آیا سبزی‌های منجمد سالم هستند؟

توسط پویان‌مهر

آیا سبزی‌های منجمد سالم هستند؟

احتمالاً از قبل می‌دانید که سبزی‌ها منبع خوبی از فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند، اما آیا همه‌ی سبزی‌ها سالم هستند؟ البته، میوه‌ها و سبزی‌های تازه سالم هستند، به‌خصوص وقتی‌که فصلی و محلی باشند، اما ممکن است باعث شود که فکر کنید آیا درباره‌ی نخودفرنگی منجمد، هویج منجمد، اسفناج منجمد و مخلوط سبزی‌های سرخ‌شده و منجمد هم می‌توان همین‌طور گفت یا نه؛ بنابراین اجازه دهید پیش برویم و به این سؤال پاسخ دهیم: آیا سبزی‌های منجمد سالم هستند؟

سبزی‌های تازه یا سبزی‌های منجمد: کدام‌یک سالم‌تر هستند؟

باور عموم این است که غذاهای تازه همیشه نسبت به غذاهای یخ‌زده انتخاب بهتری هستند؛ اما اصلاً این‌طور نیست. اگرچه غالباً انجماد مواد غذایی، جنبه‌ی منفی فرآوری مواد غذایی در نظر گرفته می‌شود، اما صرفاً روشی محافظتی است که برای نگهداری مواد غذایی برای مدت‌زمان طولانی‌تر استفاده می‌شود. انجماد سبزی‌ها و همچنین میوه، گوشت و غذاهای دریایی، روشی برای ذخیره مواد غذایی تازه، کاهش فساد مواد غذایی و ذخیره‌ی مواد غذایی برای بعدها و برای فصلی است که وجود ندارند.

گرچه باور عموم این است که عمل انجماد سبزی‌ها باعث کاهش ارزش غذایی آن‌ها می‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهند که بین سبزی‌های تازه و یخ‌زده تفاوت قابل‌توجهی ازنظر ارزش غذایی وجود ندارد. مقدار مواد مغذی سبزی‌ها در لحظه‌ای که چیده می‌شوند در بالاترین حد است و سپس به‌تدریج و باگذشت زمان کاهش می‌یابد، اما عمل انجماد یا انجماد سریع به کاهش مدت‌زمانی که مواد مغذی می‌توانند از بین بروند، کمک می‌کند. سبزی‌های منجمد عموماً قبل از انجماد و پیش از انجام فرایند جزئی برای انجماد، روی تاک می‌رسند. بیشتر سبزی‌ها، به‌منظور غیرفعال کردن آنزیم‌هایی که باعث تغییر در رنگ، طعم، بو و ارزش غذایی می‌شوند، برای چند دقیقه قبل از انجماد در آب گرم فروبرده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، ویتامین C موجود در سبزی‌هایی مانند فلفل قرمز و گوجه‌فرنگی در زمان برداشت محصول از گیاه، در اوج خود قرار دارد، بنابراین، هنگامی‌که اندکی پس از برداشت این سبزی‌ها منجمد شوند، احتمالاً در مقایسه با محصولات تازه که در طول حمل و ذخیره‌سازی در معرض نور، گرما و هوا قرار دارند، میزان مواد مغذی خود را بهتر حفظ می‌کنند. به همین دلیل است که سبزی‌های منجمد به‌اندازه‌ی همتایان خود، اگر بیشتر هم نباشد، مواد مغذی دارند.

علاوه بر این، دانستن این مسئله که محلی بودن و فصلی بودن نیز در میزان مواد مغذی یک سبزی نقش دارند، مهم است. ازآنجاکه سبزی‌ها هنگام رسیدن و نزدیک به زمان برداشت بالاترین حد مواد مغذی را دارند، بنابراین انتخاب محصولات محلی (تازه یا یخ‌زده) و همچنین محصولاتی که دران فصل هستند، به شما این اطمینان را می‌دهد که مغذی‌ترین سبزی‌های موجود را به دست آورده‌اید.

بنابراین، علاوه بر خرید سبزی‌های منجمد، می‌توانید در فصل خودشان سبزی‌های تازه هم بخرید و آن‌ها را منجمد کنید تا بعداً، بدون نگرانی درباره‌ی این‌که به این سبزی‌ها صدمه‌ای وارد کرده یا هر نوع ارزش غذایی را در این فرآیند از دست‌ بدهید، از خوردن آن‌ها لذت ببرید.

بنابراین، آیا سبزی‌های منجمد سالم هستند؟

بله سبزی‌های منجمد، سالم و اغلب به همان اندازه‌ی سبزی‌های تازه، مغذی هستند. ثابت‌شده که خوردن سبزی‌ فواید درمانی زیادی دارد و انتخاب سبزی‌های تازه یا یخ‌زده هر دو انتخاب‌های عالی هستند. نه‌تنها می‌توانید به سبزی‌های منجمد و مخلوط سبزی‌های منجمد در فروشگاه‌های مواد غذایی دسترسی داشته باشید، بلکه منجمد کردن سبزی‌های تازه، محلی و فصلی از باغ خود یا مزرعه‌داران محلی، راهی عالی برای نگهداری این غذاهای بسیار مغذی، بدون کاهش ارزش غذایی آن‌ها است.

فواید سبزی‌های منجمد

علاوه بر اینکه سبزی‌های منجمد منبع غنی فیبر و مواد مغذی هستند، استفاده از آن‌ها فواید عملی و اقتصادی زیادی نیز دارد.

  • غذای کامل: سبزی‌های منجمد یک غذای کامل هستند و انتخاب سبزی‌های کاملاً منجمد روشی عالی برای اضافه کردن سبزی‌های بیشتر به رژیم غذایی شماست؛ مانند هر غذایی، حتماً ترکیبات را بخوانید تا مطمئن شوید که محصولی که می‌خرید فقط شامل سبزی باشد و شامل هیچ‌گونه مواد افزودنی یا مواد نگه‌دارنده‌ی دیگری نباشد.
  • غنی از مواد مغذی: اگرچه در روند انجماد سبزی‌های امکان از بین رفتن برخی مواد مغذی وجود دارد، اما این مقدار جزئی است. فرآیند انجماد سبزی‌ها روشی برای حفظ طبیعی آن‌ها است که به کاهش فساد و درعین‌حال، حفظ مواد مغذی آن‌ها کمک می‌کند.
  • مقرون‌به‌صرفه: در بسیاری از موارد، سبزی‌هایی منجمد و مخلوط سبزی‌های منجمد نسبت به سبزی‌هایی تازه ارزان‌تر هستند که این امر آن‌ها را به افزودنی مناسب بودجه برای هر لیست خرید خواروبار تبدیل می‌کند.

راحت: علاوه بر ارزان بودن، سبزی‌های منجمد را می‌توان سریع و آسان استفاده کرد به‌شرط این‌که قبلاً پوست گرفته‌شده و یا خردشده باشند که این امر به شما در صرفه‌جویی در وقت در طی مراحل آماده‌سازی و پخت‌وپز کمک می‌کند.

  • همه‌کاره: سبزی‌های منجمد موادی بسیار کاربردی هستند و می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از غذاها، دستورالعمل‌های غذایی و روش‌های پخت‌وپز استفاده کرد.

چگونگی طبخ سبزی‌هایی منجمد

نکته اصلی برای لذت‌بخش‌تر کردن سبزی‌های منجمد، روش پخت‌وپز و طعم دادن به آن‌ها است. سبزی‌های منجمد اگر به‌تنهایی بااحتیاط آماده نشوند می‌توانند کمی آبکی و بی‌مزه باشند اما خوشبختانه روش‌های مختلف زیادی برای استفاده از سبزی‌های منجمد وجود دارد که می‌توان بدون زحمت زیاد، طعم و بافت زیادی به آن‌ها اضافه کرد.

  • سبزی‌های سرخ‌شده و کاری: این روش احتمالاً رایج‌ترین انتخاب برای استفاده از سبزی‌های منجمد است، ازآنجایی‌که سبزی‌های منجمد با حرارت زیاد پخته می‌شوند و باعث می‌شود آب اضافی آن‌ها تبخیر و پخته شود، افزودنی خوبی برای غذاهای سرخ‌شده هستند. ناگفته نماند که این روش پخت‌وپز می‌تواند تردی کمی به سبزی‌ها اضافه ‌کند درحالی‌که ادویه‌جات و یا سس‌ها می‌توانند به افزودن طعم زیاد به آن‌ها کمک کنند.
  • سوپ‌ها و خورش‌ها: ازآنجایی‌که سبزی‌های به آب‌گوشت یا آب اضافه می‌شوند، اضافه کردن سبزی‌هایی منجمد به سوپ یا خورش یک‌راه عالی برای اضافه کردن سبزی‌های بیشتر به غذای روزانه‌ی شماست. حتماً آن‌ها را نزدیک به انتهای فرایند پخت‌وپز اضافه کنید تا بیش‌ازحد پخته یا نرم نشوند.
  • خوراک‌های سریع و ساده تنها در یک ظرف: خوراک‌های سریع و ساده که تنها در یک ظرف طبخ می‌شوند مانند ریزوتو، لازانیا و ماکارونی پخته‌شده مکان‌های فوق‌العاده‌ای برای استفاده از سبزی‌های یخ‌زده مانند نخودفرنگی، هویج و کلم بروکلی هستند. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند داخل غذا پخته شوند تا ترکیبی از رنگ، رایحه و فیبر افزوده ایجاد کنند.
  • خوراک‌ها: چه در لازانیای کلاسیک باشد و چه یک‌چیز کمی متفاوت‌تر، سبزی‌های منجمد در خوراک‌ها بسیار خوب جواب می‌دهند تا در افزودن وعده‌هایی دیگری از سبزی‌ها کمک کنند.
  • اسموتی ها: اگر به دنبال اضافه کردن یک وعده‌ی دیگری از سبزی‌ها به غذای روزانه‌ی خود هستید، سبزی‌های برگ‌دار یخ‌زده مانند اسفناج و کلم، خیلی خوب داخل یک اسموتی صبحگاهی ترکیب می‌شوند.

حرف آخر

اگرچه بسیاری از افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند که سبزی‌های یخ‌زده نسبت به سبزی‌های تازه مواد مغذی کمتری دارند اما درواقع سبزی‌های یخ‌زده انتخاب سالمی هستند. آن‌ها نه‌تنها منبع غنی فیبر و مواد مغذی هستند بلکه موادی مناسب، ارزان و بسیار کاربردی هستند. سبزی‌های منجمد را می‌توان تفت داد، بخارپز کرد، سرخ کرد یا کبابی کرد و در آخر روز خوردن یک سبزی به هر شکلی بهتر از این است که اصلاً سبزی نخورده باشیم.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 9 و 9 برابر است با؟