طرز استفاده از چاقوی آشپزی

توسط پویان‌مهر

خوردن کردن سبزی با چاقوی آشپزی

چه آشپز مبتدی باشید چه کار بلد، مهارت کار با چاقو نه تنها برای حفظ امنیت‌تان مهم است بلکه باعث می‌شود دستورهای غذایی‌تان بسیار بهتر شوند. مواد اولیه‌ای که به صورت یکنواخت بریده می‌شوند با یک سرعت می‌پزند و در نتیجه غذای حاصل درست و کامل پخته می‌شود. از آنجا که تمام قطعات غذا به یک شکل برش خورده است، غذای نهایی ظاهر خوبی خواهد داشت.

این آموزش به روش صحیح نگه داشتن چاقوی آشپزی و همچنین چگونگی گرفتن غذا با دست دیگر برای جلوگیری از بریدن دستتان می‌پردازد.

۱- روش مناسب گرفتن چاقوی سرآشپز - نمای بیرونی

این عکس روش مناسب گرفتن تیغه را نشان می‌دهد. به انگشت اشاره توجه کنید که کاملا به دور تیغه پیچیده است. انگشت اشاره و انگشت شست باید در دو طرف تیغه مقابل یکدیگر قرار بگیرند در حالیکه سه انگشت دیگر به دور دسته پیچ خورده‌اند.

شما باید چاقو را با انگشت شست و اشاره بگیرید. اگر متوجه شدید که تمام دسته چاقو را محکم چنگ زده‌اید فقط آرام باشید و دستتان را شل کنید. با تمرین، به این نوع در دست گرفتن چاقو عادت خواهید کرد و به زودی هر نوع دیگری برایتان غیرطبیعی خواهد شد.

۲- با دست راهنما غذا را محکم نگهدارید

اکنون که دست چاقوی‌تان می‌داند چطور باید کار کند، باید مطمئن شوید که دست دیگرتان هم همینطور است. دستی که چاقو را نگه نمی‌دارد «دست راهنما» نام دارد و وظیفه‌اش نگه داشتن غذا است تا از سر خوردن آن روی تخته برش جلوگیری کند. این حالت آن دست را در موقعیتی کاملا خطرناک قرار می‌دهد. در حالیکه تیغه چاقو با سرعت بالا و پایین می‌شود، باید نوک انگشتان‌تان را جمع کرده و دور نگه دارید، در حالیکه هنوز بتوانید غذا را محکم نگه دارید.

نوع گرفتنی که در اینجا نشان داده شده است، «گرفتن پنجه» نام دارد- با نگه داشتن انگشتان به سمت داخل و نگه داشتن غذا با ناخن، انگشتان از خطر آسیب در امان می‌مانند. لبه تیغه چاقو باید بر خلاف اولین بند انگشت دست راهنما بخوابد، این کار باعث می‌شود تیغه بر تخته برش عمود باشد.

۳- چنگ زدن جایگزین

در این نسخه اصلاح شده از چنگ زدن، اولین بند انگشت دست راهنما به صورت صاف بر روی ماده غذایی قرار می‌گیرد، در حالیکه همچنان انگشتان به صورت ایمن به سمت داخل حلقه می‌شوند. این دفعه، چاقو به جای بند اول در مقابل بند دوم قرار می‌گیرد.

هر دو روش چنگ زدن قابل قبول است، بنابراین روشی را استفاده کنید که با آن راحت هستید. ممکن است با خرد کردن پیاز کارتان را شروع کنید تا به شیوه استفاده از چاقوی آشپزی عادت کنید.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

0 از 5 ستاره (0 رای)

بازگشت

دیدگاه‌ها

افزودن یک دیدگاه

جمع 8 و 5 برابر است با؟