با روغن سرخ کردنی استفاده شده چیکار کنیم؟

توسط پویان‌مهر

جنبه‌ی منفی استفاده از روغن‌های آشپزی برای سرخ کردن غذاها در خانه، مقابله با چربی‌های به‌جامانده پس از سرخ کردن است. برخی از غذاها هم از خودشان مقدار زیادی چربی‌ به‌جا می‌گذارند که باید با آن‌ها نیز مقابله کرد. به‌جای ریختن روغن استفاده‌شده در فاضلاب، مجدداً از آن استفاده کنید و یا به‌جاهایی که روغن‌های آشپزی را بازیافت می‌کنند تحویل دهید. در بعضی موارد، ریختن روغن در یک ظرف دربسته و انداختن آن داخل سطل زباله نیز قابل‌قبول است.

روغن‌ها را در ظرفشویی نریزید

ممکن است وسوسه شوید که روغن استفاده‌شده را در فاضلاب بریزید، اما این فکر خوبی نیست. چربی روغن‌های پخت‌وپز داخل لوله‌ها را می‌پوشانند و باعث تجمع چربی‌های سفت می‌شوند که باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شود که به‌راحتی امکان رفع کردن آن وجود ندارد. روغن را داخل دستشویی هم خالی نکنید، زیرا سرانجام روغن به سیستم فاضلاب می‌رسد. این روغن‌ها می‌توانند باعث مسدود شدن فاضلاب شوند که منجر به برگشت فاضلاب از لوله‌ها یا سرریز شدن آن به آبراه‌ها شده و به محیط‌زیست آسیب می‌رساند.

برای کمک به حفظ هرچه بیشتر پس‌ماند فاضلاب‌ها، ظرف‌های چرب، قابلمه‌ها یا تابه را با حوله‌های کاغذی پاک‌کنید و قبل از قرار دادن وسایل آشپزی در ظرفشویی، چربی‌های آن‌ها را در سطل زباله بریزید. قبل از پاک کردن قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌ها و قبل از قرار دادن آن‌ها در ظرفشویی پر از آب، صبر کنید تا این ظروف خنک شوند.

از روغن نسبتاً تمیز مجدداً استفاده کنید

اگر بعد از هر آشپزی خود مرتباً پسماند روغن‌دارید آن‌ را برای استفاده‌ی بعدی ذخیره کنید. صبر کنید تا روغن خنک شود، سپس آن را درون ظرفی مانند بطری روغن نباتی خالی بریزید. برای تصفیه کردن روغن از باقی‌مانده‌ی غذاهای سرخ‌شده، ابتدا یک فیلتر قهوه را در یک قیف قرار داده وانتهای قیف را داخل بطری بگذارید. روغن خنک شده را درون بطری بریزید، سپس بطری را برچسب بزنید تا نوع روغن و اولین باری که استفاده‌شده روی آن مشخص باشد. ظرف دربسته را در مکانی خنک نگه‌دارید.

معمولاً روغن را می‌توان قبل از آنکه طعم بدی به سایر غذاها بدهد چندین بار استفاده کرد. حتماً از روغن برای پخت‌وپزهای مشابه استفاده کنید تا غذای جدید طعم بدی نگیرد. به‌عنوان‌مثال، روغن مورداستفاده برای سرخ کردن ماهی را نباید برای سرخ کردن مرغ استفاده کنید. قبل از استفاده مجدد از روغن، آن را بو کنید تا مطمئن شوید هنوز بوی خوبی دارد. اگر روغن بوی تندی دارد یا برخلاف روغن پخت‌وپز بویی موم مانند دارد، نباید مجدداً از آن استفاده کنید.

ریختن روغن در سطل زباله

اگر دور ریختن روغن استفاده‌شده تنها گزینه‌ی شماست، روغن استفاده‌شده را درون یک ظرف دربسته بریزید و وقتی ظرف پر شد آن را دور بیندازید. قوطی قهوه و ظروف آب‌میوه ی دردار برای نگهداری روغن عالی هستند. اگر با روغنی آشپزی می‌کنید که کمی سفت می‌شود، مانند روغن بیکن یا پیه، می‌توانید روغن را در فنجان‌های قهوه‌ی یک‌بارمصرف بریزید و فنجان‌ها را در فریزر بگذارید تا حتی روغن سفت‌تر هم شود. ظرف حاوی روغن استفاده‌شده را داخل پلاستیک دربسته بگذارید و آن را داخل سطل زباله بیندازید. روغن‌های استفاده‌شده را روی کپه‌ی کمپوست یا داخل سطل نریزید، زیرا روغن‌ها می‌توانند به‌مرورزمان به گیاهان، حیوانات و خاک آسیب برساند. همچنین ممکن است روغن‌ها بر توانایی تجزیه مواد آلی در کپه‌ی کمپوست تأثیر بگذارند.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

5 از 5 ستاره (1 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 4 و 7 را محاسبه نمایید.