۵ نکته‌ی مهم برای پخت در فر برقی

توسط پویان‌مهر

۵ نکته مهم برای پخت در فر گازی

درست است که فر برقی قطعاً دردسرهای خودش را دارد. اما فرهای برقی عموماً در زمینه‌ی پخت کیک، شیرینی و غذاهای خمیری نمره خوبی می‌گیرند. این فرها حرارت را به صورت یکنواخت منتقل می‌کنند تا پختی یکدست حاصل شود و همچنین محیط را خشک نگاه می‌دارند و به این شکل کمک می‌کنند روی مافین‌های صبحانه‌ی آخر هفته ما به رنگ قهوه‌ای-طلایی دوست‌داشتنی تبدیل شود. با همه این اوصاف همچنان چند حقه‌ی مهم وجود دارد که شاید دوست داشته باشید یاد بگیرید تا از فر برقی خود نهایت بهره را ببرید.

فر برقی

یک المنت برقی بزرگ درست زیر کف فرهای برقی وجود دارد. این المنت حرارت ساطع‌شده را با سرعتی نسبتاً یکنواخت و یکدست رو به بالا به قسمت فر منتقل می‌کند. این فرها مثل فرهای گازی ممکن است المنت ثانویه‌ای در سقف فر داشته باشند تا به عنوان کباب‌پز مورد استفاده قرار گیرد، اما معمولاً عملیات داغ نگاه داشتن فر توسط المنت کف فر انجام می‌شود.

فرهای برقی عموماً برای پخت کیک و غذاهای خمیری عالی هستند. المنت‌ها به کندی داغ و سرد می‌شوند. شاید این ویژگی منفی به نظر برسد اما در واقع نتیجه‌اش حرارتی یکنواخت‌تر و دفعات کمتر افزایش و افت دمای ناگهانی است. همچنین زمانی که المنت‌ها کاملاً روشن هستند، شدت حرارت کمتر است و معمولاً کمتر با مشکل سوختگی زیر غذا که در فرهای گازی رایج است مواجه می‌شوید. همچنین محیط این فر بسیار خشک‌تر است و به ترد و برشته شدن غذا و رنگ قهوه‌ای-طلایی آن کمک شایانی می‌کند.

ویژگی‌های کلی فرهای برقی در ادامه ارائه شده است. به خاطر داشته باشید که شاید فر شما دقیقاً همین عملکرد را نداشته باشد.

۵ نکته در ارتباط با پخت کیک و غذاهای خمیری در فر برقی

فر را باید طولانی‌تر از آنچه فکر می‌کنید از قبل گرم کرده باشید.

کمی زمان می‌برد تا المنت‌های برقی به طور کامل به حرارت مد نظر برسند و شروع به انتقال حرارت کنند – تقریباً مثل حرارت گاز نیست که به صورت خودکار «روشن» یا «خاموش» باشد. صرفاً معنایش این است که باید مدت بیشتری از چیزی که شما (یا فرتان) فکر می‌کنید لازم است برای از پیش گرم کردن فر در نظر بگیرید. دماسنج فر می‌تواند به شما کمک کند تا از کامل گرم شدن آن اطمینان حاصل کنید.

برای آنکه کیک و شیرینی بیش از حد برشته نشود از فویل استفاده کنید.

درست است که رنگ قهوه‌ای و طلایی روی پای و کیک و شیرینی تقریباً بدون هیچ مشکلی در فر برقی به وجود می‌آید اما مشکل بیش از حد برشته شدن ممکن است پیش آید. اگر متوجه شدید که لبه‌ها یا گوشه‌های کیک و شیرینی مدت‌ها قبل از آماده شدن آن شروع به تیره شدن می‌کند، فقط کافی است مقداری فویل را مثل چادر به شکل رها بالای سر کیک یا شیرینی قرار دهید یا فویل را دور لبه‌ی تابه‌ای که پوسته‌ی آن شروع به برشته‌شدن کرده است بپیچید. وجود فویلی که به صورت شل و ول و آزاد روی کیک یا شیرینی گذاشته‌اید همچنان اجازه‌ی چرخش هوا و حرارت را می‌دهد اما در عین حال از برخورد مستقیم حرارت شدید که ممکن است باعث سوختگی آن شود جلوگیری می‌کند.

کیک یا غذای خمیری را در وسط فر قرار دهید.

پختن کیک و شیرینی در طبقه‌ی وسطی فر باعث می‌شود سرتاسر آن کاملاً حرارت ببیند و هم قسمت بالایی و هم زیر آن با سرعتی یکسان پخته شود مگر اینکه در دستور تهیه‌ی آن جای دیگری برایش توصیه شده باشد. وسط فر همچنین کمتر در معرض نقاط داغ قرار می‌گیرد. با این وجود اگر در وسط زمان پخت سینی را بچرخانید مطمئن خواهید شد که پختی یکدست به دست خواهید آورد.

از قالب‌های مناسب برای این کار استفاده کنید.

از آنجایی که حرارت فر برقی معمولاً بسیار یکنواخت و قابل اطمینان است، پس می‌توانید از ظروف پخت‌وپز به بهترین نحو استفاده کنید تا دقیقاً به همان نتیجه‌ای که دلخواه شماست برسید. از قالب‌های فلزی استفاده کنید تا گوشه و زیر غذاهایتان برشته‌تر شود؛ به‌ویژه تابه‌های فلزی تیره‌رنگ کمک می‌کنند زیر کوکی و شیرینی‌های شما حسابی ترد شود. از ظروف شیشه‌ای، سرامیکی یا سیلیکونی زمانی استفاده کنید که می‌خواهید مقدار برشتگی را کاهش دهید، مثلاً وقتی کیک یا کیک فنجانی با رنگ روشن درست می‌کنید. این ابزار حرارت کمتری از خود عبور می‌دهند و مقدار برشتگی غذا را کم می‌کنند.

هر جا لازم است بخار اضافه کنید.

گاهی پیش می‌آید که محیط خشک فر برقی بخصوص به هنگام پخت نان کمی ناخوشایند می‌شود. برای آنکه کمی بخار به آن اضافه کنید و قرص نان بیشتر پف کند، می‌توانید یک فنجان آب داغ داخل تابه‌ای خالی بریزید و در کف فر قرار دهید یا فقط کمی درب فر را باز کنید و از بطری اسپری استفاده کنید تا مقداری آب به هوای داخل آن بپاشید. همچنین می‌توانید قرص‌های نان را درون کوره چدن هلندی دردار بپزید. با این کار رطوبتی که از خود غذا بخار می‌شود درون کوره چدنی به دام می‌افتد. معمولاً همین که در ابتدای فرآیند پخت بخار اضافه کنید کافی است. پس دست از اضافه کردن رطوبت (یا برداشتن درب کوره چدن هلندی) در نیمه‌راه پخت بردارید.

 

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 4 و 2 را با هم جمع نمایید.