تمیز کردن ظروف سیلیکونی

توسط پویان‌مهر

ورق‌های سیلیکونی شیرینی پزی، وسایل قنادی، قالب‌های آبنبات، قالب‌های یخ، کفگیرها و ابزارها به لطف تنوع، نچسب بودن و سهولت استفاده در همه جا در دسترس هستند. این نچسب بودن جواب می‌دهد زیرا سیلیکون هیچ گونه روغن و چربی از غذا جذب نمی‌کند و آنها را روی سطح وسایل قنادی باقی می‌گذارد تا خوراکی‌ها روی سطح بلغزند. این عالی است تا زمانی که روغن‌ها در حین تمیز کردن کاملاً از بین نمی‌روند. آنها روی هم انباشته می‌شوند و به تله‌های چسبنده برای ذرات غذا تبدیل می‌شوند و وسایل قنادی سیلیکونی دیگر به خوبی کار نمی‌کند.

در حالی که وسایل آشپزخانه سیلیکونی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، برای بازگردانی ظروف به حالت اولیه نیاز به شستشو با دست است. خوشبختانه، پاک کردن روغن‌های ته نشین شده، رسوب‌ها و هرگونه لکه از سیلیکون اگر چند مرحله ساده را دنبال کنید، آسان است.

هرچند وقت یکبار وسایل آشپزخانه سیلیکونی را تمیز کنید

وسایل آشپزخانه سیلیکونی باید بعد از هر بار استفاده شسته شوند. به محض چسبنده شدن ظروف تمیزکاری دقیق‌تری لازم است در غیر این صورت وضعیت فقط بدتر خواهد شد.

تجهیزات و ابزار لازم

 • اسفنج نرم (غیرساینده)
 • پارچه میکروفیبر
 • سینک ظرفشویی یا سطل بزرگ
 • دستکش ظرفشویی لاستیکی

مواد لازم

 • مایع ظرفشویی با قابلیت چربی‌زدایی
 • جوش شیرین
 • آب اکسیژنه
 • سفیدکننده کلر
 • سرکه سفید مقطر

دستورالعمل‌ها

چگونه وسایل آشپزخانه سیلیکونی چسبناک را تمیز کنیم

برای تمیز کردن و باز گرداندن ظروف سیلیکونی چسبناک به حالت اولیه‌شان دو روش وجود دارد. قبل از این که به مرحله بعد بروید، کارتان را با شستن درست ظروف شروع کنید.

۱. یک محلول درست کنید

سینک یا یک سطل بزرگ را با آب خیلی داغ پر کنید - ولرم جواب نمی‌دهد. اگر آب شما خیلی گرم نمی‌شود، مقداری آب جوش گرم شده در کتری اضافه کنید. یک قاشق چایخوری مواد شوینده ظرفشویی که قابلیت چربی زدایی دارد یا حاوی یک ماده ضدچربی است اضافه کنید. مواد شوینده را در آب با قاشق یا دستان خود هم بزنید تا مطمئن شوید به خوبی پخش شده است.

نکته: استفاده از دستکش ظرفشویی لاستیکی به شما امکان می‌دهد مدت طولانی تری در آب گرم کار کنید.

۲. وسایل سیلیکونی را در داخل محلول قرار دهید

ظروف سیلیکونی را در آب صابون گرم غوطه ور کنید و اجازه دهید حداقل ۳۰ دقیقه خیس بخورد - حتی یک ساعت یا بیشتر بهتر است. این به چربی‌‌زدا زمان می‌دهد تا به درستی اثر کند.

۳. وسایل سیلیکونی را بسابید

سیلیکون را از محلول خارج کنید. اگر آب سرد است، آن را تخلیه کرده و آب گرم بیشتری اضافه کنید. چند قطره از مایع ظرفشویی را روی اسفنج نرم بریزید و ظروف سیلیکونی را به خوبی بسابید.

هشدار: از اسکاچ یا اسکرابر پلاستیکی روی سیلیکون استفاده نکنید. پاک‌کننده‌ها و ابزارهای ساینده به سطح آسیب می‌رسانند و خواص نچسب بودن را از بین می‌برند.

۴. بشویید و تکرار کنید

ظرف سیلیکونی را به خوبی در آب داغ بشویید و با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید. با انگشتان خود هر اینچ از سطوح را لمس کنید. اگر ظرف هنوز چسبنده است، مراحل را تکرار کنید یا سراغ مرحله‌ای شدیدتر برای تمیز کردن بروید.

۵. از گرمای فر استفاده کنید

اگر ظروف سیلیکونی واقعاً چسبناک هستند و به نظر نمی‌رسد که شستشو به راحتی آنها را تمیز کند، می‌توانید از فر برای تسریع روند استفاده کنید. فر را با دمای ۱۷۷ درجه سانتی گراد گرم کنید. هنگامی که به دمای مناسب رسید، ظروف سیلیکونی را به مدت ۱۰ دقیقه در فر قرار دهید. این باعث می‌شود رسوب برای راحت‌تر تمیز کردن نرم شود.

۶. جوش شیرین بزنید

ظروف را با دقت از فر خارج کنید. آنها را تا حدی که فقط مرطوب شوند زیر آب بگیرید وبا مقدار زیادی جوش شیرین خشک بپوشانید. از آب چسبیده به سیلیکون برای درست کردن یک خمیر با جوش شیرین استفاده کنید. مطمئن شوید که تمام سطوح را با خمیر پوشانده‌اید. اجازه دهید جوش شیرین کاملا خشک شود (این کار ممکن است چندین ساعت طول بکشد).

۷. لکه‌های سخت را با جوش شیرین بسابید

پس از خشک شدن جوش شیرین، خمیر را با آب گرم ابکشی کنید. سیلیکون را در آب صابون گرم بشویید. از انگشتان خود برای پیدا کردن لکه‌های چسبنده باقی‌مانده استفاده کنید. اگر آنها را پیدا کردید، اسفنج را با جوش شیرین بپوشانید و به آرامی با جوش شیرین بسابید.

۸. بشویید و تکرار کنید

وسایل سیلیکونی را به خوبی در آب داغ بشویید. اگر چسبندگی‌ای باقی نماند، آن را با یک پارچه میکروفیبر خشک کنید یا بگذارید در جا ظرفی خشک شود. اگر همچنان چسبندگی احساس می‌شود مراحل را تکرار کنید.

چگونه می‌توان لکه‌های سخت را از سیلیکون پاک کرد

برخی از غذاها می‌توانند لکه‌هایی روی ظروف سیلیکونی رنگ روشن ایجاد کنند و آب بی‌کیفیت می‌تواند بقایایی برجای بگذارد که باید برای حفظ خاصیت نچسب بودن ظروف، پاک شود. بدین صورت.

۱. بد رنگی را از سیلیکون پاک کنید

اگر ظروف سیلیکونی رنگ روشن، لکه‌هایی از غذاهای تیره دارند می‌توانید از هیدروژن پراکساید یا سفید کننده کلر برای از بین بردن بد رنگی استفاده کنید.

از آنجایی که هیدروژن پراکساید ماده سفید کننده‌ای است که آهسته عمل می‌کند، کافی است ظروف بد رنگ را در یک کاسه یا سینک قرار داده و به اندازه کافی هیدروژن پراکساید بریزید تا محل لک‌دار را بپوشاند. بگذارید ۲۴ ساعت خیس بخورد. قبل از استفاده خوب بشویید.

سفیدکننده کلر قویتر است و باید رقیق شود. به ازای هر دو فنجان آب دو قاشق غذاخوری سفیدکننده اضافه کنید. واسلی لکه‌دار را غوطه‌ور کنید و بگذارید به مدت ۲۴ ساعت خیس بخورد. قبل از استفاده خوب بشویید.

۲. رسوب سفید پودری را از سیلیکون پاک کنید

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب سختی دارد، مواد معدنی می‌توانند رسوب سفید پودری روی سیلیکون باقی بگذارند. این خطرناک نیست اما خاصیت نچسب بودن را از بین می‌برد. برای رفع مشکل، ظروف سیلیکونی را برای حدودا ۳۰ دقیقه در سرکه سفید مقطر غوطه‌ور کنید. سرکه رسوبات معدنی را از بین می‌برد. ظروف را خوب بشویید و با پارچه میکروفیبر خشک کنید.

نکاتی برای تمیز نگه داشتن سیلیکون برای مدت طولانی

 • از اسپری‌های پخت و پز استفاده نکنید و لایه روغن روی وسایل قنادی سیلیکونی نمالید. آنها فقط اوضاع را بدتر می‌کنند!
 • همیشه هنگام شستن سیلیکون از مایع ظرفشویی استفاده کنید که حاوی ماده ضدچربی باشد.
 • هرگز از پاک‌کننده‌های ساینده یا اسکاچ روی سیلیکون استفاده نکنید. آنها خراش‌هایی بر جای می‌گذارند که مواد غذایی و روغن را جذب می‌کند و کیفیت‌های نچسب بودن ظرف را کاهش می‌دهد.
 • بعد از هر بار استفاده سیلیکون را به خوبی بشویید. اجازه ندهید روغن روی سطح جمع شود.
 • اطمینان حاصل کنید که وسایل قنادی سیلیکونی قبل از استفاده کاملاً خشک شدهاند. خشک شدن در هوای آزاد ممکن است چند ساعت طول بکشد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

3,3 از 5 ستاره (6 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا جمع 8 و 4 را محاسبه نمایید.