تفاوت روغن سرخ‌کردنی با روغن سالاد

توسط پویان‌مهر

آیا تابه‌حال در مورد «روغن سالاد کانولا» و «روغن سرخ‌کردنی کانولا» چیزی شنیده‌اید؟ چه تفاوتی میان این دو وجود دارد که باعث می‌شود روغن سرخ‌کردنی برای سرخ کردن و روغن سالاد برای سالاد و چیزهای دیگر مناسب باشد. خیلی ساده است، چون هرکدام ویژگی‌هایی دارند که در اینجا توضیح می‌دهیم.

مقایسه‌ی روغن سرخ‌کردنی با روغن سالاد

روغن سرخ‌کردنی معمولاً از کانولا یا سویا تهیه می‌شود. این دو از رایج‌ترین روغن‌ها هستند، هر چند برخی هنوز از روغن ذرت یا آفتابگردان استفاده می‌کنند که مصرف آن‌ها زیاد رایج نیست.

روغن سالاد نیز غالباً از کانولا یا سویا... یا ذرت تهیه می‌شود. در واقع واژۀ «سالاد» به هر روغنی که در مخلفات استفاده می‌شود اشاره دارد، بنابراین روغن سالاد دامنه‌ی مصرف وسیعی دارد.

درواقع واژه‌ی سالاد برای مقایسه با روغن سرخ‌کردنی بکار می‌رود. روغن سالاد همان روغن مشابهی است که روغن سرخ‌کردنی نام دارد. (به‌عبارت‌دیگر، روغن سالاد کانولا و روغن سرخ‌کردنی کانولا - اما منظور از روغن سالاد، روغن‌زیتون فوق بکر نیست)

در اینجا در مورد این دو روغن بحث می‌کنیم.

تفاوت‌ها

بزرگ‌ترین تفاوت میان‌روغن سرخ‌کردنی و روغن سالاد در این است که روغن سرخ‌کردنی حاوی ماده‌ی ضد کف است. وظیفه‌ی این ماده از بین بردن کشش سطحی روی روغن درون سرخ‌کن است. این ماده غالباً پلی دی متیل سیلوکسان است و به میزان ۵ قسمت در میلیون استفاده می‌شود، بنابراین چند قاشق چای‌خوری از آن برای یک کامیون پر از روغن کافی است.

با وجود این ماده در روغن سرخ‌کردنی، زمانی که مواد دارای رطوبت زیاد را در سرخ‌کن قرار می‌دهید روغن پاشیده نمی‌شود و خدا را شکر از سوختن شما جلوگیری می‌شود. این ماده باعث بی‌خطر ساختن روغن سرخ‌کردنی در هر آشپزخانه می‌شود.

بااین‌حال برخی افراد ترجیح می‌دهند این ماده درون روغن وجود نداشته باشد و هنگام خرید از تولیدکننده یا فردی که روغن سفارشی شما را تهیه می‌کند این یک آپشن محسوب می‌شود که می‌توانید از آن صرف‌نظر کنید.

مقایسه روغن سرخ‌کردنی پرمیوم با روغن سرخ‌کردنی مقرون‌به‌صرفه

تفاوت دیگری که می‌توان در مورد آن بحث کرد راجع به روغن سرخ‌کردنی پرمیوم و روغن سرخ‌کردنی مقرون‌به‌صرفه است.

روغن سرخ‌کردنی مقرون‌به‌صرفه روغن‌های معمول RBD (تصفیه‌شده، رنگ‌زدایی و بوزدایی‌شده است که با روش اصلاح ژنتیکی GMOs تولیدشده‌اند)هستند. در این روغن‌ها ماده‌ی ضد کف به روغن کانولا یا سویا افزوده شده‌ است.

همچنین نوع «پرمیوم» روغن سرخ‌کردنی وجود دارد که مناسب سرخ کردن است و بانام «روغن‌های حاوی اسید اولئیک بالا» شناخته می‌شوند. این روغن‌ها چربی‌های (از نوع خوب) اشباع‌شده‌ی بالایی دارند که این چربی‌ها در هر دو گونه‌ی اصلاح‌شده‌ی ژنتیکی و اصلاح‌نشده وجود دارد.

روغن‌های حاوی اسید اولئیک بالا از گونه‌هایی از دانه‌های روغنی که حاوی اسید اولئیک بالا هستند تهیه می‌شود__ ترکیب چربی در این دانه‌ها کمی متفاوت است، ولی روغن با روش معمول تهیه می‌شود.

روغن پرمیوم حاوی اسید اولئیک بالا ویژگی‌های مختلفی دارد، ازجمله اینکه (در مقایسه با روغن‌های معمولی) به مدت طولانی‌تری یعنی 50 درصد بیشتر درون سرخ‌کن باقی می‌ماند؛ بنابراین عمر استفاده از آن طولانی‌تر است.

یعنی با گذشت زمان روغن کمتری مصرف می‌کنید، چون نیازی به عوض کردن روغن مصرف‌شده ندارید و می‌توانید در هزینه‌ صرفه‌جویی کنید، اگرچه هزینه‌ی هر بطری زیاد است.

نتیجه

این واژه‌های ساده گاهی باعث سردرگمی خریدار می‌شوند اما دو روغن سرخ‌کردنی و روغن سالاد در مقایسه باهم تفاوت کمی دارند. در اصل تفاوت روغن سرخ‌کردنی و روغن سالاد، بدون توجه به اسید اولئیک بالا، در وجود ماده‌ی ضد کف است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

1 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 3 و 3 را با هم جمع نمایید.