ده نباید وسایل آشپزی

توسط پویان‌مهر

ده نباید وسایل آشپزی

مراقبت و استفاده‌ی صحیح از وسایل آشپزی به عمر آنها اضافه کرده و باعث می‌شود آشپزی بهتری داشته باشید. از این ۱۰ نباید دوری کنید تا ظروف آشپزخانه‌ی شما در شرایط ایده‌آل باقی بماند و بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد.

۱- شستن چاقو در ماشین ظرفشویی

حتی اگر سازنده‌ی چاقو گفته باشد قرار دادن آن در ظرفشویی ایرادی ندارد، باز هم آن را در ظرفشویی نگذارید. مواد تمیزکننده‌ صیقل‌دهنده و افشانه‌ی پرفشار آب، تیغه‌ی چاقو را کُند می‌کند. به جز این مشکل، ممکن است وقتی دستتان را برای خالی کردن ظروف به قفسه‌های ماشین ظرفشویی نزدیک می‌کنید، دست خود را ببرید.

۲- استفاده از ابزار نوک‌تیز روی ظروف دارای پوشش نچسب

پوشش شیمیایی روی تابه و قالب‌های نچسب به سادگی آسیب می‌بیند. استفاده از همزن فلزی، چنگال، کف‌گیر فلزی یا چاقو ممکن است پوشش آن را خراش داده یا لایه‌ی آن را جدا کند. به جای آنها از قاشق چوبی، همزن با پوشش سیلیکونی یا پلاستیکی، و کف‌گیرهای سیلیکونی یا پلاستیکی استفاده کنید.

۳- استفاده از مایع ظرفشویی و اسکاچ روی چدن

فرقی نمی‌کند ظرف چدنی روکش‌دار خریده باشید یا طی سال‌ها استفاده، روی آن جرم بسته باشد؛ در هر صورت اگر با دقت از ظروف چدنی مراقبت نشود، ممکن است پوششی که باعث نچسب‌شدن آنها می‌شود، آسیب ببیند. اولین راه برای زدودن جرم ظروف، سابیدن آنها با مواد شوینده‌ی قوی یا لیف است. به جای این کار، فقط کافی است هر بار پس از آشپزی، آن را با آب داغ آبکشی کرده و با حوله‌ی ظروف یا حوله‌کاغذی خشک کنید. اگر لکه و غذای چسبناک و سرسختی روی آن مانده بود، با نمک دریایی دانه‌درشت آن را بسابید یا از برس غیرفلزی استفاده کنید.

۴- محکم نگه نداشتن چاقو در کشو

همانطور که درباره‌ی شستن چاقو در ماشین ظرفشویی گفته شد، نگه داشتن آن در جای نامناسب، مثلاً رها کردن آن در کشو، می‌تواند هم برای شما و هم برای چاقو مضر باشد. احتمالش زیاد است که وقتی دستتان را داخل کشوی پر از چاقو می‌کنید، اتفاقی دستتان ببرد. قفسه‌ی چاقوی مناسب، بهتر می‌تواند از لبه‌های تیز محافظت کند.

۵- خیساندن لوازم و تخته‌های چوبی در آب

اگر چوب مدت زیادی در آب غوطه‌ور بماند، تاب پیدا کرده یا طبله می‌کند؛ و ممکن است چسبی که تخته‌ی برش را به هم چسبانده، چسبندگی خود را از دست بدهد. نباید این ابزار مدت زیادی در سینک بمانند؛ به جای آن، پس از استفاده، سریع آنها را بشویید و در قفسه ظروف در مکانی گرم قرار دهید تا خشک شود.

۶- استفاده از اسپری پخت‌وپز روی تابه‌های نچسب

درحالیکه در بسیاری از دستورالعمل‌های آشپزی می‌گویند با استفاده از اسپری پخت‌وپز، روی تابه را اسپری کنید تا بیش از پیش از چسبیدن غذا به کف آن پیشگیری نمایید، یک ماده‌ی شیمیایی در بیشتر اسپری‌ها به نام لسیتین ممکن است در قسمت داخلی تابه تشکیل شود و موجب رنگ‌رفتگی و به وجود آمدن پوششی چسبنده روی آن شود.

اگر نیاز به کمی روغن‌کاری بیشتر دارید، کافی است مقدار کمی کره یا روغن زیتون (و اگر اسپری کردن را دوست دارید، روغن خود را در اسپری بریزید) استفاده کنید. همیشه تابه‌های نچسب را روی حرارت متوسط یا ملایم قرار دهید – اگر حرارت حتی کمی از آن بالاتر باشد، مواد نچسب آن ممکن است آسیب ببیند و برخی اعتقاد دارند ممکن است باعث آزادسازی مواد شیمیایی احتمالاً سمی شود.

۷- بیش از حد پر کردن مخلوط‌کن یا غذاساز

به خطوط روی دستگاه یا دستورالعمل‌های دفترچه راهنما درباره‌ی حداکثر مقداری که می‌توانید در ظرف مخلوط‌کن یا کاسه‌ی غذاساز بریزید، دقت کنید. اگر بیش از حد دستگاه خود را پر کنید، ممکن است نتواند به شکلی یکدست مواد شما را عمل آورد و همچنین این خطر وجود دارد که دستگاه لبریز شده و مواد غذایی آشپزخانه‌ی شما را کثیف کند. اگر مقدار مواد غذایی که دارید از مقدار توصیه‌شده بیشتر است، غذا را به دو نصف تقسیم کرده و به نسبت مناسب خردخرد کار کنید.

۸- گرم نکردن تابه از قبل

زمانی که از تابه‌های ضدزنگ بدون روکش استفاده می‌کنید، آنها را بدون هیچ مواد غذایی یا با اندکی روغن پخت‌وپز به مدت چند دقیقه روی شعله گرم کنید و بعد گوشت یا سبزیجات را داخل آن بریزید. گرم کردن تابه باعث باز شدن «منافذ» آن شده و موجب می‌شود روغن، سطحی صیقلی و مقاوم در برابر چسبندگی ایجاد نماید که غذا را به خوبی برشته می‌کند، بدون آنکه به سطح تابه بچسبد. زمانی که غذا را به تابه اضافه می‌کنید باید صدای جلز و ولز آن را بشنوید.

۹- شلوغ کردن تابه

زمانی که سعی دارید چیزی در روغن سرخ کنید، اگر بیش از حد ظرفیت تابه در آن مواد غذایی بریزید، ممکن است غذا به جای برشته شدن، بخارپز شود و بافت آن به اندازه‌ی کافی تُرد نباشد و همچنین ممکن است به عطر و طعم قهوه‌ای‌رنگ و کاراملی مد نظر شما نرسد. از تابه‌ای استفاده کنید که برای غذای مد نظر شما به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد یا اگر همه چیز به خوبی در آن جا نمی‌شود، غذا را تقسیم کرده و بخش‌بخش سرخ کنید.

۱۰- نخواندن دستورالعمل راهنما

از همه مهم‌تر اینکه باید اطلاعات همراه ظروف آشپزخانه را بخوانید. دستورالعمل راهنما، اطلاعاتی ارزشمند از بهترین روش استفاده و نگهداری از ظروف و وسایل به شما می‌دهد. همچنین ممکن است نکته، ویژگی و کارکردهایی از آن یاد بگیرید. همه‌ی دستورالعمل‌های راهنما را در پوشه‌ای نگه دارید تا در صورت نیاز به مراجعه، به راحتی آن را پیدا کنید. اگر دستورالعمل را گم کردید، بسیاری از تولیدکنندگان، دفترچه راهنمای خود را به صورت آنلاین در دسترس قرار می‌دهند یا شاید بتوانید آن را در سایت‌های دیگر نیز پیدا کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 2 و 5 برابر است با؟