ترب سفید چیست؟ خواص و کاربردهای آن در آشپزی

توسط پویان‌مهر

ترب سفید

ترب سفید به ریشه خوراکی از خانواده سبزیجات چلیپایی اطلاق می‌شود که دارای اشکال، رنگ و اندازه‌های مختلفی است. این سبزی در میان مردم ژاپن بسیار محبوب است هرچند در سایر سبک‌های آشپزی نیز استفاده می‌شود. تطبیق‌پذیری آن موجب شده که به راحتی در ترکیب خوراکی‌های پخته یا خام مانند سالاد، خورش، سوپ یا در خوراکی‌های کبابی گنجانده شود.

ترب سفید برای قرن‌ها یکی از محصولات ثابت کشور ژاپن بوده و اسم آن در انگلیسی به نام«ریشه بزرگ» ترجمه شده است زیرا هنگامی‌ که شرایط و رطوبت خاک مناسب باشد خیلی سریع و در اندازه بزرگ رشد می‌کند.

اطلاعات مختصر

  • خاستگاه: شرق آسیا.
  • خانواده: سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، کلم پیچ، کلم برگ یا ترب کوهی.
  • طعم و بافت: در حالت خام ترد و مزه‌ای تند دارد و در حالت پخته نرم و شیرین است.
  • سایر نام‌‍‌ها: تربچه زمستانی، تربچه ژاپنی.

ترب سفید چیست؟

ترب سفید به تربچه‌ای گفته می‌شود که معمولاً به رنگ سفید است و طعمی ملایم دارد. و مانند سایر تربچه‌ها از همین خانواده شکلی شلغم مانند دارد یعنی از بالا گردتر و ضخیم‌تر درحالی که در قسمت پایین نازک‌تر و باریکتر می‌شود. ترب سفید از بافت تردی برخوردار است اما در مقایسه با سایر سبزیجات مشابه طعمی ملایم دارد. این سبزی خوش‌طعم که به تربچه سفید، تربچه ژاپنی، تربچه چینی یا تربچه زمستانی نیز معروف است در خوراکی‌هایی که از شلغم و هویج استفاده می‌شود به راحتی می تواند جایگزین آنها شود.

انواع ترب سفید

گونه‌های غیر سفید مختلفی از ترب وجود دارد اما نوع سفید از رایج‌ترین آنها است. گونه‌های چینی و هندی از نزدیک برگ‌ها تا نیمه ریشه دارای رنگ سبز ملایمی هستند و نسبت به نوع سفید ضخیم‌تر و طعمی تندتر دارند. نوع چینی معروف به تربچه هندوانه که دارای ظاهری سبز رنگ و بافتی به رنگ صورتی روشن است در واقع یک از انواع تربچه سفید می‌باشد که شکل گردتری دارد.

مصارف ترب سفید

ترب سفید را می‌توان به صورت پخته و خام سرو کرد. معمولاً قبل از مصرف پوست ترب را می‌گیرند اما پوست آن قابل خوردن است در نتیجه پوست‌گیری ترب اختیاری است. ترب سفید را می‌توان برای تزئین غذا به صورت نازک ورقه ورقه، برای پخت و پز قطعه قطعه، برای ترشی رنده نمود یا در خوراکی‌های خوش‌طعم و غذاهای تنوری استفاده کرد.

سبزیجات را (اگر در دسترس باشند) می‌توان به صورت خام به انواع سالاد افزود یا در سوپ‌ها و سایر غذاهای گرم مخلوط کرد. جوانه‌ها در سالادهای سبزیجات یا سوشی سبزیجات ژاپنی استفاده می‌شوند.

چگونه با ترب سفید غذا درست می‌کنند

ترب سفید همانند شلغم و هویج می‌تواند شکل‌های متنوعی را به خود بگیرد و در انواع روش‌های مختلف آشپزی از پخت در حرارت ملایم و برشته شدن گرفته تا بخارپز یا کبابی شدن استفاده شود. ترب خام به دلیل طعم ترد و تند برای انواع سالاد و به عنوان تزئین سوپ، ساندویج‌هایی که با یک تکه نان درست شده‌اند یا غذاهای بسته‌بندی مناسب است. ترب سفید وقتی که بخارپز یا در حرارت ملایم پخته می‌شود یا در سوپ و خورشت‌ها بکار می‌رود بافتی نرم با طعم تند ملایم دل‌پذیر به خود می‌گیرد.

طعم ترب سفید شبیه چه چیزی است؟

ترب سفید خام طعم شیرین و تند ملایم دارد و نسبت به تربچه قرمز تلخ ملایم‌تر است. تندی آن به نوع ترب بستگی دارد در بعضی مقدار این تندی خیلی بیشتر است. گوشت ترب بسیار ترد و آبدار است. ترب پخته طعم شیرین و دلپذیری دارد و مانند شلغم پخته لطیف‌ می‌شود. سبزیجات فلفلی که طعم تند و تیزی دارند با پختن تا حدی خوش‌طعم می‌شوند.

ترب سفید را از کجا تهیه کنیم

ترب سفید را می‌توان در بعضی از سبزی‌فروشی‌ها که به صورت کیلویی فروخته می‌شود و در طول سال موجود است. طول تربچه بسته به نوع آن از ۱۵ سانتیمتر تا به اندازه طول دست انسان متغیر است. بعضی از آنها نسبت به سایر ترب‌ها شکلی گردتری دارند. صرفنظر از اینکه از چه نوعی باشد، تربی را خریداری کنید که پوستی سفت و محکم و درشت و بدون بریدگی و لکه‌های نرم یا تیره‌ باشد.

علاوه‌بر این کاشت ترب سفید در باغچه خانه امکان‌پذیر است. بذرهای گیاه را در تابستان یا اوایل پاییز (بسته به نوع منطقه کشت) یا حدود دو ماه قبل از یخبندان برای برداشت زمستانی بکارید. این گیاه اغلب در کشاورزی برای تقویت خاک استفاده می‌شود چرا که برای محصولاتی مانند سیب‌زمینی در خاک حفره ایجاد می‌کند و مواد مغذی را مجدداً به خاک بازمی‌گرداند.

ارزش غذایی و فواید ترب سفید

تمام گونه‌های ترب سفید از کالری کمتری برخوردار هستند. نوع چینی ترب در هر ۱۰۰ گرم وعده فقط ۱۴ کالری و دارای ۱ گرم پروتئین و ۱٫۵ گرم فیبر و سرشار از پتاسیم و فسفر است و همچنین این مقدار وعده ۲۹ میلی‌گرم ویتامین C دارد که بیش از یک سوم مواد مغذی روزانه برابر با ۶۵ تا ۹۰ میلی‌گرم برای بزرگسالان را تأمین می‌کند. بعلاوه تصور می‌‌شود که ترب سفید به هضم غذاهای پرچرب کمک می‌کند.

نگهداری ترب سفید

در صورتی که برگ‌ها هنوز به ترب چسبیده‌اند آنها را جدا کرده و به صورت مجزا نگهداری کنید. برگ‌هایی که در کاغذهای حوله‌ای یا کیسه‌های پلاستیکی نگهداری می‌شوند به مدت سه روز سالم می‌مانند. ریشه شسته نشده در یخچال داخل کیسه پلاستیکی به مدت یک یا دو هفته قابل نگهداری است.

ترب سفید خام قاچ شده در یخچال به خوبی می‌ماند اما ممکن است بوی تند آن جذب سایر مواد غذایی داخل یخچال شود. ترب سفید نیم‌پز تا یک ماه در فریزر می‌ماند و ترب پخته می‌تواند برای چند روز در ظرف در بسته کیپ تازه باقی بماند. ترشی ترب سفید برای سه هفته یا بیشتر قابل خوردن است.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

1,8 از 5 ستاره (4 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 6 و 9 برابر است با؟