15 خوراکی شگفت‌انگیز، که می‌توانید در فریزر نگهداری کنید

توسط پویان‌مهر

آیا از فضای فریزر خود به بهترین نحو ممکن استفاده می‌کنید؟ حتما می‌دانید که خوراکی‌هایی مثل لوبیا سبز، انواع توت‌ها و نان را می‌توانید در فریزر نگهداری کنید، اما باید بدانید که بسیاری از خوراکی‌های دیگر را نیز می‌توانید (و البته بهتر است) که در فریز نگه دارید. در اینجا به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم، که ممکن است شما را شگفت‌زده کند.

 

۱- زنجبیل

اگر زنجبیلِ تازه را در یخچال نگهداری کنید، فقط چند هفته تازگی خودش را حفظ می‌کند؛ اما اگر آن را در فریزر نگه دارید، برای همیشه تازه می‌ماند و قابلِ خوردن است. در اینصورت، پلاسیده نمی‌شود و هم‌چنین پوستِ آن راحتتر کنده می‌شود.

۲- بلال به همراهِ چوبِ آن

در فصلِ برداشتِ بلال، تعداد زیادی بلال تهیه کنید. سپس آن‌ها را با پوسته در فریزر قرار دهید. درصورتیکه قصد دارید بلال‌ها را در دو یا سه ماهِ آینده مصرف کنید، نیاز نیست کار دیگری انجام دهید.

۳- سیر

معمولا قبل از اینکه بتوانیم همه‌ی سیرها را مصرف کنیم، شروع به جوانه زدن می‌کنند. اگر شما هم این مشکل را دارید، پس بهتر است آن‌ها را در فریزر نگه دارید. سیر را می‌توانید به صورت کامل یا به صورت حبّه‌های از هم جدا شده در فریزر قرار دهید، و یا حتی می‌توانید آن‌ها را تکه تکه کنید، در یک کیسه‌ی پلاستیکیِ زیپ‌دار بریزید و سپس در فریزر قرار دهید. در اینصورت، هر زمانی که نیاز داشته باشید، به راحتی میتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

۴- سیب

پاییز امسال در مراسمِ سیب‌چینی شرکت کرده بودید؟ آیا کلی سیب دارید، ولی وقت کافی ندارید که چیزی با آن‌ها درست کنید؟ پس تا زمانی که فرصت مناسبی برای این کار داشته باشید، آن‌ها را در فریزر قرار دهید. سیب‌ها را می‌توانید به صورت کامل یا برش‌خورده، پوست‌کنده یا با پوست، در فریزر نگهداری کنید.

۵- گوجه فرنگی

اگر گیاهِ گوجه‌فرنگیِ شما بیشتر از مصرفتان گوجه‌فرنگی تولید می‌کند، می توانید گوجه‌های اضافی را در فریزر قرار دهید. این کار خیلی ساده است و کافی است گوجه‌ها را به صورتِ کامل درون فریزر بگذارید. بعداً می‌توانید از آن‌ها برای تهیه‌ی سس، سوپ، سالسا (نوعی سس تند مکزیکی) و یا هر چیزی که با گوجه‌های تازه تهیه می‌کنید، استفاده کنید.

۶- آووکادو

اگر دیدید که آووکادوها تخفیف خورده‌اند، تعدادی از آن‌ها را بخرید و آن‌ها را به پوره تبدیل کنید. می‌توانید از پوره‌ی آووکادو برای درست کردن گواکامولی، و یا به عنوان رویه‌ی تاکو استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید پوره‌ی آووکادو را در فریزر نگه دارید، که در اینصورت رنگِ سبزِ روشن و طعمِ تازگیِ خود را حفظ می‌کند.

*گواکامولی: خمیر یا سس ساخته شده از آووکادوی له شده و ادویه‌جات که به عنوان چاشنی سالاد و غیره مصرف می‌شود.

۷- تخم مرغ

زرده‌ها یا سفیده‌های تخم مرغی را که در هنگام آشپزی اضافه می‌مانند، در فریزر قرار دهید، تا هدر نشوند. قالبِ یخ برای این کار بسیار مناسب است.

۸- آرد

اگر دیدید جایی آرد را با قیمت مناسبی می‌فروشند، مقدار زیادی از آن بخرید و سپس در فریزر قرار دهید. این کار از گندیده شدن و کِرْم‌زده شدنِ آرد جلوگیری می‌کند. آرد در فریزر نیز حالت پودرمانندِ خود را حفظ می‌کند، بنابراین نیاز نیست که قبل از استفاده صبر کنید تا یخ آن باز شود؛ کافیست مقداری از آرد را که نیاز دارید، بردارید و سپس بقیه‌ی آن را دوباره در فریزر قرار دهید.

۹- آجیل

آجیل حاوی مقدار زیادی روغن می‌باشد، و به همین دلیل در دمای اتاق، فقط به مدت سه ماه سالم می‌ماند. آجیل‌هایتان را در فریزر نگه دارید؛ در اینصورت به مدت یک سال و یا حتی بیشتر، قابل استفاده خواهند بود.

۱۰- پوست و تکه‌های ته‌مانده‌ی سبزیجات

تکه‌های ته‌مانده و پوست سبزیجات را در یک کیسه فریزر بریزید و در فریزر نگه دارید. وقتی که کیسه فریزر پر شد، از همه‌ی آن ته‌مانده‌ها برای درست کردن سوپ سبزیجات استفاده کنید. از پوست پیاز، ته‌مانده‌ی هویج‌، و قسمتِ کوچکِ میانیِ‌ کلم می‌توانید برای درست کردن یک سوپ مقوی و خوشمزه استفاده کنید.

۱۱- کرفس

در صورتیکه بعد از پختن غذای موردنظرتان، چند ساقه کرفس اضافی ماند، آن‌ها را تکه تکه کنید و در فریزر قرار دهید. کرفس یک چاشنی فوق‌العاده برای سوپ، خورش و دیزی محسوب می‌شود؛ فقط کافیست به اندازه‌ی چند مشت از کرفس‌ها را به غذا اضافه کنید و همینطور که غذا می‌پزد، یخ آن‌ها هم باز می‌شود.

۱۲- موز

اگر احساس می‌‌کنید موزهایتان بیش از حد دلخواهتان رسیده است، پوست آن‌ها را بکنید و در فریزر قرار دهید. بعداً می‌توانید از آن‌ها برای درست کردن اسموتی استفاده کنید و یا موقع پختنِ نان به مواد اولیه‌ اضافه کنید.

۱۳- کره

سعی کنید کره‌ی موردنیازتان را در روزهای تعطیل بخرید، چون کره معمولاً در روزهای تعطیل به ارزان‌ترین قیمت فروخته می‌شود. سپس آن‌ها را در فریزر قرار دهید تا هر زمانی که نیاز داشتید، بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

۱۴- شیر

اگر دیدید جایی شیر را با قیمت بسیار مناسبی می‌فروشند، مقدار زیادی از آن بخرید. برای منجمدکردن شیر تنها کاری که باید انجام دهید این است که به اندازه‌ی یک فنجان شیر از هر ظرف بردارید. این کار باعث می‌شود که در ظرف‌ها فضای کافی برای انبساطِ شیر وجود داشته باشد و با انجمادِ شیر، ظرف‌ها ترک برندارند. هنگام استفاده، اجازه دهید تا شیر ذوب شود، سپس ظرف محتوی شیر را تکان دهید تا چربی آن به طور مناسبی پخش شود.

۱۵- برنج قهوه‌ای

در صورتیکه برنج قهوه‌ای را در انباریِ آشپزخانه نگه دارید، طول عمری حدود شش ماه خواهد داشت. سعی کنید برنج قهوه‌ای را در فریزر نگهداری کنید؛ در اینصورت هرگز خراب نمی‌شود. اصلاً نیاز نیست که قبل از استفاده صبر کنید تا یخِ آن باز شود. به اندازه‌ای که نیاز دارید از آن بردارید و به آبِ در حال جوشیدن اضافه کنید تا بپزد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

4 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 4 را محاسبه نمایید.