چگونه به ۳ روش ماهی را سرخ کنیم

توسط پویان‌مهر

ماهی سرخ کرده، سیب زمینی سرخ کرده و لیمو

به مفهوم سرخ کردن در ماهیتابه، کباب کردن بدون روغن یا مغز پخت کردن در روغن توسط خودتان معتاد شوید. بله، می‌توانید یاد بگیرید چطور در خانه ماهی سرخ کنید که به خوبی (یا حتی بهتر از) ماهی باشد که از رستوران سفارش می‌دهید.

ماهی مغز پخت، ماهی سرخ شده در تابه و سایر دستورهای غذای دریایی ترد می‌توانند به نظر سخت برسند. «آیا این غذاها باعث بو گرفتن خانه می‌شوند؟» نه! نه اگر دستورالعمل‌های ما در مورد بهترین ماهی برای سرخ کردن و پختن را دنبال کنید. «آیا در نهایت با یک خمیر خیس مواجه می‌شوم؟» نه، ما اینجاییم که شما را در هر مرحله از فرایند چگونگی سرخ کردن ماهی همراهی کنیم. بنابراین شما با تردترین غذا مواجه خواهید شد. پس به خودتان اعتماد کنید، شما این موقعیت را تحت کنترل دارید و آماده شوید تا بهترین پخت ماهی مغز پخت، سرخ شده در تابه و کباب شده را برای شام این هفته آماده کنید.

چطور ماهی سرخ شده در تابه درست کنیم

ماهی سرخ شده در تابه تنها از یک لایه‌ی نازک روغن داغ یا روغن ترد کننده در یک ماهیتابه و یک روکش سبک از آرد یا آرد ذرت روی ماهی به جای خمیر استفاده می‌کند. کمی ساده‌تر، با خرابکاری کمتر و سالم‌تر از مغز پخت کردن با روغن است.

ماهی‌تان را انتخاب کنید

برای ۴ پرس ۴۵۰ گرمی از فیله‌ی ماهی بدون پوست که ضخامتی معادل ۱ تا ۲ سانتی‌متری دارد را انتخاب کنید. خب بهترین ماهی برای سرخ کردن چه ماهی است؟ هر فیله‌ی ماهی جواب می‌دهد از جمله ماهی سفید با طعم ملایم، ماهی کاد، سفره ماهی، سرخو و رافی نارنجی. اگر یخ زده است فیله‌ها را داخل یخچال بگذارید آب شوند. یک بسته‌ی نیم کیلوگرمی طی ۱ تا ۲ روز آب می‌شود.

آماده‌سازی ماهی

فیله‌ها را آبکشی کنید و با دستمال حوله‌ای به شکل مناسب خشک کنید تا روکش مرطوب و خشک بهتر به ماهی بچسبند. فیله‌ها را روی تخته‌ ببرید و با استفاده از یک چاقوی تیز آن‌ها را به چهار قسمت تقسیم کنید.

روکش را درست کنید

در یک ظرف کم عمق ۱ تخم‌مرغ هم‌زده را با ۲ قاشق غذاخوری آب یا شیر ترکیب کنید. این ترکیب خیس کمک می‌کند که روکش به ماهی بچسبد.

در یک ظرف کم عمق دیگر دو سوم فنجان آرد ذرت یا آرد سوخاری را با نصف قاشق چایخوری نمک و مقدار کمی فلفل سیاه آسیاب شده ترکیب کنید. یا یک سوم فنجان چیپس سیب‌زمینی خرد شده، بیسکوییت ترد یا غلات شیرین نشده (مانند برشتوک) را با آرد ذرت جایگزین کنید و نمک را حذف کنید. این مخلوط خشک هنگام سرخ شدن در ماهی‌تابه یک روکش ترد روی ماهی ایجاد می‌کند.

ماهی را به مواد آغشته و اندود کنید

فر را در ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد پیش‌گرمایش بدهید. این کار فیله‌ها را گرم نگه می‌دارد هنگامی که شما فیله‌های باقی‌مانده را در ماهی‌تابه سرخ می‌کنید.

یک ماهی‌تابه‌ی سنگین و بزرگ انتخاب کنید. به اندازه نیم سانتی‌متر روغن اضافه کنید. می‌توانید از روغن سرخ‌کردنی یا یکی از بهترین روغن‌ها برای سرخ کردن ماهی استفاده کنید که هر روغن گیاهی سبکی می‌تواند باشد. روغن گیاهی استاندارد مقرون به صرفه است و تقریبا بدون طعم است و کانولا و روغن بادام زمینی به خوبی جواب می‌دهند. روغن را روی دمای متوسط رو به بالا داغ کنید.

ابتدا هر فیله را با مخلوط تخم‌مرغ آغشته کنید و هر دو طرف را پوشش دهید. هر فیله‌ی روکش دار شده را در مخلوط آرد ذرت قرار دهید و با ملایمت فشار دهید تا کمک کنید که مخلوط به ماهی بچسبد. هر فیله را برگردانید و این کار را تکرار کنید تا تمام فیله با مخلوط خشک پوشیده شود.

ماهی را در ماهیتابه سرخ کنید

نصف فیله‌های پوشانده شده با مخلوط را به صورت یک لایه به روغن داخل ماهیتابه اضافه کنید. روغن باید به اندازه‌ی کافی داغ باشد که زمانی که شما فیله‌ها را اضافه می‌کنید جلز و ولز کند.ماهی را تا زمانی که ته آن طلایی می‌شود سرخ کنید. برای کسانی که سوال دارند «چقدر طول می‌کشد ماهی سرخ شود؟»: به عنوان تخمین تقریبی، ۴-۳ دقیقه طول می‌کشد که هر طرف یک فیله‌ی متوسط در ماهیتابه سرخ شود.

وقتی یک طرف طلایی شد، ماهی را با استفاده از انبر یا کفگیر بزرگ فلزی و چنگال برای ثابت نگه داشتن ماهی، برگردانید. مواظب باشید روغن به اطراف نپاشد. روغن هنوز باید به حدی داغ باشد که وقتی ماهی را بر می‌گردانید جلز و ولز کند.

طرف دوم را تا زمان طلایی شدن بپزید و وقتی که با چنگال ماهی را امتحان می‌کنید شروع به پوسته پوسته شدن می‌کند (۳ تا ۴ دقیقه بیشتر).

۲ تا ۳ لایه دستمال کاغذی رو روی بشقاب بگذارید تا روغن اضافی را جذب کند. با یک کفگیر با دقت هر قطعه‌ی سرخ شده را روی دستمال انتقال دهید تا روغن آن کشیده شود. ماهی را برگردانید تا روغن هر دو طرف کشیده شود.

ماهی‌های سرخ شده را روی سینی فر داخل فر گرم نگه دارید تا باقی‌مانده‌ی ماهی‌ها را می‌پزید.

ماهی را سرو کنید

در صورت تمایل ماهی سرخ شده در تابه را با برش‌های لیمو و سس تارتار سرو کنید.

چطور ماهی مغز پخت در روغن درست کنیم

برای ماهی مغز پخت با روغن به همان تردی که از یک رستوران چیپس و ماهی می‌گیرید، قطعه‌های ماهی را در یک خمیر آب جو یا روکشی از چندین تخم‌مرغ و آرد چاشنی‌دار قبل از سرخ کردن به صورت ترد و طلایی-قهوه‌ای آغشته کنید.

آماده‌سازی ماهی

برای ۴ پرس ۴۵۰ گرمی فیله‌ی ماهی بدون پوست تازه یا یخ‌زده که با ضخامت تقریبا ۱٫۲ سانتی‌متر بریده شده‌اند، بخرید. در صورت یخ‌زده بودن، ماهی را در یخچال آب کنید. فیله‌ها را به قطعات ۷٫۵ در ۵ سانتی‌متری تقسیم کنید. ماهی را آب بکشید و با دستمال خشک کنید.

روغن را داغ کنید

شما به یک ماهیتابه‌ی یا یک سرخ‌کن گود برای سرخ کردن ماهی نیاز دارید. یک ترمومتر سرخ کن عمقی به یک طرف تابه وصل کنید ۵ سانتی‌متر روغن گیاهی را تا ۱۹۰ درجه سانتی‌گراد داغ کنید، سپس فر را روی ۱۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد پیش گرمایش دهید تا ماهی سرخ شده را گرم نگه‌دارید همزمان که بقیه‌ی ماهی‌ها را سرخ می‌کنید.

خمیر را درست کنید

در یک ظرف کم عمق نصف فنجان آرد اضافه کنید و کنار بگذارید.

برای خمیر، در یک کاسه‌ی متوسط نصف فنجان آرد، نصف فنجان آب جو، یک عدد تخم‌مرغ و یک چهارم قاشق چایخوری هم بکینگ پودر، هم نمک و هم فلفل سیاه آسیاب شده بریزید. از یک هم‌زن دستی استفاده کنید و خمیر را بزنید تا لطیف شود.

قطعات ماهی را داخل آرد بزنید و بچرخانید تا همه‌ی آن پوشیده شود و آرد اضافی را بتکانید. آرد کمک می‌کند خمیر به ماهی بچسبد. سپس ماهی را به خمیر آغشته کنید و بچرخانید تا کاملا پوشیده شود.

ماهی را سرخ کنید

ماهی را ۲ تا ۳ قطعه در هر بار در روغن داغ سرخ کنید تا پوشش آن طلایی شود و ماهی هنگام تست کردن با چنگال حین چرخاندن پوسته پوسته شود. هر سری از ماهی‌ها حدود ۴-۳ دقیقه طول می‌کشد. روغن ماهی مغز پخت در روغن را با دستمال بگیرید و ماهی را بچرخانید تا هردو طرف از روغن تخلیه شود. ماهی را به سینی فر انتقال دهید تا هنگامی که بقیه‌ی ماهی‌ها را سرخ می‌کنید در فر گرم بماند.

ماهی را سرو کنید

در صورت تمایل، روی ماهی نمک دانه درشت بپاشید و با سس تارتار سرو کنید یا روی آن سرکه‌ی مالت بپاشید.

کباب کردن ماهی

ماهی کباب شده را می‌توان با خمیر پوشاند یا در یک وسیله‌ی مرسوم با مالش ساده یا مخلوط ادویه «سرخ کرد».

استفاده از یک هواپز، یک فر کانوکشن کوچک، یکی از سریع‌ترین و سالم‌ترین تاکتیک‌ها برای سرخ کردن ماهی است. برای نتایج مشابه با ماهی سرخ شده در تابه یا مغز پخت در روغن که در بالا توضیح داده شد ما چگونگی هواپز کردن ماهی پوشیده با خمیر را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

آماده‌سازی ماهی

برای ۴ پرس، ۶۸۰ گرم فیله‌ی ماهی تازه یا یخ‌زده بدون پوست که ضخامت تقریبی ۱٫۲ سانتی‌متر دارند تهیه کنید. در صورت یخ‌زده بودن ماهی را در یخچال آب کنید. فیله‌ها را به قسمت‌های ۱۷۰ گرمی برش دهید. ماهی را بشویید و با دستمال به خوبی خشک کنید.

خمیر را درست کنید

در یک ظرف کم عمق نصف فنجان آرد اضافه کنید. در یک ظرف کم‌عمق دیگر، یک عدد تخم‌مرغ زده شده را با ۲ قاشق غذاخوری آب یا شیر مخلوط کنید. در یک ظرف یا بشقاب نهایی یک سوم فنجان پودر سوخاری پانکو اضافه کنید.

قطعات ماهی را به آرد آغشته کنید و بچرخانید که کاملا پوشیده شود و آرد اضافی را بتکانید. سپس ماهی را به مخلوط تخم‌مرغ آغشته کنید و بچرخانید تا کاملا پوشانده شود و نهایتا روی آن پانکو بپاشید و فشار دهید تا همه‌ی طرف‌ها به طور مساوی پوشانده شوند.

ماهی را کباب کنید

ماهی را داخل سبد هواپز قرار دهید و ماهی پوشیده از آرد را با اسپری پخت‌وپز نچسب، اسپری کنید. در دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد ماهی را بپزید تا قهوه‌ای شود و کاملا پخته شود، حدود ۸ دقیقه.

ماهی را سرو کنید

¼ قاشق چایخوری نمک و فلفل بپاشید. در صورت تمایل، با یک سس تارتار خانگی (2 قاشق غذا خوری سس مایونز، ½ قاشق چایخوری شوید، ¾ قاشق چایخوری چاشنی خیارشور، ½ قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب و 1/5 قاشق چایخوری شکر را در یک کاسه کوچک به هم بزنید) و برش‌های لیمو سرو کنید.

حالا شما در سه روش سرخ کردن ماهی حرفه‌ای هستید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

3,8 از 5 ستاره (4 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 7 برابر است با؟