دستورهای غذایی و نکات استفاده از مایکروفر

توسط

برای بسیاری از افراد، مایکروفر یک وسیله بزرگ است که برای دوباره گرم کردن قهوه و تهیه ذرت بو داده استفاده می‌شود. و اهمیت این دو مورد استفاده، دلیل کافی برای وجود مایکروفر می‌باشد.

با این حال ممکن است از خود بپرسید که آیا مایکروفر کاربردهای دیگری نیز دارد یا خیر. خوشبختانه، جواب این سوال بله است!

مایکروفر چگونه کار می‌کند؟

مایکروفر امواج الکترومغناطیسی را به صورت مایکروویو منعکس می‌کند که این امواج دارای طول موج بسیار کوتاه هستند و در طیف نهایی مخالف اشعه اکس و اشعه گاما قرار دارند. مایکروفر از طریق ایجاد لرزش در مولکول‌های آب باعث پخته شدن ماده غذایی می‌شود، به این صورت که مولکول‌های آب با مولکول های دیگر موجود در غذا برخورد می‌کنند و گرما تولید می‌کنند. نکته‌ی اصلی این است که مایکروفر این کار را بدون گرم کردن هوای داخل محفظه یا ظرف غذا انجام می‌دهد. (این گرمای خود غذاست که باعث گرم شدن ظرف می‌شود.)

شاید این جمله را شنیده باشید که مایکروفرها غذا را از داخل گرم می‌کنند، اما این یک باور غلط است. مایکروفر فقط حدود یک سانتی‌متر به داخل غذا نفوذ پیدا می‌کند. این لایه بیرونی گرم شده است که به نوبه خود نقاط مجاور را گرم می‌کند و این کار تا گرم شدن نقاط مرکزی غذا ادامه پیدا می‌کند.

دلیل اینکه گفته می‌شود مایکروفر غذا را بطور یکنواخت و یکدست نمی‌پزد این است که اشعه‌ها غذا را بطور یکنواخت مورد هجوم قرار نمی‌دهند، بلکه اشعه‌ها یک فضای پخت به شکل یک پیراشکی بزرگ نامرئی در داخل فر تشکیل می‌دهند. قسمتهایی از غذا که در داخل این فضای پیراشکی مانند قرار می‌گیرند، گرم می‌شوند، اما قسمتهای خارج از این فضا و درون سوراخ پیراشکی گرم نمی‌شوند. به همین دلیل، یک یا دو بار تکان دادن یا تغییر مکان غذا هنگام استفاده از مایکروفر می‌تواند به گرم شدن کل غذا کمک کند.

استفاده از درجات مختلف برای تنظیم میزان قدرت مایکروفر نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. مایکروفر را می‌توان بسادگی برای درصد مشخصی از زمان پخت تنظیم کرد بطوری که پس از گذشت این زمان، مایکروفر خاموش شود. بنابراین اگر مایکروفر برای 50 درصد قدرت تنظیم شود، فر فقط در نصف زمان لازم، انرژی تولید می‌کند. این زمان باعث می‌شود قسمتهای گرم شده غذا گرمای خود را به قسمتهای مجاور منتقل کنند، و در عین حال، قسمتهای بیرونی غذا بیش از حد پخته نمی‌شوند.

چه مواد غذایی را می‌توان در مایکروفر پخت؟


از آنجا که مایکروفر با گرم کردن آب داخل غذا، آن را می‌پزد، غذای داخل مایکروفر را می‌توان حداکثر تا 100 درجه سانتی‌گراد گرم کرد. این بدان معنی است که هر نوع غذا از جمله سبزیجات، انواع گوشت، غذاهای دریایی و تخم مرغ، که در دمای 100 درجه سانتیگراد یا کمتر "پخته" می‌شوند، را می توان در مایکروفر پخت.

غذاهایی مانند پای، نان، پیتزا، کلوچه و بسیاری از غذاهایی که به دمای بالاتری نیاز دارند را نمی‌توان در مایکروفر پخت، همچنین برای سرخ کردن غذاها نمی‌توان از مایکروفر استفاده کرد، زیرا مایکروفر نمی‌تواند باعث سرخ شدن و تردی این غذاها شود. بنابراین، با اینکه می‌شود گوشت را در مایکروویو پخت، ولی نمی‌توان آن را در مایکروفر سرخ کرد، زیرا برای سرخ کردن گوشت به دمای حدود 155 درجه سانتیگراد نیاز است.

منظور از ظروف "مقاوم در مایکروفر - Microwave Safe" چیست؟


احتمالاً اصطلاح " مقاوم در مایکروفر" را که برای ظروف آشپزی یا ظروف غذا به کار می‌رود، را شنیده اید. به طور کلی این اصطلاح بدان معنی است که این ظروف، خواه شیشه، سرامیک، پلاستیک یا حتی کاغذ در مایکروفر ذوب نمی‌شوند، تغییر شکل نمی‌دهند، مشتعل نمی‌شوند، مواد سمی وارد غذا نمی‌کنند، و یا بیش از حد داغ نمی‌شوند. برای مثال، در حالی که پلاستیک در مایکروفر گرم نمی‌شود (امواج فقط از درون آن عبور می‌کنند)، غذای گرم شده می‌تواند پلاستیک را گرم کرده و باعث ذوب شدن آن شود.

از برخی از انواع کاغذها، مانند کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای و حتی حوله‌های کاغذی ساخته شده از مواد بازیافتی که بصورت بالقوه می‌توانند گازهای سمی را مشتعل کرده یا گازهای سمی از خود ساطع کنند، نباید در مایکروفر استفاده شود.

و دلیل اینکه شما هرگز نباید فلز را در مایکروفر قرار دهید این است که فلزات حاوی مولکول آب نیستند و مایکروفر به جای مولکولهای آب، الکترونهای موجود در فلز را تحریک می‌کند که می‌تواند باعث جرقه، و در نتیجه آتش‌سوزی شود.

چگونه از مایکروفر برای پختن سبزیجات استفاده کنیم؟


استفاده از مایکروفر یک روش عالی برای بخار پز کردن سبزیجات تازه است. برای این کار، سبزیجات خود را به قسمتهای کوچک به اندازه‌ی یک لقمه برش دهید، آنها را در یک کاسه مقاوم در برابر مایکروفر قرار دهید و یک قاشق غذاخوری آب اضافه کنید و رویشان را محکم با پلاستیک بپوشانید. به مدت 30 ثانیه در حرارت بالا بگذارید، نرمیشان را بطور مرتب بررسی کنید، و تا زمانی که سبزیجات بطور کامل پخته شوند، این کار را هر 30 ثانیه تکرار کنید.

بعضی از نکات پیشنهادی در مورد استفاده از مایکروفر مشکوک هستند


اینترنت پر از پیشنهاداتی برای استفاده از مایکروفر است و حتی بعضی از این پیشنهادها درست و منطقی هستند. اما این بدان معنی نیست که شما لزوماً آن کارها را انجام دهید. به عنوان مثال، در حالی که می‌توانید گیاهان تازه را در مایکروویو خشک کنید، اما انجام این کار روغنهای اساسی موجود در گیاهان را خیلی سریع از بین می‌برد. در نتیجه این گیاهان خشک خواهند شد اما هیچ عطر و طعمی نخواهند داشت (بهتر است آنها را در یک کمد تاریک خشک کنید.)

همچنین، در مورد درست کردن چیپس سیب زمینی با استفاده از مایکروفر، مشکل وجود دارد. درست است که می‌توانید برشهای نازک سیب‌زمینی را در مایکروفر قرار دهید تا بیشتر رطوبت آنها تبخیر شود و ترد شوند. مشکل این است که شما باید آنها را به صورت یک لایه در مایکروفر قرار دهید، به این معنی که ممکن است تهیه 12 چیپس، شش دقیقه طول بکشد.

حتی عمل یخ‌زدایی، که تولیدکنندگان مایکروفر می‌خواهند شما باور کنید دستگاه‌های آنها قادر به انجام آن هستند، عملی نیست که دستگاه مایکروفر بتواند آن را به خوبی انجام دهد. به دلیل وجود حرارت ناموزون، انجام عمل یخ‌زدایی با استفاده از مایکروویو می‌تواند باعث شود بعضی قسمت‌های غذا همچنان منجمد بماند، در حالی که قسمتهای دیگر پخته شود. استفاده از یخچال برای یخ‌زدایی وسایل منجمد بسیار بهتر و امن‌تر است.

چند دستورالعمل غذایی با استفاده از مایکروفر


در بیشتر موارد، مایکروفر هرگز بهترین روش یا حتی روش مناسبی برای پخت و پز مواد غذایی نیست. پختن بیکن، بخارپزکردن سبزیجات و پختن بلال موارد استثنایی هستند که مایکروفر روش مناسبی برای آنها به شمار می‌رود. همچنین می‌توانید برش‌های نازکی از ماهی را در مایکروفر بپزید. و اگرچه سیب‌زمینی‌های پخته شده در مایکروفر زیاد ترد نمی‌شوند، اما می‌توانید سیب زمینی‌ها را قبل از قرار دادن در فر معمولی، چند دقیقه در مایکروفر بپزید.

در بیشتر موارد، مایکروفر همیشه دومین یا سومین گزینه شما خواهد بود. این وسیله هم سریع است، هم آشپزخانه را گرم نمی‌کند و در بعضی موارد، مانند خوابگاه دانشجویی، می‌تواند تنها وسیله‌ای باشد که در اختیار دارید. بنابراین، در اینجا چند دستورالعمل غذایی ارائه می‌دهیم که می‌توانید با استفاده از مایکروفر، آنها را تهیه کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 5 و 3 را محاسبه نمایید.