نحوه تمیز کردن تابه‌های سرامیکی

توسط

تغییر رنگ و ایجاد نقاط چسبنده روی ظرف از معایب اصلی ظروف سرامیک هستند. علت اصلی ایجاد این معایب وجود ذرات باقیمانده چربی، ناخالصی‌ها و نقاط داغ روی سطح ظرف هستند؛ به علاوه، اسپری‌های پخت‌وپز به دلیل دارا بودن لسیتین سویا و سایر مواد افزودنی بسیار مشکل‌ساز هستند. هنگامی‌که دمای چربی‌ها از نقطه دودشان بالاتر می‌رود این ترکیب ها به طور شیمیایی تجزیه می‌شوند و به چربی‌های ترانس تبدیل می شوند که مسدود کننده‌ی شریان‌ها هستند؛ به علاوه، این چربی‌ها تقریباً با سرامیک یکی می‌شوند، لااقل وقتی می‌خواهید آن‌ها‌ را تمیز کنید این‌طور به نظر می‌رسد. به یاد داشته باشید که هنگام شستن تابه‌های سرامیک هرگز از وسایل ساینده استفاده نکنید و ماهیتابه سرامیکی را در ماشین ظرف‌شویی نشویید؛ زیرا این کار علاوه بر از بین بردن روکش ماهیتابه، معمولاً ضمانت آن را هم باطل می‌کند.

ذرات غذایی باقی‌مانده روی کف تابه را به وسیله‌ی کاردکی از جنس چوب، بامبو، سیلیکون یا پلاستیک جدا کنید. روی قسمت‌هایی که مواد غذایی به آن چسبیده است آب گرم بریزید و بگذارید مدتی خیس بخورند.

ماهیتابه را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی ملایم و با استفاده از یک اسفنج یا برس نایلونی بشویید. اگر در کف تابه بخش‌های بدون روکش وجود نداشته باشند، می‌توانید ظرف را چند دقیقه خیس کنید.

ماهیتابه را تمیز کرده و سپس خشک ‌کنید. خمیری از بخش‌های مساوی جوش‌شیرین و آب گرم درست کرده و با آن قسمت‌های تغییر رنگ داده و چسبنده را بپوشانید.

با استفاده از یک برس نایلونی خمیر را به کف تابه بمالید. در صورت لزوم خمیر را شسته و دوباره این مرحله را تکرار کنید.

نکته

هنگام سرخ کردن مواد غذایی در تابه‌های سرامیکی از روغن استفاده کنید. اگر از ماهی‌تابه برای نوع دیگری از پخت‌وپز استفاده می‌کنید، کف آن همیشه مواد غذایی آبدار یا مایع قرار دهید. پختن غذاهای خشک و بدون آب در ماهیتابه سبب ایجاد نقاط داغ در کف ظرف می‌شود؛ این بدین معنی است که در این نقاط، سرامیک و مواد غذایی بیش از حد گرم می‌شوند و کف تابه تغییر رنگ می‌دهد؛ در این حالت، رنگ ماهیتابه حتی با شستن نیز به حالت اولیه‌اش باز نمی‌گردد.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

لطفا 1 و 3 را با هم جمع نمایید.