر تازه استفاده می‌کنند چون سیر وقتی بهترین بو و مزه را می‌دهد که تاز پوستش را کنده‌اند. اگر سیر ندارید، می‌توانید از چند جایگزین ساده، که ممکن است در قفسه‌ی ادویه‌ها داشته باشید، استفاده کنید. در اکثر غذاها، بدون اینکه لطمه‌ای به مزه وارد شود، می‌توان به جای حبه‌ی تازه از سیر خشک ورقه‌ورقه یا پودر شده استفاده کرد. اما باید دستور غذا را کمی تغییر بدهید.

جایگزین سیر تازه

قفسه‌های فروشگاه‌ها از انواع سیر فراوری‌شده پر است. از شیشه‌های خرده‌سیر‌های نگهداری شده در آب گرفته، تا انواع سیرهای خشک. راه آسانی برای اضافه کردن طعم سیر به غذا هستند. اگر حداقل یکی از این‌ها را در کابینت آشپزخانه‌تان نگه دارید، وقتی حبه‌های تازه‌ی سیرتان تمام شد می‌توانید از آن استفاده کنید. یک حبه سیر حدوداً یک قاشق چایی‌خوری سیر تکه‌تکه شده و نیم قاشق چایی‌خوری سیر خردشده است. جایگزین سیر تازه مزه‌ی سیر تازه را ندارد برای همین باید مقدار بیشتری اضافه کنید.

  • سیر خردشده: نیم قاشق چایی‌خوری از شیشه‌ی سیر خردشده را به جای هر حبه سیر استفاده کنید.
  • ورقه‌های سیر: که با آن سیر خردشده‌ی خشک‌شده نیز می‌گویند؛ نیم قاشق چایی‌خوری از ورقه‌های سیر را به جای هر حبه سیر استفاده کنید.
  • سیر دانه‌دانه: یک‌چهارم قاشق چایی‌خوری سیر دانه‌دانه را به جای هر حبه سیر استفاده کنید.
  • پودر سیر: یک‌هشتم قاشق چایی‌خوری پودر سیر را به جای هر حبه سیر استفاده کنید.
  • نمک سیر: نیم قاشق چایی‌خوری نمک سیر را به جای هر حبه سیر استفاده کنید. سه‌هشتم از این نیم قاشق نمک است پس در دستور غدایی از نمک کمتری استفاده کنید.

انتخاب جایگزین مناسب

اگر بیش از یک جایگزین در اختیار دارید، آن را انتخاب کنید که به سیر تازه شبیه‌تر است. شبیه‌ترین سیر خردشده است و نحوه‌ی استفاده از آن مشابه سیر تازه است. برای حفظ شدن سیرها، موادی به سیرهای شیشه‌‌ای اضافه شده است که مانع کار برخی آشپزها می‌شود و طعم غذا را از بین می‌برد.

از بین سیرهای خشک، ورقه‌های سیر از همه بهتر هستند. وقتی این ورقه‌ها در غذا آب جذب کنند، تا حدود زیادی شکل و مزه‌ی سیر تازه را می‌گیرند. سیر دانه‌دانه‌شده و پودرشده طعم سیر را به غذا اضافه می‌کنند، اما شکل سیر به خود نمی‌گیرند. معمولاً بهتر است در غذاها آبکی مانند ماریناد و سس استفاده شوند.

هر کدام از این جایگزین‌ها ایرادی دارد، اما همگی به غذا طعم سیر می‌دهند. هر کدام که دم‌دست بود را استفاده کنید.

آشپزی با جایگزین‌ها

در بعضی از دستور پخت‌ها، سیر را باید پیش از اضافه کردن سایر مواد تفت دهید. اگر از جایگزین استفاده می‌کنید، بهتر است این مرحله را انجام ندهید. در آن دستور پخت‌ها، سیر را زمان خیلی کوتاهی تفت می‌دهند، چون ممکن است بسوزد و طعم تلخی ایجاد کند. سیر خردشده‌ی شیشه‌ای را نیز می‌توانید به همین صورت تفت دهید، اما نباید بیشتر از یک دقیقه طول بکشد.

در بیشتر موارد، بهتر است جایگزین سیر را کمی دیرتر اضافه کنید. برای مثال، در مورد ماریناد یا سس، جایگزین را همراه سایر چاشنی‌ها اضافه کنید.

سیر جوانه‌زده

اگر به دنبال جایگزینی برای سیر جوانه‌زده‌ی خود هستید، بهتر است دیگر نگردید. خوردن سیر جوانه‌زده نیز خطری ندارد. جوانه‌های سبز آن نیز، با وجود تلخی بودن، خوردنی هستند. می‌توانید یک حبه‌ی پوست‌کنده را نصف، جوانه را از وسط آن خارج، و بقیه‌ی حبه را خرد کنید.

برای جلوگیری از جوانه‌زدن سیر، آن را در محیط خشک و خنک نگه دارید، نه در کیسه‌های پلاستیکی. اگر سیرها را در شرایط مناسب نگه دارید، ماه‌ها سالم می‌مانند. در یخچال گذاشتن سیرها، احتمال جوانه‌زدن را افزایش می‌دهد و عمر سیرها را به فقط چند هفته می‌کاهد.

آلرژی به سیر

اگر به سیر آلرژی دارید یا برای فردی غذا تهیه می‌کنید که چنین شرایطی دارد، مقداری زنجبیل یا زیره‌سبز را به جای سیر به غذا اضافه کنید. هیچکدامشان دقیقاً مزه‌ی سیر نمی‌دهند، اما قسمتی از طعم از دست رفته‌ی غذا را برمی‌گردانند. مقدار کمی زنجبیل یا زیره‌سبز به غذا اضافه کنید و مقدار آن را آرام‌آرام افزایش دهید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 4 و 6 را محاسبه نمایید.